Kirjallisuuden opiskelu Helsingin yliopistossa

mikamikamika

Hei, osaisiko joku kertoa millaista on kotimaisen kirjallisuuden opiskelu Helsingin yliopistossa? Käsitelläänkö siinä pelkästään kotimaista kirjallisuutta, vai puhutaanko myös muiden maiden kirjallisuudesta?

Ja onko teillä tietoa siitä, miten hyvin äidinkielen opettajat työllistyvät, ja paljonko palkka suurin piirtein on?

Ja sitten kysyisin vielä sen, että tiedättekö mitkä ovat vuoden 2011 pääsykoekirjat? (jos sen nyt edes vielä tietää...)

Toivottavasti joku viitsii vastata :)

5

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • an englishman

      En osaa vastata spefisti juuri Helsingin osalta, mutta noin yleisesti jonkin verran kirjallisuutta sivuaineena lukeneena osaan sentään jotain sanoa. Kirjallisuuden opiskelu on kirjallisuuden ja kirjallisuusteorian (ja kulttuuriteorian) ja kirjallisuushistorian opiskelua. Suomen/kotimainen kirjallisuus painottaa tietysti nimensä mukaisesti kotimaista kirjallisuutta. Yleinen kirjallisuus/yleinen kirjallisuustiede tai mikä nyt onkaan oppiaineen nimi on sitten sisällöiltään heterogeenisempi. Mutta samat kirjallisuustieteelliset käsiteapparaatit kyllä saa kumpaa tahansa opiskelemalla. Hirveästi on kirjatenttejä, joihin luetaan paaaljon monenmoista kirjallisuutta. Sitten on erinäisiä teoriakursseja sun muita, joita voi suorittaa kirjatentteinä, esseinä, esseinä ja luentoina, luentoina ja kirjatentteinä jne. Lisäksi on seminaareja, eli pienemmissä ryhmissä tapahtuvaa opiskelua. Opinnoissa saattaa olla myös esimerkiksi lukupiirejä, joissa luetaan, keskustellaan ja analysoidaan kirjallisuutta.

      Äikän opettajien työllistymisestä en tiedä mitään. Opettajan palkka taasen riippuu ihan oppilaitoksesta, paikkakunnasta, ikälisistä ynnä muusta ynnä muusta. Kait kuukausipalkka jonnekin 3 000 euron tienoille aika yleisesti asettuu. En nyt jaksa kaivella mitään palkkatietoja.

    • jfirjf

      Jyväskylän yliopistossa ei karsinoida kotimaista ja yleistä kirjallisuutta mitenkään, vaan niitä voi suorittaa ristiin. Opinnot tapahtuvat usein itse valiten, joko luento tentti tai esee, pelkkä essee tai kirjatentti. Opella sivuaineena tietenkin kasvatustiede, ja Jyväskylässä opettajalinja onkin erikseen. Tule Jyväskylään, niin ei tarvitse pohtia kotimaisen ja yleisen välillä.

      • mikamikamika

        Sorry, Jyväskylään en ole tulossa mistään hinnasta :D


    • luentolehtiö

      Helsingissä kotimaisen kirjallisuuden oppiaine keskittyy kyllä harvinaisen selkeästi suomalaiseen - pääosin suomenkieliseen - kaunokirjallisuuteen. Jos haluaa laajempaa perspektiiviä, mikään ei ole helpompaa kuin ottaa sivuaineeksi edellä mainittu yleinen kirjallisuustiede.

      Käsitykseni mukaan molemmat aineet ovat yhä ns. vapaan sivuaineoikeuden piirissä, eli niitä voi opiskella ilman tasokoetta ja kiintiöpaikkoja.

      Opiskelen itse samassa talossa yleisen puolella, mutta lyhyen sivuaineen olen kotimaisestakin tehnyt - kokemukseni mukaan helpot 25 opintopistettä.

      Äidinkielen opettajan pitää opiskella kirjallisuusaineen lisäksi 60 opintopistettä suomen kieltä, jonkin verran "sitä toista kirjallisuusainetta" eli yleistä tai kotimaista ja päälle vielä opettajan pedagogiset opinnot, taitavat olla 60 op. Vastaavasti omaa pääainetta/sivuaineita ei opiskella näistä johtuen kai ihan yhtä laajasti.

      Äikänmaikkoja taidetaan tällä hetkellä kouluttaa hiukan yli tarpeen, mutta tilanne ei ole yhtä huono kuin historianopettajilla. Sijaisuuksien etsimisellä moni ura käynnistyy. Vaikeaa on löytää vakituinen virka isoista kaupungeista, maalla voi lykästää paremmin. Jos vakituisen viran saa kaikkien määräaikaisuuksien jälkeen, palkka on kyllä kohtuullinen. Lonkalta heittäisin, että n. 3500, joka tosin voi lopulta kokemus- ja vastuulisien myötä nousta lähelle 5000 euroa.


      Näiden osoitteiden päivittymistä kannattaa seurata:

      http://www.helsinki.fi/sup/kotimainenkirjallisuus/index.html

      http://www.helsinki.fi/hum/opiskelijavalinnat/paavalinta/valintakokeet.htm
      [lajiteltu oppiaineittain, samasta löytyy yleinen kirjallisuustiede]

      • mikamikamika

        Ok, kiitos tosi paljon avusta ja tiedoista! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      62
      3772
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3149
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      80
      2378
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1620
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      68
      1375
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1223
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      40
      1151
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1011
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe