Hei, osaisiko joku kertoa millaista on kotimaisen kirjallisuuden opiskelu Helsingin yliopistossa? Käsitelläänkö siinä pelkästään kotimaista kirjallisuutta, vai puhutaanko myös muiden maiden kirjallisuudesta?
Ja onko teillä tietoa siitä, miten hyvin äidinkielen opettajat työllistyvät, ja paljonko palkka suurin piirtein on?
Ja sitten kysyisin vielä sen, että tiedättekö mitkä ovat vuoden 2011 pääsykoekirjat? (jos sen nyt edes vielä tietää...)
Toivottavasti joku viitsii vastata :)
Kirjallisuuden opiskelu Helsingin yliopistossa
5
1954
Vastaukset
- an englishman
En osaa vastata spefisti juuri Helsingin osalta, mutta noin yleisesti jonkin verran kirjallisuutta sivuaineena lukeneena osaan sentään jotain sanoa. Kirjallisuuden opiskelu on kirjallisuuden ja kirjallisuusteorian (ja kulttuuriteorian) ja kirjallisuushistorian opiskelua. Suomen/kotimainen kirjallisuus painottaa tietysti nimensä mukaisesti kotimaista kirjallisuutta. Yleinen kirjallisuus/yleinen kirjallisuustiede tai mikä nyt onkaan oppiaineen nimi on sitten sisällöiltään heterogeenisempi. Mutta samat kirjallisuustieteelliset käsiteapparaatit kyllä saa kumpaa tahansa opiskelemalla. Hirveästi on kirjatenttejä, joihin luetaan paaaljon monenmoista kirjallisuutta. Sitten on erinäisiä teoriakursseja sun muita, joita voi suorittaa kirjatentteinä, esseinä, esseinä ja luentoina, luentoina ja kirjatentteinä jne. Lisäksi on seminaareja, eli pienemmissä ryhmissä tapahtuvaa opiskelua. Opinnoissa saattaa olla myös esimerkiksi lukupiirejä, joissa luetaan, keskustellaan ja analysoidaan kirjallisuutta.
Äikän opettajien työllistymisestä en tiedä mitään. Opettajan palkka taasen riippuu ihan oppilaitoksesta, paikkakunnasta, ikälisistä ynnä muusta ynnä muusta. Kait kuukausipalkka jonnekin 3 000 euron tienoille aika yleisesti asettuu. En nyt jaksa kaivella mitään palkkatietoja. - jfirjf
Jyväskylän yliopistossa ei karsinoida kotimaista ja yleistä kirjallisuutta mitenkään, vaan niitä voi suorittaa ristiin. Opinnot tapahtuvat usein itse valiten, joko luento tentti tai esee, pelkkä essee tai kirjatentti. Opella sivuaineena tietenkin kasvatustiede, ja Jyväskylässä opettajalinja onkin erikseen. Tule Jyväskylään, niin ei tarvitse pohtia kotimaisen ja yleisen välillä.
- mikamikamika
Sorry, Jyväskylään en ole tulossa mistään hinnasta :D
- luentolehtiö
Helsingissä kotimaisen kirjallisuuden oppiaine keskittyy kyllä harvinaisen selkeästi suomalaiseen - pääosin suomenkieliseen - kaunokirjallisuuteen. Jos haluaa laajempaa perspektiiviä, mikään ei ole helpompaa kuin ottaa sivuaineeksi edellä mainittu yleinen kirjallisuustiede.
Käsitykseni mukaan molemmat aineet ovat yhä ns. vapaan sivuaineoikeuden piirissä, eli niitä voi opiskella ilman tasokoetta ja kiintiöpaikkoja.
Opiskelen itse samassa talossa yleisen puolella, mutta lyhyen sivuaineen olen kotimaisestakin tehnyt - kokemukseni mukaan helpot 25 opintopistettä.
Äidinkielen opettajan pitää opiskella kirjallisuusaineen lisäksi 60 opintopistettä suomen kieltä, jonkin verran "sitä toista kirjallisuusainetta" eli yleistä tai kotimaista ja päälle vielä opettajan pedagogiset opinnot, taitavat olla 60 op. Vastaavasti omaa pääainetta/sivuaineita ei opiskella näistä johtuen kai ihan yhtä laajasti.
Äikänmaikkoja taidetaan tällä hetkellä kouluttaa hiukan yli tarpeen, mutta tilanne ei ole yhtä huono kuin historianopettajilla. Sijaisuuksien etsimisellä moni ura käynnistyy. Vaikeaa on löytää vakituinen virka isoista kaupungeista, maalla voi lykästää paremmin. Jos vakituisen viran saa kaikkien määräaikaisuuksien jälkeen, palkka on kyllä kohtuullinen. Lonkalta heittäisin, että n. 3500, joka tosin voi lopulta kokemus- ja vastuulisien myötä nousta lähelle 5000 euroa.
Näiden osoitteiden päivittymistä kannattaa seurata:
http://www.helsinki.fi/sup/kotimainenkirjallisuus/index.html
http://www.helsinki.fi/hum/opiskelijavalinnat/paavalinta/valintakokeet.htm
[lajiteltu oppiaineittain, samasta löytyy yleinen kirjallisuustiede]- mikamikamika
Ok, kiitos tosi paljon avusta ja tiedoista! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952143
- 1291398
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231350Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291308- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371028- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56904- 122787
- 82776