Poliista ilmoitettiin jo ennakkoon, ettei kannabiksen polttamista sallita. Nelosen mukaan eduskuntatalon portailla oli lauantaina noin 60 poliisia valvomassa tilannetta.
Poliisien kerrotaan ratsaneen maakunnista tulleiden mielenosoittajien busseja huumeiden varalta.
JEEEEEEEEEBOUUUUUUU hyvä hyvä!
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/198327.shtml
Poliisien kerrotaan ratsaneen maakunnista tulleiden mielenosoittajien busseja huumeiden varalta.
JEEEEEEEEEBOUUUUUUU hyvä hyvä!
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/198327.shtml
Vastaukset 50
Vanhimmat
Suurin osa poliiseistakin on sitä mieltä että pössyttely on harmitonta, ja laillistaisivat sen, kun kieltolaki ei ole toiminut. Mutta tekevät työnsä, mutta titysti joustavuutta pitäisi löytyä. Poliisia ei voi syyttää siitä, jos ne ratsaa, vaan sitä joka antaa käskyn.
Äläpä puhu nyt aivan skeidaa!
Kannabis ei ole tappanut yhtään ihmistä koskaan, ei ole tilastoa kuolleista, kun ei ole.
Mutta Kannabiksen kieltolaki on tappanut miljoonia historiansa aikana.
Kumpi on vaarallisempi Kannabis vai sen kieltolaki?
ei olen tilastoja saatavilla, mutta kaikki kannabiksen käyttäjät jotka olen joskus tuntenut on kuolleet ja äkkiä nuorena.
Tänä vuonna eräs tuttuni ajoi autolla pilvessä ja erään tytön päälle, tyttö kuoli. Ehdollista sai vain. Taidetaan jo nyt ymmärtää liikaa huumeiden käyttäjiä.
Kuinka monta kuolee liikenteessä, kun on kyse alkoholista.
Alkoholin välittömät haitat ovat Suomessa noin 1,1 miljardia vuodessa ja kun yhteen lasketaan välilliset haitat, niin luku on kutakuinkin yhteensä noin kuusi miljardia euroa vuodessa. (Stakes2009)
idiootti muuttaa puheenaihetta. Nyt on puhe kielletystä huumausaineesta, kannabiksesta.
Jokainen huumekuski on liikaa. (kuten myös kännikuskikin)
Alkoholi on huumaava ja näin ollen huumausaine.
Kannabis ei ole huumaus-aine.
Älä viitsi puhua p-skaa kun et tiedä mistä puhut.
Voit mennä roskiin tietämättömyytesi kanssa.
Samalla tavalla käy jos ajat kännissä jonkun yli
http://www.shroomery.org/forums/showflat.php/Number/13098990
Hamppu aiheuttaa sydänvaivoja ja niihin on jo moni kuollut omituisen nuorena.
KAIKKI HUUMEET PIDETÄÄN LAITTOMINA,NIIN SAAN PAREMMAN HINNAN NARKOMAANEILTA,NUORILTA JA PÖLJILTÄ VERONMAKSAJILTA!VOIN JATKAA HUUMEITANI KAIKELLA PASKALLA ETTÄ TULEE ENEMPI VOITTOO!EI TULE VEROTULOJA VALTIOLLE JA TURVATTOMUUS LISÄÄNTYIS KUN NARKIT TEKEE RYÖSTÖJÄ SEN TAKIA ETTÄ VOI OSTELLA MULTA KAIKKIA MYRKYILLÄ JATKETTUJA MÖMMÖJÄ KALLIILLA HINNALLA TIETTY!!
Viina on maailman vaarallisin huume.
Hyvin joutais pois sekin. Kaikki vaan nupinsekoittajat pannaan!
kyllä, kyllä. hieno homma. ihailtavaa siviilirohkeutta osallistujilla.
Hyvä että huumehörhöjä valvotaan mutta toivottavasti poliisi ehti tänään hoitaa muutkin tehtävänsä. 60 poliisia samaan tehtävään sidottuna niin jostakin se on auttamattomasti pois!
NARKIT PYSYNEET HIMASSA, NIIN EI POLIISINKAAN OLISI PAIKALLE TARVINNUT VAIVATUMAAN. NARKKIEN VIKA JOS JOKU MENEHTYY TYPERÄN TEMPAUKSEN TAKIA!
no ihan miten vain. toivottavasti eivät ole ensi viikolla itkemässä vähäisiä resurssejaan ja rahapulaa..
ole saatavilla niistä pössytelijöistä, että osaisi varoa heitä?
pössyttelijät on harvoin agressiivisia, toisin kuin humalaiset. porissakin kuoli kolme kun humalainen riehui
grillillä.
varo vaan, joku tutuistasi saattaa salaa poltella pilveä ei vaan halua kertoa sitä tiukkapipotyhmyreille.
Sen jälkeen kyllä tietäisi moni muukin.
Ei täällä voi olla miten vaan.
Varmaan poliisit aatelleet, että kyllä se kannabis tekee tyhmäksi, kun kokonainen joukko pilven polttajia kokoontuu avoimesti avoimelle paikalle, ja ilmoittaa vielä siitä ennakkoon.
On ne mielenosoittajat tyhmiä kun lakien mukaan ilmoittavat mielenosoituksesta ja vaativat oikeuksia..
Poliisi on varmaan yllättynyt kun joku on ryhtynyt osoittamaan suomessa mieltä..
JA KUNNON TUOMIOT!, SIINÄ KEINOT NARKKIEN OJENTAMISEKSI!
KYLLÄ ON TYPERÄÄ SEKOITTAA PÄÄ JOLLAIN VAARALLISEKSI TODETULLA HUUMEELLA!, NÄKEEHÄN SEN NOISTA DORKISTA ETTÄ JÄRKI ON AINEESTA MENNYT!
Toivottavasti näiden kinniotettujen tyhjiin koteihin tehdään kotietsinnät ja kaikki kiinniotetut käy oikeutta loppuun asti..
korkeimman kautta hoviin ja silleen..
sakoistakin valitukset sisään..
onhan se hyvä kuormittaa jo valmiiks kuormittunutta oikeusjärjästelmää..
"priorisointia"
Nykyään tuommoisen lopettamisesta tuomitaan vielä kuten ihmisen tappamisesta. Mutta juuri tuo on lainsäädännössä korjattava.
Jokaiselle halukkaalle on taattava se mielihyvä, mikä syntyy kun ampuu ysimillisen kuulan narkkarin elävältä mädäntyneeseen pääkoppaan.
sama homma voitaisiin tehdä jokaisen alkoholin käyttäjän kanssa
Et taida uuno-elmeri edes tietää sieltä pullosi yli oksenneltuasi mitä narkkari on. Kannabis on laimeampi huume kuin tupakka jota itse vedät.
.
.
Näinollen hengenlähdetystaide on laillistettava aivan normaaliksi narkkiniittaukseksi, josta maksetaan lievä huvivero. Näin kaikki ovat tyytyväisiä. Hengenlähdettäjät, valtio, ja narkitkin jotka pääsevät kärsimyksistään.
Vain rikollisuuden kannattaja vastustaa hengenlähdetystaiteen laillistamista.
Kun aselakeja kiristetään ja pian käsiaseita on enää rikollisilla
Ei tehnyt mitään kokoontumisessa. Kuten ennenkin. Itsekin poltellut jättijointtia eduskunnan edessä.
Kyllä poliisilla on järki päässä. Poliisin kommetti kokoontumisesta, meni erittäin rauhallisesti, yksi järjestyshäiriö.
Eli eivät todellakaan ole samalla linjalla Suomi24:n ääri-uskiskiihkoilijan kanssa.
MITÄ VARTEN NUO POLIISIT OIKEIN OVAT. ONKO NIIN, ETTÄ HAITATTOMUUS JA HÄIRIÖTTÖMYYS SANELEE ASIAT, EIKÄ ÄÄNNEKKÄIMPIEN VASTUSTJAIEN MIELIPITEET!!!?? ME OLEMME VERONMAKSAJIA, JOS EMME HYVÄKSY HUUMETTA, NIIN POLIISIN PITÄÄ KÄYDÄ PÄÄLLE!! EI MITÄÄN MIELENOSOITUSLUPIA MOISILLE. RAJAPUOMIT JOKAISEEN KAUPUNKIIN JA VAKITUISET TARKASTUKSET. KÄVIN ISRAELISSA JA SIELLÄ HOMMAT TOIMII. EI JÄÄ MITÄÄN PAIKKAA TARKASTAMATTA!!!! MITÄ TUOLLAISILLA KOIRILLA ON ARVOA!! MIKSI POLIISI EI PUUTU??? MIKSI EI PROVOSOIDA, JOS MUUTAMA OLTAISIIN NAPATTU KIINNI, OLISI VARMASTI TULLUT HÄIRIÖTÄ JA NÄIN POLIISI OLISI VOINUT SULKEA KOKOONTUMISEN JA PAIKAN. MUUTENKIN JO TURVALLISUUUDEN VUOKSI EDUSKUNTATLO PITÄISI PIIRITTÄÄ TUOKSI AJAKSSI JA KAIKKI LÄHENTYVÄT IHMISET OTETTAISIIN TALTEEN JA KUULUSTELTASIIN PITKÄÄN JA KOVAA!!!! PUTKAT EIVÄT TIETENKÄÄN RIITÄ, MUTTA JOKIN ISO HALLI, ESIMERKIKSI MESSUKESKUS SÄILÖÖNOTTOPAIKAKSI JA SINNE VIIKOKSI OMIIN ULOSTEISIINSA KIERIMÄÄN EI VARMSTI TULISI TOISTA KERTAA JA OLISI PAKKO KÄYTTÄÄ NARKOMANIAHUUMNETTA SALASSA!!! ME OLEMME VERONMAKSAJIA ME PÄÄTÄMME MILLAISTA VÄKIVALTAA PITÄÄ KÄYTTÄÄ!!! EIKÄ ASIAA VOIDA PERUSTELLA ONKO KANNABIS HAITATONTA VAI HAITALLISTA!!!! MINUSSA ON NIIN PALJON VIHAA. PELKKÄÄ MUSTAA POHJATONTA VIHAA NUORISOA JA HUUMEITA KOHTAAN. OMA NUORUUS MENI ALKOHOLISMIIN ITSE SELVISIN MUTTA MONI KAVERI KUOLI!!!! YMMÄRRÄTTEKÖ KUOLI!!!! NYT ON VIELÄ HUUMETTA JA NUORISO TUOLLA VAAN LUKEE JOTAIN TUTKIMUKSIA!!! EI SELLAISILLA OLE MITÄÄN VÄLIÄ!! JOS ON VIHAA JA VIHAA ASIAA, NIIN SIIHEN PITÄÄ PUUTTUA JA RAJUSTI. MINUA ON HAKATTU VYÖN SOLKIPÄÄLLÄ JA VAIKKA MILLÄ JA SE KOULUTUS ON KYLLÄ TEHONNUT!! SELVISIN ALKOHOLISMISTA JA VAIN NOIDEN SLKÄSAUNOJEN VUOKSI!! NYT PUUTTUUU KURI JA SE KYLLÄ NÄKYY, NUORET NAI JA TANSSII, OSTELEE MUOTIVAATTEITA JA KÄYTTÄÄ HUUMETTA!!! MIKSI EI HERÄTÄ, MIKSI EI NOUSTA KAPINAAN JA VAADITA EDUSKUNTATALON EDESSÄ, ETTÄ JOKO POLIISIT PUUTTUU ASIAAN TAI SITTEN OTETAAN LAKI OMIIIN KÄSIIN!!! VAIN USKONTO JA KURI JA KUNNON YLEISURHEILU AUTTAA!!!
Olisi poliisinkin jo korkea aika ymmärtää tietyt faktat ja jättää työssä käyvät kotikasvattajat rauhaan, jotka eivät hampun kasvatuksella hae itselleen taloudellista hyötyä.
Resurssien tuhlausta.
kasvattaa yleensä?
Ainakin nuo innokkaimmat kannabiksen vastustajat tuntuvat olevaan lakistaan matosia.
Mainosta kannabiksen puolesta, kun kannabiksen käyttäjät kommentoivat melko neutraalisti ja itsekriittisesti, sitten tulee nämä messuajat HUUTAMAAN kuin VIHAAVAT kannabista. Mielestäni siinä voi joku asiasta kiinnostumatonkin vetää vain varmuuden vuoksi jointin, että mielenterveys säilyy.
En tiennytkän, että niin nälkäistä väkeä. Minkähän värisiä ovat syöjät entä mikä parhaimman makusta?
Miksi kaikkea yleensä pitää ymmärtää? Ja toisen yksilön elämää ja valintoja moralisoida, ihmiset ovat erilaisia.
Miksi jotkut miehet raiskaavat ja pahoinpitelevät naisia?? Siihen en tiedä vastausta.
Mutta minä pidän oman kokemukseni kautta kannabista itselleni sopivampana päihteenä kuin alkoholia. En hae sillä mitään taloudellista hyötyä, enkä tyrkytä sitä kenellekkään, varsinkaan ala-ikäisille.
Käyn töissä, maksan veroni, haluan olla rauhassa ja haluan että muutkin saavat olla rauhassa.
Arvostan yksilönvapautta en voi hyväksyä virkavallan nykyisiä käytäntöjä joissakin tapauksissa, jossa he rikkovat ihmisten kotirauhan ja yksityisyydensuojan. Pahimmassa tapauksessa syrjäyttävät henkilön yhteiskunnan ulkopuolelle.
Voisin jatkaa tuosta syrjäyttämisestä. Monessa tapauksessa kieltolaki johtaa siihen, että käyttäjä erotetaan koulusta, menettää opiskeluasunnon, menettää työpaikkansa. Joutuu yhtäkkinäisessä kriisissä todelliseen pulaan. Jos tällä käyttäjällä on vielä päihdeongelma, niin hän on erittäin helppo rekrytoitava rikollisuudelle. Näin kieltolain kova käsi tekee hyvästä oppilaasta ja veronmaksajasta rikollisen. Mitähän hyötyä tästä on yhteiskunnalle?
Eiköhän kannattaisi kohdata yksilön ongelmat ja pyrkiä auttamaan niissä ja kunnioittaa valinnan vapautta. Emme voi sille mitään, että eri asioista on hyötyä ja haittaa. Riemua ja murhetta. Ihan joka ilmiöstä liikennettä myöden.
Juuri vahvistettiin laki, jonka avulla kannabiksen käyttäjäkin voidaan testata ja erottaa koulusta . Pitäisikö moralisoinnin ja poiliittisten pisteiden keräyksen sijaan tehdä jotain rakentavaa ongelmille? Opiskelin ja sain paperit, kaksi tutkintoa samaan aikaan, kävin töissä ja käytin lähes joka ilta kannabista. Miten se olisi auttanut yhteiskuntaa, jos minut oltaisiiin erotettu kaikista toimista ja hommattu asunnottomaksi. Oltaisiin sysätty yhteiskunnan elätiksi periaatteen vuoksi.
Kieltolaista hyötyvät rikolliset ihan kuten alkoholinkin kieltolaista. Suurin osa ihmisistä ottavat asiaan kantaa, vaikka eivät ole ikinä nähneetkään huumeita, käyttäjiä ja varsinkaan kokeneet sitä valtavaa rikollisuutta, joka kieltolain alla olevassa Suomessa rehottaa.
Sinä tiedät mistä puhut, saisi todellakin tuo jeesustelu ja kaksinaismoralismi loppua. Järjästelmä luo itse ongelmia, eikä ne häviä maton alle lakaisemalla.
Suurin epäkohta kannabiksen kohdalla on juurikin se, että poliisi voi halutessaan mielivaltaisesti särkeä normaalin veronmaksajan elämän niin halutessaan.
Erittääin räikeää ja epäoikeudenmukaista toimintaa kun ihmisten kotirauha ja yksityisyyden suoja rikotaan, pelkän ruohon takia.
Tilannetta voisi verrata siihen, että kotiviinin valmistajat laitettaisi samaan asemaan.
Laki todellakin luo enemmän ongelmia kuin hyötyjä.
Aloitin jo nuorena alkoholin käytön noin 7 luokalla olin niin kova viinan ottaja että otin koskenkorvaa 2 pulloa päälle kaljat eikä oksentelua siitä sitten ammatti koulussa oli jo pillerit yms imppaukset.se oli niin hölmöä en nähnyt kuin itseni tässä mailmassa ja muutenkin olin aivoton hölmö tuli niin monessa paikassa hölmöiltyy että huh huh.sit tuli pikkuhiljaa lopetettuu juomista ja polttelin kannabista ja mietin syvempiä juttuja ja paremmasta mailmasta.sit se oma itseni kerran yöllä tapassin itseni ja kelasin pään sisällä kaiken mitä olin hölmöillyt koko ikäni näin itseni muitten silmistä kuinka hölmö olenkaan ollut.mutta sit oivalsin montakin juttua se sai lopettamaan monet mielihyvää johtavat aineet koska en halua olla TEKOPYHÄ osaaan nykyään rakastaa perhettäni ilman mitään aineita sillä jos ei pysty ilman aineita normiasioihin on vaikeeta jo ihmisellä mutta ymmärrän tässä mailmassa kaikki ei oo kohalleen.jokaisella oma matkansa mutta kaikki eivät oivalla tiettyjä asioita vaan jäävät matkalleen ja ties missä on muutaman vuoden päästä.jokaisella on oma polkunsa nuorewsta alkaen -25v mitä kautta oppia elämän asiat mutta moni ei oivalla.
"Monessa tapauksessa kieltolaki johtaa siihen, että käyttäjä erotetaan koulusta, menettää opiskeluasunnon, menettää työpaikkansa. "
No kuka käskee vetämään tuota paskaa keuhkoihinsa? Tottakai huumeidenvetäjät erotetaan koulusta ja poliisi antaa heille rekistereihin asianmukaisen huumausainemerkinnän. Huumausainerikosmerkintä mahdollistaa jatkossa tehokkaamman puuttumisen ko. henkilön törttöilyihin. Ei kukaan työnantaja halua katsoa kun narkomaani on aineistaan sekaisin töissä ja siitä pitäisi vielä maksaa. En minäkään vuokraisi asuntoa huumehörhelölle, siitähän ei ole naapureille muuta kuin harmia.
Joku kansalaisliike/eduskuntaryhmä saisi alkaa vetämään kovempia rangaistuksia huumausainerikollisuudelle. Haitatonta huumetta ei ole.
Ajokortti ym. "etuudet" täytyy ottaa huumehörhöltä heti pois eikä koskaan antaa takaisin.
Vastuulliset vanhemmat, jotka saavat vihiä nuoren kannabiksenkokeiluista, ilmoittavat lapsestaan poliisille. Poliisi tutkii asian ja nuori saa teoistaan rangaistuksen. Myös aikuiset, täysi-ikäiset lapset kannattaa antaa heidän oman etunsa vuoksi ilmi huumepoliisille, se on hänelle iso palvelus jatkoa ajatellen.
Kerros- ja rivitaloissa on naapureiden hyvä olla valppaana ja ilmoittaa eteenpäin hämärästä toiminnasta, kuten esim. mahdollisesta kannabiskasvattamosta. Hollannissa poliisi hiljattain kehotti naapureita aktiivitoimintaan ja jakoi infomateriaalia huumeista, sekä puhelinnumeroita jonne soittaa jos tarvetta on.
niin, pois huumeet: piri, subuteksit, heroiini, opiaatit yleensä, jne...
Aivan naurettavaa ja tekopyhää toimintaa leimata kannabista käyttävä henkilö narkomaaniksi, sitä kun moni yrtin polttelija ei ole. Suurin osa on normaaleita työssä käyviä ihmisiä, jokaisessa yhteiskuntaluokassa.
Kannabis ei ole vain syrjäytyneiden vasemmistohippien päihde, tai millä nimellä te nyt ikinä haluattekaan kanssaihmisiä haukkua, yleensä kuulee tuon sanan "kannabisnarkki".
Kannabiksella ei valitettavasti ole narkkauksen kanssa mitään tekemistä.
Sama olisi antaa se H merkintä kaikille alkoholisteille, vai laitetaanko A merkintä?
Kuinkahan moni "juoppo" saisi potkut duunistaan sen merkinnän seurauksena?
"No kuka käskee vetämään tuota paskaa keuhkoihinsa? Tottakai huumeidenvetäjät erotetaan koulusta ja poliisi antaa heille rekistereihin asianmukaisen huumausainemerkinnän. Huumausainerikosmerkintä mahdollistaa jatkossa tehokkaamman puuttumisen ko. henkilön törttöilyihin."
Merkintä antaa mielivaltaisen oikeuden viranomaisille puuttua yksilön omiin valintoihin ja yksityisyyteen, lisäksi merkintä antaa poliisille oikeuden rikkoa ihmisten kotirauhan.
rikkaruohon takia.
Kuka käskee suomalaista juomaan viinaa?? Ei kukaan
Kyse on yksilönvapaudesta.
Kuinka moni alkoholisti aiheuttaa ongelmia? Moni
Kuinka moni ruohohippi aiheuttaa ongelmia? Oman kokemukseni mukaan aika harva..
Oma lukunsa on sitten se sekakäyttäjien ryhmä joille maistuu kaikki, ne joita te nimittelette "huumehörhöiksi"..
Viinaa ja pillereitä on yleisin yhdistelmä..
Kannabiksen käyttäjää ei voi tuohon ryhmään kategorisoida, heitä on kuitenkin satoja miljoonia..
Kuninkaallisista kadunlakaisijaan..
Hei, sinulla on unohtunut caplocki päälle.
Kannabistikin tarvitsee välittämistä. Ainoaa oikeaa välittämistä, josta todella on hyötyä, antaa poliisiviranomainen. Poliisi on koulutettu tekemään työtä huumemaailman uhrien kanssa, joita kannabiksenkäyttäjätkin ovat. Poliisilla on keinot huumeiden orjan ohjaamiseksi. Askel oikeaan elämään lähtee ilmoittautumisesta poliisilaitokselle, jossa rikollinen toiminta kartoitetaan; huumausainerikos tulee sovittaa yhteiskunnalle rangaistuksen muodossa. Rangaistus voi olla sakko tai vankeusrangaistus. On vastuunpakoilua vältellä kiinnijäämistä huumausainerikoksesta.
Vasta sitten voi alkaa parantumaan kannabisnarkomaniasta ja tehdä pesäero huumeisiin. Sovittamisen kautta parannutaan.
Lukemattomat ihmiset, myös narkomaanin lähipiiri, kärsii huumausainerikollisuudesta, jonka yhtenä muotona on yleinen turvattomuus. Liian moni vastaantulija ihan vaikka kadulla voi olla aineissa ja täysin arvaamaton.
Tiedätkö että suomen poliisissakin on todennäköisesti kannabiksen käyttäjiä?
Ainakin sellaisia poliiseja on, jotka ovat kannabista kokeilleet.
Järjästyksen valvojina on ihmisiä, jotka käyttävät kannabista.
Oletko nyt peloissasi? Yleinen järjästyksen turvaaminen on osittain "narkkien" huolehdittavana..
Ja tiesitkö, että sinulla on luetunymmärtämisen kanssa ongelmia, et siis ymmärrä mitä olet lukenut, vaan itsepintaisesti uskot valheellisen tiedon olevan totta.
Näkemyksesi asioista on hyvin kapea, mutta tämäkin voi olla pelkkää yleistystä.
lässyn lässyn, ihan turhaa lässytystä..
Sinun idiootin mielestä varmaan perunan viljelijä on maanviljelyn uhri..
Oikea elämä?? Jokaisella yksilöllä on oikea elämä. Et sinä sitä voi määrittää toisen puolesta.
Oikeaa elämää oli keskitysleirilläkin, valitettavasti..
Joku alkoholisti joskus sanoi että eihän tätä sairasta yhteiskuntaa kestä selvinpäin. Helpoiten täällä selviää kun vetää viinaa, kun yhteiskunta vielä helpottaa sitä harrastusta ihan mukavasti, rahaaki saa sossusta aina viinaan.