Näinkö se verotus menee?

Eli, jos vaikka myyn tuotteen hintaan 150 euroa. Alvin osuus siitä on 23% eli 28,05 euroa. Tuotteen valmistukseen on kulunut 40 euroa. Kun alvi ja valmistuskulut vähennetään jää jäljelle noin 82 euroa. Tämän jälkeen tulee vielä tulovero, joka on tässä tapauksessa 30 %. 30 % 82 eurosta on 24,60 euroa ja kun se vähennetään siitä jäljelle jää 57,40 euroa. Oma osuuteni myynnistä vähennysten jälkeen on siis 57,40 euroa. Oonko ymmärtänyt oikein? Vai en? :/ Kiitti jos joku viittis vastata.
6242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

osapuilleen juu, valmistuksen esim. raaka-aine kustannusten alvit saat vähentää ja tietenkin kannattaa jyvittää kaikista muista firmasi kuluista osa tuollekin tuotteelle, niin ei tule yllärinä että muitakin kuluja on. muidenkin kulujen alvit saat pääpiirteissään vähentää myynnin alveista. sitten vähän vähennyksiä ja poistoja tuloista ennen kuin niistä veroa maksellaan, ne taas riippuu monesta seikasta.

esimerkkisi lienee yksityisen elinkeinonharjoittajan ominaisuudessa laskettu, koska luulet että tässä tapauksessa tulovero on 30 %. eli yhtiömuoto vaikuttaa verotukseen paljon.

mutta kun esittälääsi tavalla lasket ja laitat alveja ym. veroja varten sivuun rahat, odottelemaan, niin ei tule isoja yllätyksiä.

Äänestä

Tuossa edellä vastattiinkin jo alvin osalta, raaka-aineiden alvin saa vähentää. Prosentti taitaa olla pienempi jos sen laskee myyntihinnasta, ennen oli 18.03%.

Iso virhe tulee siitä että pakollinen yrittäjäeläkemaksu unohtui, se on noin 24% bruttopalkasta eikä sitä näillä näkymin tule koskaan saamaan eläkkeenä takaisin. Tosin eläkkeen voi ottaa pienehkönä mutta eipä taida onnistua jos tulot ovat niin pienet että tuloveroa menisi vain 30%.

Itse lopetin firman pidon siinä vaiheessa kun tuloista jäi itselle enää 40%. Joku 75% olisi ollut hyväksyttävissä, ehkä jopa 60%. Jos jää alle puolet niin totean että hohhoijaa, verottakaa toisianne, en viitsi alkaa sosialistisen työn sankariksi.

Äänestä
  • ALV, YEL verot ym.sen luonteiset menot menevät luonnollisesti prosentin mukaan koska niin on säädetty ja niinhän se pitää olla.

    Mutta sitä en ole koskaan ymmärtänyt miksi joku julistaa että tietty kateprosentti tai prosentti liikevoitosta pitäisi jäädä omaan taskuun. Eikös se ratkea ihan sen europinon paksuuden eikä prosenttiluvun mukaan?

    Ei niissä ole mitään yleispäteviä prosentteja, riippuu ihan toimialasta ja kulurakenteesta. Jos ostan purjeveneen miljoonalla ja myyn sen vaikka 1 050 000:lla niin taskuun jää kuitenkin se 50 000 euroa rahaa (5%).

    Tai ostan vehnäjauhoja, hiivaa, vettä ja suolaa kympillä, teen päivän duunia ja myyn sitten tekemäni 50 kpl patonkeja 2 euroa kappale, eli 100 eurolla, jolloin katetta 90% mutta voittoa tilillä vain 90 euroa...

    Äänestä

Onko 23% 150 eurosta 28,05 euroa? Mutta muuten näyttää olevan oikein. Tuotteen myyntikate on yli 50%, eli ihan terve.

Äänestä
  • Opetellaans taas sitä alv laskentaa josta täälläkin jo monta ketjua...

    Eli alkuperäinen kysyjä (jos ei viilata euron kymmenesosia eli pyöristyksiä) on laskenut ihan oikein.

    Kuitissa lukisi siis näin:

    122 euroa + alv 23 % (eli 28 euroa)

    Alv 23% lasketaan siis sen verottoman myyntihinnan päälle (122 euroa * 0,23% = 28 euroa) eikä matematiikka mene niin päin että siitä verollisestä myyntihinnasta voisi laskea sen 23% pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yrityksen yrittäjä kirjoitti:

Eli, jos vaikka myyn tuotteen hintaan 150 euroa. Alvin osuus siitä on 23% eli 28,05 euroa. Tuotteen valmistukseen on kulunut 40 euroa. Kun alvi ja valmistuskulut vähennetään jää jäljelle noin 82 euroa. Tämän jälkeen tulee vielä tulovero, joka on tässä tapauksessa 30 %. 30 % 82 eurosta on 24,60 euroa ja kun se vähennetään siitä jäljelle jää 57,40 euroa. Oma osuuteni myynnistä vähennysten jälkeen on siis 57,40 euroa. Oonko ymmärtänyt oikein? Vai en? :/ Kiitti jos joku viittis vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu