Olen kaksi eri kertaa pyytänyt tarjousta parvekelasituksesta, yhteenottopyynnöt olen puhelinnumeroiden kera välittänyt heidän kotisivujensa kautta. Ihmetyttää todella kun tähänasti rahalla on saanut mitä on halunnut, minulla ei ole ollut maksuhäiriöitä elämäni aikana, joten on syytä epäillä Lumonin vakavaraisuutta.
Meneekö Lumonilla heikosti????
11
849
Vastaukset
- tietoa1
Lumon ylimielinen yritys
- Ihan mikä vaan
Lumonilla menee niin hyvin, ettei ehdi vastailemaan yksittäisten lasitusten ostajille. Kysy jostain muualta, aina joku toinen ehtii tehdä ne muruset, mitä Lumonilta tippuu.
- jossa sanotaan että
Ylpeys käy lankeemuksen edllä. Pitkän elämäni varrella olen huomannut, että näin usein käykin, niin hyvin on tullut takaisin, että olen jopa miettinyt onko jumala oikeasti olemassa.
- ihmettelijä10
jossa sanotaan että kirjoitti:
Ylpeys käy lankeemuksen edllä. Pitkän elämäni varrella olen huomannut, että näin usein käykin, niin hyvin on tullut takaisin, että olen jopa miettinyt onko jumala oikeasti olemassa.
ei ole hyvää palvelua lumonilta ja monesti lasit seisoo viikkoja
talojen pihalla ennen asennusta.
samoin hinta noussu pilviin ja varmaan nestettä johdollekkin - Piha maalla =)
ihmettelijä10 kirjoitti:
ei ole hyvää palvelua lumonilta ja monesti lasit seisoo viikkoja
talojen pihalla ennen asennusta.
samoin hinta noussu pilviin ja varmaan nestettä johdollekkinEn pitäisi ihmeenä jos joku yritys ei olisi kovin kiinnostunut yksittäisistä parvekkeista. En tosin tiedä miten tuo muilla lienee, mutta meillä luovuttiin koko parvekesortimentista jo vuosia sitten.
Ensin tiputettiin kymmeniä vuosia vanhat kiinteistöt ja nyt ei oteta enää uusiakaan.
Tympäisi vääntää mitään tarjousta kun kohteen saadakseen joutui hinnan polkemaan ihan minimikatteelle, koska aina markkinoille tuli joku joka päätti "valloittaa" markkinat.
Vanhoissa partseissa on aika usein vaikka mitä virityksiä, jopa karmeita yllätyksiä ja kaikki sellainen teettää lisää työtä ja nostaa kustannuksia - kustannuksistahan asiakkaat eivät tunnetusti tykkää.
Tehkööt ne jotka tuntevat riittävän suurta mielenkiintoa moiseen.
Uudet kohteet olisivat tietysti eri juttu, koska niissä lasitusmahdollisuus on otettu huomioon jo suunnittelussa, mutta me päätimme silti pysyä "maanpinnalla".
Päätimme keskittyä tarkasti rajattuun sortimenttiin. Mikä ei sovellu meille ihan selkeästi, sitä emme ota tehtäväksi.
Suunnittelimme koko tuotevalikoiman uusiksi, teimme niistä toimivia ja tiettyyn rajaan asti helposti muunneltavia kokonaisuuksia.
Myymme ja asennamme ne hyvin, nopeasti ja hyvällä katteella.
Takuu- ja tuotevastuusyistä asiakas itse ei saa niitä asentaa.
Meillä on lisäksi muuan lyömätön valtti moniin kilpailijoihimme nähden - se on vahva alihankkijoiden verkosto sekä valmistus, että asennuspuolella. Meillä ei tarvitse todennäköisesti koskaan neuvotella lomautuksista tai irtisanomisista.
Huhti- toukokuun vaihteesta loka- marraskuuhun painetaan hulluna hommia ja talvella ollaan vaikka naama kiinni avannonreiässä ja huudellaan ahvenille ilkeyksiä... jos ne ei käy pilkkiin=)
(tosin eilenkin naputtelin pari tarjousta, mutta ne tehdään sitten "kevväämmällä").
Älkää kysykö mikä on firman nimi - en aio mainostaa täällä=)
No menihän tuo "vähän" ohi aiheesta - sorry.
- Tarjouspyyntö
toisena vaihtoehtona minullakin on Lumon, mutta taidan jättää väliin. En ole positiivista palautetta muiltakaan kuullut.
- Kuopio/Kallavesi
parvekkeella Lumon ja rantamökin terassilla alumiinikehyksinen Lukkan.
Lumonit tuli n. neljä vuotta sitten muutaman viikon myöhässä (?) ja Lukkanit viime kesänä muutaman päivän etuajassa (no myönnetään, että tuo nimi vähän hämäsi alussa kun luulin näitä saman firman tuotteiksi).
Kumpaankin olen tyytyväinen.
Johtuisiko siitä, että ei ole kokemuksia muista (enkä ole kyseisten tuotteiden myyjä=)
- asiakasss
Taitaa olla Lumonilla oikein tapana tuo myöhästely. Itselleni kylläkin lasit tuli ajoissa pihaan mutta sitten ne seisoikin lähes 4 viikkoa pihalla ennen kuin asennuspuolelta otettiin yhteyttä. Vähän kyllä näin kaupunki alueella ollessa pelotti että koska joku käy ne lasit laittamassa paskaksi kun seisovat siinä pihalla.
No sitten kun vihdoin oli asennuspuolelta soitettu ja sovittu asennus aika niin eiköhän siitä sovitusta ajastakin vielä myöhästytty 3 tuntia. Että eipä todellakaan ollut kovinkaan täsmällistä toimintaa.
Nyt on kuitenkin lasit vihdoin paikallaan vaikkei aikataulu pitänytkään miltään osin paikkansa- Sähköhärö
hieman tökkii, tuli tuossa taloyhtiö, mihin otettiin lumonit ja kaiken piti olla ok, mutta asennuksen yhteydessä huomattiin parvekepistorasioiden ja -valojen olevan tiellä, asia ilmoitettiin vasta kun lasit oli asennettu.
Sitten joutui vasaralla pistämään lähinnä pistorasiat paskaksi, kun ei töpselit mahtuneet enään pistorasioihin ja siirtämään rasiat uuteen paikkaan. Valaisimia taas joutui siirtämään koska lasit eivät auenneet kunnolla kun avauskohta oli suunniteltu väärään paikkaan... - Lumoniin pettynyt
n.4 vuotta sitten ostetttiin Viikkiin Lumonit, vaikka myyjä oli täysi tollo. Jätkä lässytti suu vaahdossa ummet ja lammet, mutta ei yhtiössä edes kysytty kilpailevia tarjouksia. No onneksi oli tyhmä myyjä ja saatiin hinnasta aika paljon pois. Toimitus oli mitä sattui ja luvatusta ajasta myöhässä ainakin kuukauden ja lasitusta käytiin korjailemassa muutamaan kertaan. Ensi kerralla jos tulee tarvetta meillä ei kuunnella mitään satuja yhteishankinnasta vaan reilusti kilpailutetaan ja kokeillaan muita toimittajia. Valetta ettei muita toimittajia muka olisi, jälkeenpäin selvisi, että Nika tekee parempia laseja halvemmalla.
- Kuopio/Kallavesi
Lumoniin pettynyt kirjoitti:
n.4 vuotta sitten ostetttiin Viikkiin Lumonit, vaikka myyjä oli täysi tollo. Jätkä lässytti suu vaahdossa ummet ja lammet, mutta ei yhtiössä edes kysytty kilpailevia tarjouksia. No onneksi oli tyhmä myyjä ja saatiin hinnasta aika paljon pois. Toimitus oli mitä sattui ja luvatusta ajasta myöhässä ainakin kuukauden ja lasitusta käytiin korjailemassa muutamaan kertaan. Ensi kerralla jos tulee tarvetta meillä ei kuunnella mitään satuja yhteishankinnasta vaan reilusti kilpailutetaan ja kokeillaan muita toimittajia. Valetta ettei muita toimittajia muka olisi, jälkeenpäin selvisi, että Nika tekee parempia laseja halvemmalla.
Nyt ne saatanan Lumonit on jumissa. Ensin kuului vaan pientä naksahtelua laseja siirrellessä ja sitten yksi lasi alkoi ulvoa pirusti kun sitä siirsi ja nyt sitä ei saa liikkeelle.
Perkele!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.34285921 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12551Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692318- 1791945
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161522Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91361- 1121327
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181781305RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601300Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421207