Miten kukkahauttutädit voivat perustella sitä, että meillä on EU:n korkein alkoholiverotus oluella. Ero ei ole mikään pieni, meillä on kolme kertaa kovempi vero kuin keskimäärin EU:ssa.
Jos halutaan edes nimellistä alkoholipolitiikkaa, pitäisi ymmärtää, että ihmiset pitäisi totuttaa juomaa mietoja ei tiukkaa viinaa - tämän ymmärtää jokainen joka viinan kanssa on lutrannut. Tosin hallituksessa ei taida olla tämän(kään) alan asiantuntijoita, edellinen pääministerikin piristi itsenään aivan muilla aineilla.
Mitä tästä opimme, emme mitään - eikä alkoholiverotus mihinkään muutu, todellisuudessa kotimainen alkoholipolitiikkaa on aina ollut puhdasta veropolitiikkaa ei mitään muuta.
Eli ei muuta kun keula kohti etelää ja laivaan hakemaan lastin. Tulee halvaksi ja saa matkustella, eikä kotimaahan jää sentin senttiä turhaa alkoholiveroa, Viro kerää tästä pisteet.
Jossain vaiheessa siirtymäkauden pitää loppua, mutta milloin. Auta armiasta kun alkoholin nettikauppa aukeaa kaikelle kansalle ja EU:n periaatteiden vastainen kaksoisverotus poistuu - kuka sen jälkeen tarvitsee Alkoa ?
Alkoholin verotus mättää - edelleen
Brew
1
403
Vastaukset
- ................
Vaikka vanhat veroluokat on poistettu, silti ne elävät vahvasti etiketeissä ja mielessä. Mielestäni tuosta III-IV -jaosta pitäisi päästä jo eroon. Maailmalla peruslagerit asettuvat juuri tuohon väliin 5%:n paikkeille. Homma muuttuisi paljon selkeämmäksi jos kaikki alle vaikkapa 6% prosenttinen olut vapautettaisiin ja massapanimotkin saisivat panna olutta siihen vahvuuteen mikä palvelee makua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1503835Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,873249SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862655Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72436Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2492398Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392236Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv861855- 42989
- 95978
- 53869