Venäjällä tapahtui myöhäinen herääminen tässä puutulliasiassa. Suomen metsäteollisuus ehditiin jo ajaa alas, joten puutullien poistaminen ei enää jatkossa paranna Karjalan tasavallan tilannetta. Venäjän johtotroikan ylimielinen neuvotteluasenne koitui taas kerran kiroukseksi Karjalan köyhille ihmisille. Onneksi Kremlin suojeluksessa olevilla oligarkeilla on sentään varaa rakennella 170 m pitkiä huvijahteja ja ostella ulkomailta jalkapallojoukkueita.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/11/venaja_lupaa_luopua_puutulleista_2168291.html?origin=rss
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/11/venaja_lupaa_luopua_puutulleista_2168291.html?origin=rss
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onko Evakko-Poika LM.
Minä koitan pitää huumoria yllä, varmaan olet muissa yhteyksissä huomannut, eikähän palautusasiaa pidä ottaa kovin vakavasti. Sen sijaan venäläisten mutanttien esiintyminen historian uudelleen kirjoittamisessa hiukan huolestuttaa. Koroljovikin ansaitsee joskus hiukan tukistusta.
tarkoitin kysyessäni oletko sinä LM. Teillä molemmilla on kuitenkin perusmyönteinen elämänasenne ettekä ole antaneet sen että kotiseutu on menetetty katkeroittaa elämäänne lopullisesti.
Eli kaiketi me kaikki jatkossakin jatkamme noiden junnupoikien koulutusta ja toivomme, että kukaties osasta heistä tulisi ihan normaaleja miehiä.
Välillä se tuntuu lähes toivottomalta, mutta ei heitetä toivoa.
Eikö meidän pitäisi perustaa jonkunlainen järjestö FaceBook tms, jonka mottona olisi:
MUTANTIT HELVETTIIN
Keskityttäisiin vain historiankirjoituksen vääristelyä vastustamaan!
Siitä huolimatta että korojoveilla ja krååkiloilla on t-kadun tuki. Kävelisimme rennosti kesäisinä päivinä Hakaniemen ja Puijon toreilla mutanttien vastainen paita päällä. Saisimme paljon juttukavereita. Meillä eläkevaareillahan olisi tällaiseen aikaa. Niin ja myös kuljeskelisimme t-kadullakin.
Suomessa ja luovutetussa Karjalassa meidän evakoiden kannattaa käyttäytyä ihan rennosti. Minä olen useammankin kerran aamuyöllä pienessä hiprakassa laulellut äänekkäästi vanhoja suojeluskuntalauluja Tehtaasnkadun rauta-aidan takana, mutta ei siitä mitään ole seurannut. Aamulla oli vain ihan tavallinen krapula.
Viipurissakin olen ravintola Pyöreässä Tornissa laulellut pienessä maistissa samoja lauluja, ja tarjoilija vain hymyili minulle, joten krapulaa kummempaa jälkiseurausta siitäkään ei tullut. Kyllä venäläiset kaunista musiikkia arvostavat, jos eivät sitten suojeluskuntalaulujen iskevistä sanoista vedä hernettä nenäänsä.
EvakkoPoika
PS. Sattuneesta syystä jouduin kirjoittamaan väärällä nimimerkillä, sillä oma nimimerkkini "EvakkoPoika" on jostakin kummallisesta syystä annettu ilman minun suostumustani toiselle kirjoittajalle??? Ovatkohan Tehtaankadun miehet lahjoneet ylläpitoa vähän sormeilemaan käyttäjätiliäni. Kyllähan venäläiset tällaiset temput osaavat.
Aamulla oli joku sekoilu suomi24:n palstoilla. Rekatut nimimerkit eivät toimineet toivotulla tavalla, mutta kyllä tämä tästä.
Kaikkeen ei tarvitse hakea syytä Tehtaankadulta. Oletko muuten asioinut siellä milloinkaan?
Minä kävin kerran siellä lupa-asioissa.
Siis Puijon Tori. Sehän on kauppakeskus Puijonlaaksossa Kuopiossa, siis ei Kuopion kauppatori.
Sai nimimerkkini takaisin, kun nostin asiasta rähinän. Tehtaankadun porukkalla ei ole enää nimimerkilleni mitään käyttöä, joten voin jatkaa kirjoittelua entiseen malliin. Jatkossa taas esiinnyn omalla rekisteröidyllä nimimerkilläni
EvakkoPoika
Puutulleilla ei ole ollut oikeasti merkitystä suomalaiselle metsäteollisuudelle, tullit eivät ole edes astuneet voimaan ilmoitetussa mitassa, vaan voimaantuloa on siirretty edelleen.
Suurin hyöty tulleista on ollut suomalaiselle metsänomistajalle, koska puun kantohinnat eivät ole valuneet kohtuuttoman alas.
Karjalasta on tuotu edelleen koivukuitupuuta, jolla on jonkinlaista merkitystä suomalaislle tehtaille.
Metsähakkuut työllistävät hieman Karjalassa, tosin suomalaisia on mukana myös.
Venäjän halu yhdenmukaistaa vientilainsäädäntöään muun Euroopan mukaiseksi johtuu pääosin siitä, että Venäjä haluaa pikaisesti WTO:n jäseneksi. Tästä seuraa tietenkin monia asioita Venäjän ja muun Euroopan välisissä suhteissa. Kauppaa koskevat säädökset yhdenmukaistuvat, investoinneille tulee takuut, rahan ja tavaroiden liikkuminen yhdenmukaistuu.
Tavalliselle kansalaiselle viisumivapaus on merkittävä muutos. Enää ei tarvita viisumia esimerkiksi Suomen ja Venäjän välillä.