Ylöstempaistu vai kuollut?
Yakov poistunut?
14
330
Vastaukset
- Turpaan veto
Joku vielä uittumaisempi tyyppi hermostu siihen jatkuvaan Jeesus-humppaan.
Turpaan veto! - sfhssfhsh
-
- Idiomi
Oletko varma?
Mä olen kirjoitellut viime aikoina Profetiat-foorumilla. Poikkea sinne juttelemaan!
Sulle lohdutukseksi mainittakoon se, etten mä tule lainkaan kuolemaan, koska mulla on tärkeämpääkin tekemistä, sillä Yeshua sanoi: Joh.11:26
"Eikä yksikään, joka elää ja uskoo minuun, ikinä kuole. Uskotko sen?"
Onko sulla sydämelläsi jokin tietty juutalaisuuteen liittyvä teema, josta haluaisit keskusteltavan tällä foorumilla?
Oletko pohtinut esim. sitä, että miksei J-la ole antanut viime vuosina sadetta Israeliin kuin vain tipoittain ja esim. Galilean meri (Kinneret) on jo laskenut yli 4m alle krriittisen rajan? Vesipula on käsin kosketeltava!
Tanakh'issa on tuohon liittyen lupaus:
3. Moos. 26:4
"...annan minä (Y-H-W-H) teille sateen ajallansa, niin että maa antaa satonsa ja kedon puut kantavat hedelmänsä."
Mutta tuollakin lupauksella on ehtonsa! Nimittäin seuraava:
3. Moos. 26:1-3
"1. Älkää tehkö itsellenne epäjumalia älkääkä pystyttäkö itsellenne jumalankuvia tai patsaita, älkää myöskään asettako maahanne kiviä, joissa on kuvia, kumartaaksenne niitä, sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne.
2. Pitäkää minun sapattini ja peljätkää minun pyhäkköäni. Minä olen Herra.
3. Jos te vaellatte minun säädöksieni mukaan ja noudatatte minun käskyjäni ja pidätte ne,
>>> Vika ei siis ole ilmastossa, eikä siinä, että J-la olisi huonomuistinen, vaan siinä, ettei Israelissa asuva kansan enemmistö israelilaisista noudata Israelin J-lan säädöksiä!"...annan minä teille sateen ajallansa, niin että maa antaa satonsa ja kedon puut kantavat hedelmänsä."
Ei olisi siis tarpeen nähdä vaivaa ja tehdä kalliilla hinnalla merivedestä juomakelpoista vettä, jos Israel vain olisi kuuliainen J-lalleen!Yakov kirjoitti:
"...annan minä teille sateen ajallansa, niin että maa antaa satonsa ja kedon puut kantavat hedelmänsä."
Ei olisi siis tarpeen nähdä vaivaa ja tehdä kalliilla hinnalla merivedestä juomakelpoista vettä, jos Israel vain olisi kuuliainen J-lalleen!...jo mukana.
No tulipa kirjoitettua se kahdesti asian vakuudeksi ;)
Hyvää yötä Yeshuan verrattomassa seurasssa!- Iiines 6v.
Yakov kirjoitti:
...jo mukana.
No tulipa kirjoitettua se kahdesti asian vakuudeksi ;)
Hyvää yötä Yeshuan verrattomassa seurasssa!pelle?
Pikku Kakkosen Pelle Hermanni? - Pikkulasten ystävä
Iiines 6v. kirjoitti:
pelle?
Pikku Kakkosen Pelle Hermanni?Tämä juttupaikka on tarkoitettu varttuneemmalle väelle, joiden aistit ovat kokemuksesta harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta, vaikkei keskusteluista ainakaan ensinäkemältä sellaista kuvaa saa.
- iines 6v
Pikkulasten ystävä kirjoitti:
Tämä juttupaikka on tarkoitettu varttuneemmalle väelle, joiden aistit ovat kokemuksesta harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta, vaikkei keskusteluista ainakaan ensinäkemältä sellaista kuvaa saa.
isä sanoi niin
- iines 6v
Yaakov kirjoitti:
...ei ole sellainen.
äiti sano niin.
- Pikkulasten ystävä
iines 6v kirjoitti:
isä sanoi niin
...luona joudutkaaan asumaan! Hehän valehtelevat sulle mielinmäärin!
Ota salaa yhteyttä kunnan lastensuojeluviranomaisiin ja kerro heille millaista puppua sun vanhempasi ovat sulle syöttäneet Yeshuasta ja kysy heiltä mahdollisuutta päästä asumaan lasten turvakotiin. - iines 6v
Pikkulasten ystävä kirjoitti:
...luona joudutkaaan asumaan! Hehän valehtelevat sulle mielinmäärin!
Ota salaa yhteyttä kunnan lastensuojeluviranomaisiin ja kerro heille millaista puppua sun vanhempasi ovat sulle syöttäneet Yeshuasta ja kysy heiltä mahdollisuutta päästä asumaan lasten turvakotiin.just sinunlaisista iskä varoitteli.
Ja käski huutamaan PEDOVIILIA. - jessus mörköä varo
iines 6v kirjoitti:
äiti sano niin.
ja luuhasi ympäri maata puhuen sekavia.
Ne seuraajat on kans petofiilejä ne munkit, papit kaavuissaan ja ne palavasilmäiset sedät jotka viittilöivät käsillään kuin jonkun mörön vallassa. Ne ovatkin hengen vallassa, jeesus- mörön, varo niitä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3703184Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151516En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847