Dalai Lama

C

Tänään on tuli täyteen 60 vuotta siitä, kun Tenzin Gyatso vihittiin neljänneksitoista Dalai Lamaksi.
( http://en.wikipedia.org/wiki/14th_Dalai_Lama )
Dalai on varmasti kaikille tuttu hahmo ja monet muistavat hänen kuuluisan lauseensa "My religion is kindness".
Katsotaanpa mitä muuta hän on sanonut:

"Be kind whenever possible. It is always possible. "

"If you can, help others; if you cannot do that, at least do not harm them. "

"Where ignorance is our master, there is no possibility of real peace. "

"All major religious traditions carry basically the same message, that is love, compassion and forgiveness ... the important thing is they should be part of our daily lives."

"If you want others to be happy, practice compassion. If you want to be happy, practice compassion."

"Human beings by nature want happiness and do not want suffering. With that
feeling everyone tries to achieve happiness and tries to get rid of suffering, and everyone has the basic right to do this. In this way, all here are the same, whether rich or poor, educated or uneducated, Easterner or Westerner, believer or non-believer, and within believers whether Buddhist, Christian, Jewish, Muslim, and so on. Basically, from the viewpoint of real human value we are all the same."

Dalai lama

Dalai on pasifisti, vastustaa ajatusta nälkälakoista tai edes kiinalaisten tuotteiden boikotoinnista. Hän kutsuu kiinalaisia sotilaita veljikseen (ja kaikkia muitakin).
Dalai lama on kieltänyt kaikki väitteet jumaluudestaan
"I'm just a simple buddhist monk. no more, no less."

Ja siltikin on ihmisiä (tälläkin palstalla) jotka ovat sitä mieltä, että Dalai Lama ansaitsee ikuisen kärsimyksen helvetin liekeissä!

Noh, erään toisen suuren opettajan sanoin "Anna heille anteeksi, he eivät tiedä mitä tekevät"

8

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuan mies

      on sanonut muutakin, mm.että hän marxilainen kommusisti, mutta ei hyväksy kiinan kommunismia, sillä oikein toteutettuna se on oikeudenmukaisin yhteiskunta järjestys

    • Aritta

      Näin on. Sanoisinko vielä että amen.

    • qwertyg

      Dalai lama on syrjäytetty jumalkuningas, joka hallitsi Tiibetiä tyrannin keinoin. Nyt koittaa liukkaalla kielellä ja lipevillä puheilla päästä takaisin vallankahvaan. Ihmisiä vangittiin ja kidutettiin, kun arvostelivat systeemiä ja Dalai laman hallintoa. Kansa eli kurjuudessa ja aateli ja papisto yltäkylläisyydessä kansan kustannuksella loisien. Dalai laman Tiibet oli maailman persläpi.

      Kun Kiina valtasi Tiibetin, pienempi paha vaihtui suurempaan pahaan, mutta paha on silti pahaa.

      • Mieleen tule esim. erään Tiananmenin verilöyly, jota eräs englantilainen lehtimies onnistui salaa kuvaamaan. Demokratiaa ajavat ihmiset 'suolattiin' torille.

        Myös toisin päin. Kovan globalisaation kannattajat sanovat, että kiinassa elintasonnoususta on päässyt paremman elämän päiville 400 miljoonaa ihmistä.


    • PIAN...

      NEW WORLD ORDER
      ILLUMINATI/FREEMASONS(which is a lusiferian group) ARE MAKING KINGDOM FOR SOON COMING ANTICRIST AND RFID 666

      Suurin osa ihmisistä ei tiedä mitä on tapahtumassa. Raamatun ennustukset käyvät toteen silmiemme alla. Jos et vielä ole sisällä Jumalan valtakunnassa, niin anna elämäsi Jeesukselle ennen kuin on liian myöhäistä. Jeesuksen toinen tulemus on aivan oven edessä.

      Pedon merkki Raamatussa:

      Ilmestyskirja

      13:16 Ja se saa kaikki, pienet ja suuret, sekä rikkaat että köyhät, sekä vapaat että orjat, panemaan merkin oikeaan käteensä tai otsaansa,
      13:17 ettei kukaan muu voisi ostaa eikä myydä kuin se, jossa on merkki: pedon nimi tai sen nimen luku.
      13:18 Tässä on viisaus. Jolla ymmärrys on, se laskekoon pedon luvun; sillä se on ihmisen luku. Ja sen luku on kuusisataa kuusikymmentä kuusi.
      14:9 Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä: "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,
      14:10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
      14:11 Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin.
      14:12 Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.
      14:13 Ja minä kuulin äänen taivaasta sanovan: "Kirjoita: Autuaat ovat ne kuolleet, jotka Herrassa kuolevat tästedes. Totisesti - sanoo Henki - he saavat levätä vaivoistansa, sillä heidän tekonsa seuraavat heitä."

      Tässä vielä Edesmenneen Aaron Russon haastattelu pedon merkistä, ihmisten siruttamisesta ja yhdestä maailman hallituksesta, jota antikristus asettuu hallitsemaan

      http://www.youtube.com/watch?v=7nD7dbkkBIA&feature=rela ted
      http://www.youtube.com/watch?v=6bEFo8BPBGc
      (VIDEOSSA ESITETTIIN ETTÄ USKOVAT TEMMATTAISIIN ENNEN ANTIKRISTUKSEN AIKAA, SIITÄ EN OLE NIINKÄÄN VARMA)

      MENE JA JULISTA TÄMÄ TIETO ETEENPÄIN ENSIKSI NIILLE JOITA RAKASTAT ENITEN JA SITTEN KENELLE TAHANSA JONKA TAPAAT. ELÄ ARKAILE JA PELKÄÄ IHMISIÄ JA HEIDÄN MIELIPITEITÄÄN. OLE ROHKEA JA LUJA JA TAISTELE JALO USKON TAISTELU JA SELVIYDY VOITTAJANA PERILLE.

      MIETI MITÄ HERRA TEKI PUOLESTASI
      ******* http://www.youtube.com/watch?v=yzqTFNfeDnE *******

      • uskomista..

        Miten tuollaiseen sairaaseen potaskaan voi uskoa! Täytyykö olla itsekin kieroutunut päästään, jotta tuota pitää totena. Dalai lama on pyhimys ton rinnalla.


    • Causa sui

      Kiitos hienosta kirjoituksesta C. Luin juuri kesällä Dalai Laman kirjan Maailmankaikkeus atomissa, joka käsitteli hengellisyyden ja tieteen suhdetta Oli mielenkiintoista luettavaa.

      • arjuun

        Jos uskovat tempaistiin,ylös ennen antikristuksen tuoloa, niin he ovat myöhässä, sillä antikristus tuli jeesuksen kuoleman jälkeen, kristinuskon muodossa, kuka silloin on tuo tempaisija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2224
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      23
      874
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      821
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      117
      816
    8. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      743
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe