Lueskelin näitä kirjoituksia täällä ja jäi sellainen mielikuva, että on muodikasta olla "uskonnon uhri". Joku on kasvanut yliuskovassa kodissa ja joku taas tullut uskoon ja kokenut joutuneensa henkisen väkivallan uhriksi. Paras ylilyönti oli minusta kristityn foorumin uhri. Ei pidä aivan kaikkea niellä ja omien aivojen käyttö, varsinkin aikuisena, on sallittua. Netistä löytää yhtä jos toista pelottelua, mutta jos jokaisesta ahdistuu, niin meillähän Suomessa ei kohta enää laitokset riitä kaikille.
Ymmärrän hyvin, että lapsena saadut vaikutteet kulkevat koko loppuelämän ihmisen kanssa, eroaa hän lahkosta tai ei. Siltikään tämä ei tarkoita, että kaikki masentuu ja joutuu rikollisille poluille. Ei voi kaikista omista paheistaan uskontoaan syyttää, sillä elämä on täynnä valintoja ja lopullisen valinnan tekee kuitenkin henkilö itse.
Käännyttyään tiettyyn uskontoon, varsinkin aikuisena, tulee kiinnittää huomiota epäkohtiin, joiden tulee kestää päivän valoa. Jos näin ei ole, niin on syytä pohtia uskoaan uudelleen. Loppujen lopuksi kukaan ei tiedä totuutta ja jokainen väittää, että juuri minun uskontoni on ainoa totuus.
Esimerkiksi Kivalakotien toiminnasta kerrotaan, että oli kauheaa aivopesua ja palkkaa ei tullut ja haukuttiin maan rakoon, jos lähti pois. Mitä sitten? Jokainen, joka sinne meni töihin, tiesi aivan tasan tarkkaan, että työ on vapaaehtoistyötä, jota mikään laki ei Suomessa kiellä. Jos pelkäsi oman eläketurvan puolesta, niin lähtee sieltä menemään pois ja saa se 80-vuotias käppänä houria mitä ikinäkään haluaa. Käsittääkseni kukaan ei siellä ketään väkivallalla pakota jäämään.
Kaiken edellä mainitsemani perusteella voisin kiteyttää, ettei uskontojen uhrit ovat todellisuudessa vain oman mielikuvituksen uhreja. Uskonto toimii vain kilpenä, jonka suojiin kiivetään piileksimään, kun omille teoille pitää löytyä jokin "pakottanut syy".
Mielikuvituksen uhrit
4
383
Vastaukset
- apu neuvottomalle
moni uskonlahkon kurimuksesta poispäässyt ihminen tarvitsee monesti ammattiauttajan apua selviäkseen jatkosta elämässään. Usein lahkosta pois lähtenyt ihminen jätetään ihan yksin ja häntä yritetään huonoon omaatuntoon vedoten sitomaan takaisin lahkon piiriin. Monella on niin huono itsetunto, että kestää pitkä aika päästä tasapainoon, jotta voi elää tasavertaisena yhteiskunnassa ilman omantunnon tuskia.
- ..................
Nykyään varskin nuorten keskuudessa mielenterveysongelmat ovat yleistyneet, olivat he uskovaisia tai eivät. Eiköhän jokainen tasapainoinen ihminen tiedä mikä hänelle on hyväksi.
Ymmärtää hyvin, jos on syntynyt ja varttunut uskonlahkossa ja erotessaan sieltä, joutuu luopumaan myös perheestään ja kaikista aiemmista suhteistaan. Siinä tilanteessa uskon, että mielenterveys järkkyy, kun jää täysin yksin. Ammattiapua saa ja pitääkin hakea. Tarkoitin ensimmäisellä viestilläni lähinnä typeryyksien, kuten huumeiden käytön aloitus, rikollisuus, yms., harrastus, jota selitetään ahdistuksellaan uskonlahkosta poistumisen vuoksi. Jos mielenterveys pahasti järkkyy, niin Suomessa on ammattiapua tarjolla pilvin pimein, muttei tarvitse alkaa tekemään päättömyyksiä, jotka selitetään ties millä.
- pienen puolella
Nixukka kirjoitti:
Ymmärtää hyvin, jos on syntynyt ja varttunut uskonlahkossa ja erotessaan sieltä, joutuu luopumaan myös perheestään ja kaikista aiemmista suhteistaan. Siinä tilanteessa uskon, että mielenterveys järkkyy, kun jää täysin yksin. Ammattiapua saa ja pitääkin hakea. Tarkoitin ensimmäisellä viestilläni lähinnä typeryyksien, kuten huumeiden käytön aloitus, rikollisuus, yms., harrastus, jota selitetään ahdistuksellaan uskonlahkosta poistumisen vuoksi. Jos mielenterveys pahasti järkkyy, niin Suomessa on ammattiapua tarjolla pilvin pimein, muttei tarvitse alkaa tekemään päättömyyksiä, jotka selitetään ties millä.
Me ihmiset olemme aika typeriä ja heikkoja joskus, että emme tajua noiden luettelemiesi aineiden seurausta. Mielenterveys voi nuorella särkyä muustakin kuin uskonlahkosta poisjäämisen takia. Nuorella elämä ei ole niin vakaata ja aina ei ole puolueetonta viisasta aikuista lähellä auttamassa. Mutta siinä olet väärässä, että 'Suomessa on ammattiapua tarjolla pivin pimein'. Asia on niin, että todella monet lapset, nuoret ja aikuiset tarvitsevat tämän päivän yhteiskunnassa sitä ammattiapua, jota ei kuitenkaan ole tarjolla tarpeeksi. - Kas, kun tässä nykyisessä yhteiskunnassa on muitakin epäkohtia kuin itsekkäät ja aika sairaat lahkot - esim työttömyys, henkinen ja aineellinen köyhyys perheissä, eriarvoisuus eri ikäpolvien kesken jne (voisin luetella vaikka kuinka paljon syitä). Ja surullista on, että juuri lapset ja nuoret voivat huonosti ja heille se puolueeton apu olisi tarpeen heti alkuvaiheessa. Näin jatkossa heistä saadaan takuuvarmasti paremmin pärjääviä uusia kansalaisia. - Tämä koskee niin uskovaisia kuin ei-uskoviakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2742507Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762419SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis121615- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis511510Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1331359
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821049Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731029