Katainen on Suomen suurin populisti. Nyt ollaan vaatimassa vakuuksia, Kreikan kohdalla muut vaativat vakuuksia, mutta silloin ei sopinut. Jyrki ratsastaa vaalien alla muiden ajatuksilla ja kosiskelee äänestäjiä=populisti. On se vaan merkillistä, että muut ovat populisteja ja itse sitä on isänmaan asialla. Taitavat Jyrki, Suvi ja vaikkapa Liisakin olla tehty samasta puusta. Pidin joskus Kataista Suomen toiseksi parhaana politikkona, heti Niinistön jälkeen, mutta kyllä on totuus tuonut muut ajatukset tullessaan. Niinistö on aivan omaa luokkaansa politikkona koko maassa. Valitettavasti muita ei sitten näykkään kovin pian. Soinilla on terveitä mielipiteitä, mutta se muu porukka on sitten, mitä on. Presidentille lisää valtaa ja Niinistö Presidentiksi. Pelkästään tällä kuviolla pääsee Suomi hyvään alkuun. Niinistö kun uskaltaa kovistella ketä tahansa. Kannattaisi Kataisen lopettaa tuo takin kääntely. Voi olla, että jää tuolla vauhdilla kokonaan nuribn päin.
Katainen on populisti
Katainen niin nähty
3171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jyrki ei ole populisti. Se joka sitä väittää on itse. Jyrki vain vaihtaa sulavasti mielipidettään asiassa kuin asiassa ja toivoo ettei tollaisia vanhoja juttuja muisteltaisi. Jyrki tekee hyvää työtä että antakaa nyt vihdoin työrauha miehelle joka on kaikkensa tehnyt kaksien työmarkkinoiden luomisen eteen... ei ku estääkseen niiden syntymisen.
Suomessa saa harmaatalous rehottaa ihan rauhassa, porvarihallituksemme sai luottamulauseen tästä asiasta ja porvarihallitusta ei kiinnosta harmaiden markkinoiden verotulot.
Jyrki Katainen kuvittelee, että Suomen kansalla on poliittinen muisti lyhyt ja ne eivät muista, miten hän keväällä Kreikka-tukipaketin yhteydessä nimitteli opposition politiikkoja populisteiksi. Jyrki Katainen on nyt itse populisti, kun hän on EU:n tantereella vaatinut Suomelle vakuuksia. Eihän siellä EU:ssa Jyrki Kataista ja hänen sanomisiaaan enää oteta todesta, häntä on saanut vetää kölin alta tullen mennen. Niin kuin muistamme Paavo Lipposen ollessa Suomen pääministeri, hän sujuvasti taitavana kielimiehenä sukkuloi kaikkien EU:n valtiomiesten kanssa ja hänen sanomisiinsa luotettiin. Eihän Jyrki Kataiselta Suomen kansa ole kuullut edes puhetta muulla kielellä, kuin Suomen kielellä. Tulkin välityksellä on vaikea EU:ssa sukkuloida, tämän vaikeuden kohtasi myös entinen pääministerimme Matti Vanhanen, jonka keskustelut olivat pelkkää käsien huitomista. Näyttäähän nuo Jyrki Katakisen kädetkin olevat melkoisia vispikoneita, kun hän yrittää valehdella vakuuttavasti.