http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/liekit_paasivat_irti_romanileirissa/?ref=tf_iOKboksi_p1
Johan tämä oli odotettavissakin.
No kyllähän Helsingin kaupunki varmasti järjestää jonkun toisen majoittautumis paikan.
Johan tämä oli odotettavissakin.
No kyllähän Helsingin kaupunki varmasti järjestää jonkun toisen majoittautumis paikan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ja palotarkastukset oli varmasti tehty asuinalueelle ?
Ainiin mutta sellainenhan olisi rasismia.
ja sähköt on vedelty ihan itse Helsingin kaupungin luvalla päärakennuksesta ja veronmaksajat maksaa sähkölaskun.
Kyllä nyt varmasti veronmaksajat joutuvat konkurrssiin kun joutuvat maksamaan romanien sähkölaskun. Ihan oikeasti, vähän enemmän suhteellisuuden tajua!
Voinko siis ohjata sähkölaskuni sinun maksettavaksi?
Nyt kaikki heti sieltä hökkeleistä hotelliin. Tarvitsevathan he lämpöisen asuinpaikan talveksi.
PS. Hotellille vinkiksi, että käyttävät aamiaisella kertakäyttöisiä astioita:)
minäkin niin haluusin aina sillon tällön hotelliin valmiiseen ruokapöytään ja puhtaisiin lakanoihin..
voinko lähettää laskun nuoriasiankeskukselle,helsinginkaupungille vai kelle pittää? -äh -lähetän kummallekkin ku oon veronmaksaja joka kerta.
sitten ois mukavaa ku siellä romaniassa on meri niin kaupungin laskuun viikko lomaa -tietenkin pitenpäänkin kun onhan tuota lomaakin työntekijänä ansainnut -ehkä tällä tavoin luoda elinkeino -itselleni tai paikallisille
siellä romaanit sytyttelevät asumuksiaan, että pääsee kaupungin asuntoihin. harmi, etä silloin tällöin jää liekkeihin lapsia. Ja hetihän sieltä asunto herahtaa. Eräässä kaupungissa romaanit menevät kanta asukkaitten edelle, heille on jo annettu yli 40 prosenttia kaupungin asunnoista.
Hotellit odottaa.
työntää kokopaikka mereen niin siitä päästäisiin.Tiesitkö että kirkko käy jakamassa sielä ruokapeketteja
niille ja tarvittaessa antaa asuintiloja käytöön ja saavat myös lääkäripalveluja.
Niin meidän verorahoilla elävät ja samalla kiitos on se että varastetaan tavaraa ja ryöstetään ihmisiä-
eikä nämä suomen romanit alunperin ne tänne opastaneet kun kävivät romaniassa ja pyysivät suomenvaltiolta apuja niille sinne .Luulisi että suomen romanit jotka oli niistä silloin niin huolissaan niin
ottaisi ne omiin kämpiin asumaan ja jakaisivat omia rahoja niille.Mutta eipä sen jälkeen ole suomenromanit oleet puolustamassa niitä kun tulivat suomeen.
Lisää www.tapioarjo.com