Onko tämä profetia?

Onkohan tämä profetia löysin tämän tuolta toisaalta?

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9457997
9353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

se ois kyl mutta siin on väärä alölekirjotus, joten ei siis oo.

Äänestä
  • Eikö se oo sen takkii ku se ei pelottele ?

    Äänestä

  • Mikxei kirjoitti:

    Eikö se oo sen takkii ku se ei pelottele ?

    Raamatun sanomakin muokattiin aikoinaan kun se koottiin Pireaksen kokouksessa 300 luvulla siihen malliin että sitä on käytetty pelon työkaluna, jotteivat ihmiset tietäs totuutta.

    Äänestä

On koottu raamatun lehdiltä.

Äänestä

Tämä on paljon enemmän kuin profetia - tämä on Jumalan Sanaa! Joku on onnistuneesti koonnut Raamatusta asioita, joita Jumala ilmoittaa itsestään ja on siis täysin totuudenmukaista tietoa Jumalasta.
Juuri siksi meidän on tärkeä rukoilla ja tutkia Raamattua, että näemme, m i t ä Jumala ilmoittaa itsestään, emmekä ole toisten ilmoitusten varassa.

Jumala on totisesti armollinen ja hyvä Jumala!

Äänestä
  • Munkin mielestä Jumala on Rakkautta eikä pelottelua.

    Äänestä

Tällaiset kokoelmat eivät ole mitään profetiaa. Raamatun lauseita on koottu ihmisen mielen mukaisesti ja ne vahvistavat ainoastaan ihmisen muovailemaa sanomaa. Näin ei niitä saisi käyttää. Ihminen on tahtonut aivan oman tulkintansa mukaisesti esittää viestiä Jumalan rakkaudesta, mutta Jumalan rakkaus ei ole tällaista runollista "naisellista" leperrystä. Olen nainen, jo mummokin, enkä tahdo loukata viestin kirjoittajaa, mutta en pidä tätä Jumalan tahdon mukaisena kirjoituksenakaan. Jumala tahtoo ilmaista rakkautensa sellaisena kuin Jeesus oli ihmisenä eläessään, kuollessaan ja ylösnoustuaan kuolleista ja Jeesuksen Isä vahvisti "allekirjoituksellaankin." Se on Raamattu sellaisena kuin se on kirjoitettu ja Pyhä Henki sitä meille opettaa.
Profetia avaa Raamatun sanaa eri tavalla ja tuo siitä esiin uuttakin mutta on silti aivan sen mukaista, ei yli sen mitä on jo kirjoitettu.

Äänestä
  • Miksi suurin osa profetioista on pelottelua?
    Onko se Jumalan tahdon mukaista että pelotellaan?
    Profetioista tulee useasti negatiivinen esiin pelotteluna.
    Kaikki mikä on pelkoa tai sitä tukevaa ei ole Jumalasta.
    Rakkaus on Jumalasta, ilo, harmonia, ym kiva ja mukava.
    Siellä missä on Rakkautta, niin siellä on Jumala.

    Äänestä

  • Saagapolku kirjoitti:

    Miksi suurin osa profetioista on pelottelua?
    Onko se Jumalan tahdon mukaista että pelotellaan?
    Profetioista tulee useasti negatiivinen esiin pelotteluna.
    Kaikki mikä on pelkoa tai sitä tukevaa ei ole Jumalasta.
    Rakkaus on Jumalasta, ilo, harmonia, ym kiva ja mukava.
    Siellä missä on Rakkautta, niin siellä on Jumala.

    Nämä profetiat, joita tällekin palstalle on tuotu ja tuodaan, eivät läheskään kaikki ole tarkoitetut sellaisille kuin esim. sinä, Saagapolku. Nämä profetiat ovat ensisijaisesti uskovien herätykseksi! Uskovaa nämä profetiat eivät sinänsä pelota, sillä he tuntevat Kristuksen rakkauden ja kykenevät halutessaan tekemään parannuksen. Parannusta uskovien keskuudessa tarvitaan, sillä uskovat, joiden tulisi voittaa rakkaudella ihmisiä Kristukselle, suurelta osin nukkuvat! Ja kun he nukkuvat, uskomattomat hukkuvat!

    Eli: väärä paikka. Sinullekin, Saagapolku, Jumalan rakkaus kuuluu, mutta vain, jos otat sen Jeesuksessa vastaan! Jeesus kuoli, jotta s i n ä saisit synneistäsi huolimatta ikuisen elämän Jumalan yhteydessä ja saisit näin koskettaa Hänen rakastavaa sydäntään!!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


What.is.this kirjoitti:

Onkohan tämä profetia löysin tämän tuolta toisaalta?

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9457997

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu