Näin luterilaisia vedätettiin

Tässä pätkä vastaavan päätoimittajan A-P. Pietilän pääkirjoituksesta Länsiväylä-lehdessä 17.11.2010:

”Sukupuolineutraali avioliitto ja homoparien kirkollinen siunaaminen ovat olleet kirkon sisällä toimivan ryhmittymän tavoitteena jo kymmenen vuotta. Yhteys-liikkeen nimellä toimiva ryhmä oli aluksi salainen ja sen asiakirjat pidettiin luottamuksellisina. Ryhmä keräsi muun muassa kirkon työntekijöistä salaisen rekisterin, johon kirjoittautuneet lupautuivat esiintymään julkisuudessa homojen puolesta, heti kun aika olisi kypsä.

Yhteys-liike julkistettiin 2003. Tässä ei ole mitään kummallista tai hämärää. Mutta miksi ”asiantuntijoina” tiedotusvälineissä esiintyneet papit ja muut henkilöt eivät ole ilmoittaneet kuuluvansa aktivistijoukkoon? Miksi television, radion ja sanomalehtien jutuissa on haastateltu pääsääntöisesti Yhteys-liikkeen edustajia kertomassa homojen siunaamisesta? Toimittajien lähdekritiikki ja normaali toimituskäytäntö edellyttävät henkilön motiivien ja taustojen selvittämistä ja julkistamista. Näin ei ole toiminut Yle eivätkä muut isot mediat.
Yhteys-liikkeen kannattajat esittelivät viimeviikon kirkolliskokouksessa homopareille tarkoitetun rukouskaavan, joka erehdyttävästi muistuttaa heteroparien vihkikaavaa. Luonnos menee piispainkokoukselle, joka määrittää homojen ja lesbojen tulevan siunauskaavan. Tämä on Yhteys-liikkeelle merkittävä taisteluvoitto.

Tähän kirjoitukseen antoi aiheen Yhteys-liikkeen pappi. Hän ilkkui, että ”salaisena alkanut hankkeemme on maalissa, kun heterot seurakuntalaiset äänestävät (seurakuntavaaleissa) tietämättään meidän ehdokkaitamme, jotka muuttavat koko kirkon”.
Sama pappi tuomitsee perinteisen avioliittokäsityksen kannattajat helvettiin, koska hän pitää heitä homokammoisina.”

Länsiväylä 17.11.2010 Pääkirjoitus s. 4 http://www.lehtiluukku.fi/pub?id=7110

7

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adventisti

      'Sama pappi tuomitsee perinteisen avioliittokäsityksen kannattajat helvettiin, koska hän pitää heitä homokammoisina.'

      Näin se vaan on kuitenkin että kansankirkkomme, josta ei voi ketään erottaa, täytyy hyväksyä jokainen
      jäsenensä. Homo on yhtälailla ihminen kuin heterokin. Ja eiköhän homot tarvitse rukousapua melkein
      yhtä paljon kuin heterot. Vapaissa suunnissa on pappeja ja lähetystyöntekijöitä, jotka ovat biseksuaalisia, mutta halu palvella Jumalaa on niin suuri, että rikkinäisyydestään huolimatta ja mahdollisesta julkisuudesta huolimatta pitävät kiinni kutsumustyöstään. Jumala on valmis tarvittaessa osoittamaan jokaisen ihmisen
      itsessään kelvottomaksi.

    • alex-kasi

      ja ihan asiaahan siellä puhuttiin - ainakin tavallaan. En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä Marxismi vaikka se onkin osa siitä. Kyseessä on suuremmat asiat kuin se - tänään on koko maailma jotenkin ajautunut saman systeemin alle - jopa kommunistinen Kiina on saman talous/kauppa systeemin vanki yhtä paljon kuin kaikki kapitalisti maat..

      Mutta yhtäkaikki - asiaa siellä puhuttiin - joten kiitos Riittalle.. linkistä.

      alex

      • Hmm ..

        ::En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä adventismi::


      • tööt!
        Hmm .. kirjoitti:

        ::En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä adventismi::

        hyväksy Jumalan sanan julistamista....


      • alex-kasi
        Hmm .. kirjoitti:

        ::En nimittäin oikein voi yhtyä että sitä maailmaa muuttavaa aaltoa minkä ihmiskunta on saanut kokea jostain 1850 lähtien voisi kutsua yhteisnimellä adventismi::

        Om aivan selvää että eräänlainen uusi aikakausi alkoi 1800 luvulla ja erikoisesti sen toisella puoliskolla. Maailma koneellistui ja teollisuus sai vauhtia, maailman väkiluku alkoi kasvamaan yhä kiihtyvämmällä vauhdilla ja jos katsomme missä olemme menossa, tänään voimme vain todeta että ei hyvältä näytä.

        Se on nimenomaan ns. "hyvinvointi" mikä on nykyisen tilanteen syy. Kun esimerkiksi maailmaa saastutetaan yhä enemmän, sen nimissä. Me tervitsisimme 4 maapalloa jotta jokainen voisi elää siinä ns. "hyvin voinnissa".

        Tämähän se teidän sokeutenne syy onkin - näette kaikessa jonkinlaisia "mörköjä" ja kertakaikkiaan kieltäydytte katsomasta asioita rauhallisesti ja asiallisesti.

        Nuo Riittan antamat linkit olivat oikein hyviä sinänsä - mutta niissäkin oli selvä tarkoitus antaa "oma sanomansa", että kaiken takana olisi ns. marxismi - mikä on totta vain osaksi. Sillä myös marxismin ajatukset ovat vain osa siitä ihmisten valtataistelusta jota käydään maailman hallinnasta.

        Jos supistamme kaiken siihen se sokeuttaa ja estää meitä näkemästä esimerkiksi Amerikan politiikan seuraukset. Kun terroristit surmasivat n.3300 ihmistä World Trade Center iskullaan on USA sen jälkeen surmannut mijoona ihmistä jos ei enemmänkin (sanottuna ilman että millään tavalla otan poliittista kantaa mihinkään).

        Joskus kaipaisi hieman enemmän asiallisuutta näihin "keskusteluihin".

        alex


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      177
      14545
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      117
      10390
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      105
      9257
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      25
      8710
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      50
      8360
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6857
    7. 179
      6445
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      143
      5288
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      29
      5262
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      422
      1444
    Aihe