Iki-ihanaA Palatsi

Se avarakatseinen

aiotaan tuhota?

Kyse ei kuitenkaan ole tästä:

http://rajivawijesinha.files.wordpress.com/2010/08/taj-mahal.jpg

... vaan Suomen ja Neuvostoliiton historiaan liittyvästä O.V. Kuusisen palatsista kansanhallituksen palatsista Terijoella:

http://terijoki.spb.ru/pics/sights/novikov-01.jpg

Pietarin oblastiin kuuluvan ent.Terijoen hallintoalueen nettisivut kertovat asiasta näin:
"Yksi kauneimmista rakennuksista, rakennettu alussa 20 th century, tiilikatto ja torni, jota ympäröi puutarha, jossa suihkulähde ja pergola, oli kiistaton vetovoima entisen Terijoen. Totesi, että se oli tässä rakennuksessa joulukuussa 1939, kun talvisodan ja paikassa Stalin ja Molotov, "hallitus" Suomen demokraattinen tasavalta, jota johtaa O. Kuusinen.
Ispolkomovskoy Kadulla. Tällä hetkellä valitettavasti on käytännössä luovuttu ja tuhotaan."

Tuhotaan! ???
Merkitseekö tämä sitä, että ... jotta Neuvostohistoria saataisiin näkymään "edullisessa valossa", yksi tärkeimpiä yhteisen historiamme rakennuksista hävitetään.
Onhan O.V. Kuusinen kuitenkin Suomen historian suurin Efialtes = maanpetturi , ja hylkäämänsä tytär Hertta Kuusinen kuuluisan kirjailija Olavi Paavolaisen panopuu, ja suomalaisen työväenluokan hukkaan mennyt Toivo.

Olen voimakkaasti vedonnut Suomalaisiin eläkkeellä oleviin rakennustyöläisiin ja entisiin agitaattoreihin talkoiden järjestämiseksi PALATSIN kunnostamiseen ja saattamiseen entiseen loistoonsa. Oletin kaikkien vanhojen juoppojenkin ryhdistäytyvän Kuusisen nimen kuullessaan, olihan O.Ville Stalinin paras ryyppykaveri.

Eikö Suomen valtiollakaan ole rahaa laittaa tähän pienehköön kohteeseen? Jyrääkö JÄTTIMÄINEN Pietarin kaupungin paskavedenpuhdistamon suomalainen rahoitus kaiken kehitysavun, minkä Suomi roistovaltiolle antaa?

0

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        149
        2199
      2. 121
        1485
      3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

        Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
        Maailman menoa
        337
        1299
      4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

        Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
        Ilmajoki
        67
        1224
      5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        140
        1200
      6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        3
        1191
      7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

        Siis tosi tosi tosi ujon...
        Ikävä
        141
        1179
      8. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        49
        1119
      9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        160
        1056
      10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

        Kun tutustuitte!
        Ikävä
        70
        1014
      Aihe