'KIELIMUURI RUSKEASUOLLA'
'Suomenkielisille ei myydä mökkejä - Suomenkielisille annetaan huutia Ruskeasuon siirtolapuutarha-alueella.'
http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228137027_hi.shtml
'Suomenkielisille ei myydä mökkejä - Suomenkielisille annetaan huutia Ruskeasuon siirtolapuutarha-alueella.'
http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228137027_hi.shtml
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sellasta se kaksikielisyyden rikkaus on.
Aitosuomalaiset eivät ole kelvollisia ostamaan omaisuutta Suomessa!
Jotain on mätää Suomenmaassa....
Terveyskeskuksen tyly vastaus: Hoitoaikoja vain ruotsinkielisille
Lääkäriin Paraisilla pyrkinyt nainen koki itsensä kakkosluokan kansalaiseksi.
IL Torstai 28.10.2010 klo 10.34
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102812597045_uu.shtml
''Elävästä kaksikielisyydestä'' tai jostain muusta aivan yhtä surkuhupaisasta.
Svekko paskat! Siat!
Missä piileskelee oikeusasiamies? Taitaa olla niin, että kielelliset oikeudet koskevat vain ruotsalaisia! Sillä ei ole niin väliä jos suomenkielinen ei saa palvelua suomeksi, mutta auta armias jos poliis tai lääkäri ei palvele ruotsiksi!
kaltaisiasi "fenno-häiriköitä" en kyllä minäkään halua naapuriini, vaikka aito suomenkielinen olenkin. Eihän tuollaisen kanssa voi edes keskustella, kun kielenkättösi on täysin ala-arvoista. Vai onko tuo sitä "nykysuomen sivistyskieltä"?
Tuskinpa kukaan tuollaisen itsekeskeisen itseään täynnä olevan svekkosontaläjän naapuriin edes haluaisi muuttaa.
Se on sitä apartheidia jota on jatkunut jos itsenäistymisestä lähtien kohta sata vuotta. :D
Seurustele sinä vain ihan kaltaistesi, reppanoiden parissa ja säälittele itesaiheuttamaasi surkeuttasi. Tiedoksi vaan teikäläisille: "koskaan ei asiat ole niin huonosti, ettetkö saisi niitä kaljalla vielä huonommiksi". D=))
onkaan seurustelee palstalla itsensä kanssa.
Nuo väitteesihän onkin oiva perustelu aloituksessa mainitulle asialle. Eli talamaisesti mielikuvitus lentää yli ymmärryksen.
unta Talasta? Vai oletko kenties avohoidossa?
kaverille syntyi todella vaarallinen tilanne kun poliisi joka tuli paikalle ei ymmärtänyt sanaakaan ruotsia... Ei nyt kaupassa me ruottalaiset tarvitse ruotsinkielinen palvelua mutta onko se niin kummalista että haluamme että poliist ja lääkärit ymmärtävat noin 10 sanaa ruotsia kun kyse on hengestä?
Suomen ruotsalaisten puuhastelu ja touhu.