Alkoholi sumentaa aivot

- - -
ALKOHOLI ON HYÖDYTÖN AINE

Kukaan ihminen ei tarvitse alkoholia! –
Mutta kaikki tarvitsevat pelastusta Jeesuksessa.
Ilman Jeesusta ja syntien anteeksi saamista ei kukaan voi päästä Taivaaseen.

Tänään Sinä voit saada syntisi anteeksi. Tänään Sinusta voi tulla Jumalan lapsi. Rukoile ja pyydä Jeesusta tulemaan Vapahtajaksesi ja Herraksesi. Hän lupaa antaa Sinulle ikuisen elämän Jumalan Taivaassa. Hän antaa tulevaisuuden ja toivon.
”Jokainen, joka Häneen uskoo, saa synnit anteeksi Hänen Nimensä kautta” (Apt. 10:43). Hän kuoli Golgatan ristillä sijaisuhrina Sinun syntiesi tähden.


Tervetuloa hengellisiin tilaisuuksiin
su. yleisökokous klo 14.oo
ke. keskusteluiltapäivä klo 14.oo – 19.oo
la. raamattupiiri klo 14.oo

Seurakuntatila,
Sofiankatu 3 A, 20100 Turku
Klikkaa tästä:
E-mail: http://[email protected]

Internetsivut: http://www.Jeesus-on-Herra.com
- - -
11451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Alkoholi oikein käytettynä vähentää sydäntautiriskiä. Ei alkoholin kohtuukäyttäjät (tai kahvin) ole sen jumalattomampia kuin muutkaan ihmiset.

Äänestä
  • alkoholia ei saa koskaan käyttää humalaan asti jos siitä haluaa terveyshyötyä

    Aina kun juo humalaan asti alkoholista on terveydelle vain haittaa

    Äänestä

  • ei humalaa kirjoitti:

    alkoholia ei saa koskaan käyttää humalaan asti jos siitä haluaa terveyshyötyä

    Aina kun juo humalaan asti alkoholista on terveydelle vain haittaa

    ei vain mainosteta, ainoastaan jossain lehdessä joku lääkäri voi tämän sanoa. "Konjakkia pari lusikallista ennen nukkumaan menoa",
    Nykyisin mainostetaan jotain "mäyräkoiria" tallinnanlaivalla.

    Äänestä

Eikö se Jeesuskin muuttanut vettä viiniksi? Ja tuohon aikaan ei alkoholitonta viiniä ollukaan.

"Kukaan ihminen ei tarvitse alkoholia! –
Mutta kaikki tarvitsevat pelastusta Jeesuksessa. "

Ehtoollisviinissäkin on alkoholia, ja se on Jeesuksen verta. -> Jeesuksen veressä on alkoholia.

Ihmiset tarvitsevat Jeesusta. -> Ihmiset tarvitsevat alkoholia.

Äänestä

Alkoholi ei sumenna muutakuin kohtuutonta käyttäjäänsä.

Moinen pseudo-kristillinen julistus on kriminalisoitava HETI!

Jo apostoli Paavalikin tiesi viinin kohtuukäytön edut...

Äänestä
  • - - -
    ALKOHOLIN KIROUS
    Alkoholin käyttö on luettava aikamme suurimpiin haittatekijöihin. Se tuottaa vuosittain suuren laskun yhteiskunnalle.
    Alkoholismi saa aikaan suuria sosiaalisia ongelmia. Vankilat täyttyvät 95-prosenttisesti alkoholin käytön vuoksi.
    Viinan ja huumeiden vaikutuksessa tehdyt rikokset ovat jokapäiväistä, kallista riesaamme.
    Alkoholin käyttö lisää aggressiivista käyttäytymistä.
    Pahoinpitelyt, ryöstöt, murhat, varkaudet, ilkivalta ja monet muut järjestyshäiriöt ovat lähes aina alkoholin ja muiden huumeiden käytöstä johtuvaa.
    Alkoholin ja huumeiden käyttäjät laiminlyövät usein myös lastensa kasvatuksen. Tästä johtuvat yleisten tilojen ja tavaroiden rikkomiset ja töhrimiset.
    Yhteiskunta rappeutuu alkoholihuumeen vaikutuksesta. Se saa aikaan työkyvyttömyyttä, työstä poissaoloja ja yleistä vastuuttomuutta.
    Miten kauheita ovatkaan rattijuoppojen aiheuttamat vammautumiset? Invalidien tuskat eivät ole mitenkään mitattavissa. Entä alkoholin aiheuttama perheväkivalta? Riitaa, tuskaa, itkua, eroja sekä sanoinkuvaamatonta kurjuutta. Lapset itkevät. Puolisot kärsivät. Huostaanotot lisääntyvät. Alkoholi ja muut huumeet ovat ed. m. kirouksen syynä.
    Viinaan kuolee vuosittain tuhansia ihmisiä (vuonna 2001 Suomessa noin 3500).

    Suomi on hukkumassa viinaan.
    Mikäli joku tänä aikana vielä rohkenee puolustaa alkoholin käyttöä on sellaista pidettävä vastuuttomana ja ymmärtämättömänä ihmisenä.

    Erittäin kunnioitettavaa on kieltäytyä kokonaan alkoholista.
    Raamattukin ohjaa meitä raittiuteen: ”Ei ole viisas kenkään, joka siitä (alkoholista) hoipertelee” (Sananlaskut 20:1). ”Voi niitä, jotka aamuvarhaisesta väkijuoman jäljessä juoksevat ja iltamyöhään viipyvät viinistä hehkuvina! ”Kanteleet, harput, vaskirummut, huilut ja viinit on heillä pidoissansa, mutta Herran tekoja he eivät tarkkaa, eivät näe Hänen kättensä töitä” Jesaja 5:11-12). ”Älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä, puhuen keskenänne psalmeilla ja kiitosvirsillä ja hengellisillä lauluilla, veisaten ja laulaen sydämessänne Herralle, kiittäen aina Jumalaa ja Isää kaikesta meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä” (Efes. 5:18-20). Kehotus olla juopumatta alkoholista tarkoittaa juuri sitä mitä se sanoo eli ettei juovuta edes yhden promillen vertaa.

    Suomi on todella hukkumassa viinaan ja huumeisiin. Siksi tämän ajan Suomessa on oikeutettua sanoa, että
    alkoholin käyttö on alkoholin väärinkäyttöä.

    Kukaan ei tarvitse alkoholia. Se on kaikille hyödytön aine.
    Tänä yleisenä alkoholismin aikana voidaankin luokitella vastuuttomaksi ohje, että tulee käyttää alkoholia vähemmän. Kokonaan kieltäytyminen on turvallisin ja oikein tie.

    Alaikäinen ei kestä alkoholia. Hänen persoonallisuutensa muuttuu jo yhdestä olutpullollisesta. Sen jälkeen hän ei enää hallitse itseään. Siinä tilassa hän on helppo saalis huumediilereille. Yleensä muiden huumeiden käyttö alkaakin nuoren ollessa alkoholin vaikutuksen alaisena. Voi sitä, joka antaa alaikäiselle alkoholia. ”Voi sitä, joka juottaa lähimmäistänsä” ( Habak. 2:15 ). Ja voi sitä, joka hyväksyy alkoholin käytön.

    Alkoholikin on huumausaine (huumaava aine). Jokainen alkoholia käyttävä on luokiteltava huumeiden käyttäjäksi. Toiset menevät huumeorjuudessaan pitemmälle, rappioalkoholismiin sekä muihin huumaaviin aineisiin.

    Poliisiylijohtaja Reijo Naulapääkin totesi lauantaina 24. toukokuuta 2003 Hämeenlinnassa Poliisien Päivillä, että vanhempien ja ammattikasvattajien tulisi tukea lasten ja nuorten päihteettömyyttä.

    Ammattiauttajaryhmät, raittiusseurat sekä kaikki kristilliset ryhmät alkakoot kampanjoida todellista kurjuuden ja kirouksen lähdettä, alkoholin käyttöä vastaan.

    Tutustu seurakuntamme internetsivuihin:
    http://www.Jeesus-on-Herra.com

    Äänestä

Arvioisin että ainakin 4.
Tarkoitan "ravintola-annoksia".
Senverran on tekstisi sumeata lukea näin selvinpäin, mutta annas olla, kun otan tässä illan mittaan jääkiekon maailmanmestarin kunniaksi samanlaisen annoksen ja vähän reilumminkin, niin uudelleen lukien saattaapa tekstissäsi olla jotain tolkkuakin!

Äänestä

Myös uskonto voi sumentaa aivot. Sekä uskontoa ja alkoholia täytyy käyttää kohtuullisesti.

Äänestä
  • Kuinka moni viaton kuolee näissä oikeauskoisten välisissä verilöylyissä?

    Kyllä minusta sauna ja sen päälle pari kaljaa on parempi vaihtoehto.

    Äänestä

  • - - -
    Varmasti uskonto sumentaa aivot.
    Jeesus tahtoo vapauttaa ihmisen uskonnoista.
    Hän antaa synnit anteeksi ja johdattaa jokaista, joka ottaa Hänet vastaan elämänsä Herraksi.
    - - -
    http://www.Jeesus-on-Herra.com

    Äänestä

HUH, HUH...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Weijo kirjoitti:

- - -
ALKOHOLI ON HYÖDYTÖN AINE

Kukaan ihminen ei tarvitse alkoholia! –
Mutta kaikki tarvitsevat pelastusta Jeesuksessa.
Ilman Jeesusta ja syntien anteeksi saamista ei kukaan voi päästä Taivaaseen.

Tänään Sinä voit saada syntisi anteeksi. Tänään Sinusta voi tulla Jumalan lapsi. Rukoile ja pyydä Jeesusta tulemaan Vapahtajaksesi ja Herraksesi. Hän lupaa antaa Sinulle ikuisen elämän Jumalan Taivaassa. Hän antaa tulevaisuuden ja toivon.
”Jokainen, joka Häneen uskoo, saa synnit anteeksi Hänen Nimensä kautta” (Apt. 10:43). Hän kuoli Golgatan ristillä sijaisuhrina Sinun syntiesi tähden.


Tervetuloa hengellisiin tilaisuuksiin
su. yleisökokous klo 14.oo
ke. keskusteluiltapäivä klo 14.oo – 19.oo
la. raamattupiiri klo 14.oo

Seurakuntatila,
Sofiankatu 3 A, 20100 Turku
Klikkaa tästä:
E-mail: http://[email protected]

Internetsivut: http://www.Jeesus-on-Herra.com
- - -

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu