Vasta avoliitosta eronnut

-Mirkku-

Seurustelin 4-vuotta exäni kanssa ja asuimme vuoden yhdessä. Jätin hänet kuukausi sitten ja eroa olin miettinyt jo puoli vuotta ennen sitä. Nyt asun vielä yhteisessä asunnossamme. Tosin ex ei asu enää täällä. Ongelma nyt on, että kaikki kiinnostavat miehet joita olen eroni jälkeen tavannut ovat heti erostani kuultuaan etääntyneet minusta, koska kuvittelevat että olen jotain laastarisuhdetta vailla vaikka asia ei ole niin. Miehet ovat myöskin kyselleet hirveän tarkkaan erostani ja exästäni.

En ymmärrä miksi se, että olen vasta eronnut on miehille hirveä ongelma. Kuinka kauan pitäisi olla sinkkuna, että voisi ajatella seurustelua? Tunteet exääni kohtaan ovat kuolleet jo aikoja sitten, mutta kukaan ei näytä ymmärtävän sitä.

6

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieti asiaa

      Kuukausi neljän vuoden suhteesta?
      Joo, se varmaan on mennyttä. ;)

      Miehenä sanoisin että en ole varma kumpi häiritsee enemmän. Se että vaikutat etsivän laastaria vai se että tuo neljän vuoden suhde ja vuoden avoliitto on sinulta unohdettu kuukaudessa.

      Molemmat aika häiritseviä ajatuksia jos etsisin parisuhdetta.

      • Mieti asiaa

        Puhumattakaan siis siitä että asuitte puoli vuotta yhdessä jonka jälkeen kohdallasi alkoi jo eroprosessi.
        Aika nopeaa liikehdintää.

        Tasoristeyksessä menee puomit alas tyyppistä tavaraa jos mies on parisuhderisteykseen ajamassa.

        Ei hyvää päivää.


      • Ei noin

        Voi sitä tietenkin uskotella mitä vaan mutta yksikään täysjärkinen mies ei usko että olet päässyt kuukaudessa eroon neljän vuoden suhteesta ja jos olet, niin ei se kyllä mikään meriitti ole.


    • deadspace

      Jos syy on jokin seuraavista miksi lopetit suhteen:

      1) Exäsi hakkasi
      2) Hän joi ylettömästi tms.
      3) hän petti

      Voit odottaa että miehet hyväksyvät erosi ja ymmärtävät että haluat parempaa seuraa.

      Jos taas jätit ihan tavallisen pallinaaman laskevat miehet että sinä et ole vaivan arvoinen koska joko kyllästyt nopeasti tai vaadit kovasti suhteelta - ja miehet joita tapaat ovat väistämättä tavallisia pallinaamoja joita huvittaa suhdeasiat yhtä paljon kuin keskivertomiestä - joka avokkisi ilmeisesti on ollut.

      Tällöin siis heittäessäsi suhteesi romukoppaan et valinnut uutta suhdetta vaan valitsit sinkkuelämän ja miehet tietävät tämän ja osaavat arvioida ettei kanssasi kannata ryhtyä suhteeseen.

      Sä jätit miehen, jos siinä miehessä ei ollut oleellisia vikoja muut miehet samaistuvat häneen enemmän kuin siihen että sä et saanut suhteestasi sitä tai tätä tai tuota. Brotherhood pitää huolta ettei sinulle anneta miestä ennenkuin olet siihen valmis. Jos koskaan.

      • "Jos syy on jokin seuraavista miksi lopetit suhteen:

        1) Exäsi hakkasi
        2) Hän joi ylettömästi tms.
        3) hän petti

        Voit odottaa että miehet hyväksyvät erosi ja ymmärtävät että haluat parempaa seuraa. "
        Jos nuo asiat ovat pohjalla, niin siinä tapauksessa ainakin itseni kohdalla hyväksyisin. Lisättynä tuohon listaan vielä huono käytös, välinpitämättömyys, ym. vastaava.

        Mutta muun asian ollessa kyseessä, se on harkinnan varassa yleensä ei, mutta joitakin poikkeuksia on.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      851
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      660
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      491
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      151
      427
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe