Allerginen raa'alle porkkanalle?

Carrotscarrots

Onko kenelläkään kokemusta siitä, aiheuttaako raaka porkkana kenties joillekin iho-oireita? Ja jos, niin minkälaisia? Muut oireet kyllä tiedänkin, mutta mietin, voiko lapsen ihonkin oireilu johtua raa'asta porkkanasta.

7

1315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NN-84

      Olen itse allerginen myös raa'alle porkkanalle, ja muutamalle muullekkin kasvikselle (johtuu koivun siitepölyallergiasta) ja minulle tulee ainakin iho oireita jos kosken porkkanaa, perunaa jne. paljain käsin, oireet ovat (kämmenissä) kutiavat pienet vesirakkulat.

      • O

        Meinaatko olla vielä kauan koulussa? Oltais menossa uimaan n tunnin päästä, kiinnostaako? t: O


      • niinjuu
        O kirjoitti:

        Meinaatko olla vielä kauan koulussa? Oltais menossa uimaan n tunnin päästä, kiinnostaako? t: O

        ei pysty, teen tän valmiiksi


    • -------

      Allergialääkärit tietävätkin tämän jo, aiemmin oli toisin. Oma poikani (nyt jo 29 v) sai vauvana ihottumaa suun ympärille raa-asta porkkanasta. Lopetin sen antamisen. Keitettynä voi sopia paremmin. Pidä kuitenkin taukoa, että iho rauhoittuu.
      Koivun siitepölyallergiset voivat myös reagoida mm. raakaan porkkanaan, kuten täällä jo kerrottin.

      • -------

        Myös keitetty porkkana voi aiheuttaa ihottumaa, tästäkin jo tutkimustietoa.
        Oma lapseni sai ihottumaa nimenomaan keitetystä porkkanasta, raakaa ei vielä oltu edes kokeiltu.


    • Popsipopsi

      En ollut nuorena allerginen raa'alle porkkanalle mutta nyt olen ja kovasti. Se ei aiheuta iho-oireita vaan kovan kouristelun hengitystieelimissä ja ruokatorvessa. Sitä yskii ja kakoo kunnes ruokatorvi alkaa matkia oksennusreflekisä ja lopulta oksennat useamman kerran ja lopulta pelkkää vaahtoa. Tila on hirvittävän pelottava ensimmäisellä kerralla mutta sitä alkaa hallita .... kokeilin taas ja näin kävi. Älkää te hakatko päätä seinään vaan uskokaa kerralla.
      Raa'at kasvikset olisivat niin hyviä mutta ei kun ei.

    • rouskis porkkanaa

      Aiheutti oireita noin 10-vuotiaaksi asti, sitten alkoi sopia raakana pieninä määrinä. Siitepölyaikaan voi ristireaktioina tulla oireita, vaikka muina vuodenaikoina käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3697
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      130
      1508
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1391
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1078
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      191
      1077
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1051
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      987
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      961
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      940
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      905
    Aihe