Meneekö Lumonilla heikosti????

vaan mistä kyse ?

Olen kaksi eri kertaa pyytänyt tarjousta parvekelasituksesta, yhteenottopyynnöt olen puhelinnumeroiden kera välittänyt heidän kotisivujensa kautta. Ihmetyttää todella kun tähänasti rahalla on saanut mitä on halunnut, minulla ei ole ollut maksuhäiriöitä elämäni aikana, joten on syytä epäillä Lumonin vakavaraisuutta.

11

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa1

      Lumon ylimielinen yritys

    • Ihan mikä vaan

      Lumonilla menee niin hyvin, ettei ehdi vastailemaan yksittäisten lasitusten ostajille. Kysy jostain muualta, aina joku toinen ehtii tehdä ne muruset, mitä Lumonilta tippuu.

      • jossa sanotaan että

        Ylpeys käy lankeemuksen edllä. Pitkän elämäni varrella olen huomannut, että näin usein käykin, niin hyvin on tullut takaisin, että olen jopa miettinyt onko jumala oikeasti olemassa.


      • ihmettelijä10
        jossa sanotaan että kirjoitti:

        Ylpeys käy lankeemuksen edllä. Pitkän elämäni varrella olen huomannut, että näin usein käykin, niin hyvin on tullut takaisin, että olen jopa miettinyt onko jumala oikeasti olemassa.

        ei ole hyvää palvelua lumonilta ja monesti lasit seisoo viikkoja
        talojen pihalla ennen asennusta.
        samoin hinta noussu pilviin ja varmaan nestettä johdollekkin


      • Piha maalla =)
        ihmettelijä10 kirjoitti:

        ei ole hyvää palvelua lumonilta ja monesti lasit seisoo viikkoja
        talojen pihalla ennen asennusta.
        samoin hinta noussu pilviin ja varmaan nestettä johdollekkin

        En pitäisi ihmeenä jos joku yritys ei olisi kovin kiinnostunut yksittäisistä parvekkeista. En tosin tiedä miten tuo muilla lienee, mutta meillä luovuttiin koko parvekesortimentista jo vuosia sitten.
        Ensin tiputettiin kymmeniä vuosia vanhat kiinteistöt ja nyt ei oteta enää uusiakaan.
        Tympäisi vääntää mitään tarjousta kun kohteen saadakseen joutui hinnan polkemaan ihan minimikatteelle, koska aina markkinoille tuli joku joka päätti "valloittaa" markkinat.
        Vanhoissa partseissa on aika usein vaikka mitä virityksiä, jopa karmeita yllätyksiä ja kaikki sellainen teettää lisää työtä ja nostaa kustannuksia - kustannuksistahan asiakkaat eivät tunnetusti tykkää.
        Tehkööt ne jotka tuntevat riittävän suurta mielenkiintoa moiseen.
        Uudet kohteet olisivat tietysti eri juttu, koska niissä lasitusmahdollisuus on otettu huomioon jo suunnittelussa, mutta me päätimme silti pysyä "maanpinnalla".

        Päätimme keskittyä tarkasti rajattuun sortimenttiin. Mikä ei sovellu meille ihan selkeästi, sitä emme ota tehtäväksi.
        Suunnittelimme koko tuotevalikoiman uusiksi, teimme niistä toimivia ja tiettyyn rajaan asti helposti muunneltavia kokonaisuuksia.
        Myymme ja asennamme ne hyvin, nopeasti ja hyvällä katteella.
        Takuu- ja tuotevastuusyistä asiakas itse ei saa niitä asentaa.
        Meillä on lisäksi muuan lyömätön valtti moniin kilpailijoihimme nähden - se on vahva alihankkijoiden verkosto sekä valmistus, että asennuspuolella. Meillä ei tarvitse todennäköisesti koskaan neuvotella lomautuksista tai irtisanomisista.
        Huhti- toukokuun vaihteesta loka- marraskuuhun painetaan hulluna hommia ja talvella ollaan vaikka naama kiinni avannonreiässä ja huudellaan ahvenille ilkeyksiä... jos ne ei käy pilkkiin=)
        (tosin eilenkin naputtelin pari tarjousta, mutta ne tehdään sitten "kevväämmällä").

        Älkää kysykö mikä on firman nimi - en aio mainostaa täällä=)

        No menihän tuo "vähän" ohi aiheesta - sorry.


    • Tarjouspyyntö

      toisena vaihtoehtona minullakin on Lumon, mutta taidan jättää väliin. En ole positiivista palautetta muiltakaan kuullut.

      • Kuopio/Kallavesi

        parvekkeella Lumon ja rantamökin terassilla alumiinikehyksinen Lukkan.
        Lumonit tuli n. neljä vuotta sitten muutaman viikon myöhässä (?) ja Lukkanit viime kesänä muutaman päivän etuajassa (no myönnetään, että tuo nimi vähän hämäsi alussa kun luulin näitä saman firman tuotteiksi).
        Kumpaankin olen tyytyväinen.
        Johtuisiko siitä, että ei ole kokemuksia muista (enkä ole kyseisten tuotteiden myyjä=)


    • asiakasss

      Taitaa olla Lumonilla oikein tapana tuo myöhästely. Itselleni kylläkin lasit tuli ajoissa pihaan mutta sitten ne seisoikin lähes 4 viikkoa pihalla ennen kuin asennuspuolelta otettiin yhteyttä. Vähän kyllä näin kaupunki alueella ollessa pelotti että koska joku käy ne lasit laittamassa paskaksi kun seisovat siinä pihalla.

      No sitten kun vihdoin oli asennuspuolelta soitettu ja sovittu asennus aika niin eiköhän siitä sovitusta ajastakin vielä myöhästytty 3 tuntia. Että eipä todellakaan ollut kovinkaan täsmällistä toimintaa.

      Nyt on kuitenkin lasit vihdoin paikallaan vaikkei aikataulu pitänytkään miltään osin paikkansa

      • Sähköhärö

        hieman tökkii, tuli tuossa taloyhtiö, mihin otettiin lumonit ja kaiken piti olla ok, mutta asennuksen yhteydessä huomattiin parvekepistorasioiden ja -valojen olevan tiellä, asia ilmoitettiin vasta kun lasit oli asennettu.

        Sitten joutui vasaralla pistämään lähinnä pistorasiat paskaksi, kun ei töpselit mahtuneet enään pistorasioihin ja siirtämään rasiat uuteen paikkaan. Valaisimia taas joutui siirtämään koska lasit eivät auenneet kunnolla kun avauskohta oli suunniteltu väärään paikkaan...


      • Lumoniin pettynyt

        n.4 vuotta sitten ostetttiin Viikkiin Lumonit, vaikka myyjä oli täysi tollo. Jätkä lässytti suu vaahdossa ummet ja lammet, mutta ei yhtiössä edes kysytty kilpailevia tarjouksia. No onneksi oli tyhmä myyjä ja saatiin hinnasta aika paljon pois. Toimitus oli mitä sattui ja luvatusta ajasta myöhässä ainakin kuukauden ja lasitusta käytiin korjailemassa muutamaan kertaan. Ensi kerralla jos tulee tarvetta meillä ei kuunnella mitään satuja yhteishankinnasta vaan reilusti kilpailutetaan ja kokeillaan muita toimittajia. Valetta ettei muita toimittajia muka olisi, jälkeenpäin selvisi, että Nika tekee parempia laseja halvemmalla.


      • Kuopio/Kallavesi
        Lumoniin pettynyt kirjoitti:

        n.4 vuotta sitten ostetttiin Viikkiin Lumonit, vaikka myyjä oli täysi tollo. Jätkä lässytti suu vaahdossa ummet ja lammet, mutta ei yhtiössä edes kysytty kilpailevia tarjouksia. No onneksi oli tyhmä myyjä ja saatiin hinnasta aika paljon pois. Toimitus oli mitä sattui ja luvatusta ajasta myöhässä ainakin kuukauden ja lasitusta käytiin korjailemassa muutamaan kertaan. Ensi kerralla jos tulee tarvetta meillä ei kuunnella mitään satuja yhteishankinnasta vaan reilusti kilpailutetaan ja kokeillaan muita toimittajia. Valetta ettei muita toimittajia muka olisi, jälkeenpäin selvisi, että Nika tekee parempia laseja halvemmalla.

        Nyt ne saatanan Lumonit on jumissa. Ensin kuului vaan pientä naksahtelua laseja siirrellessä ja sitten yksi lasi alkoi ulvoa pirusti kun sitä siirsi ja nyt sitä ei saa liikkeelle.
        Perkele!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3814
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2662
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2574
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      19
      2247
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2246
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      58
      1778
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe