"olen komea" ?????

TÄH??

En tiedä mutta minut on kasvatettu niin että "oma kehu LÖYHKÄÄ".
On ihmeellistä kun joskus lukee jonkun miehen deitti-ilmoitusta, ja hän listaa kuvausta itsestään: "olen komea". Välittömästi tulee vastenmielinen tunne sellaisesta. Ei kuulkaa miehet itseään pidä mennä kehuskelemaa, Antaa sen vastapuolen tehdä omat johtopäätöksensä. Tuollainen vain ampuu itseään jalkaan ja vie pisteitä pois. Ja kuvanhan voi esittä jo heti alkuun.

15

982

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghkjhghjgjhk

      Minua opetettiin:
      Tunne oma arvosi, anna arvo toisillekin.

      Itselläni muutamia maailmanennätyksiä ja paljon muita saavutuksia joilla en ole koskaan kehuskellut.

      Naisväki, miten teillä?

      • 10+8

        Vaikka en oo nainen mutta...

        Mä en vielä tiedä että onko musta mihinkään, mutta kovasti treenataan kuiteski. Mä rikon ton mahdollisesti sun nimissä olleen pingispallon pomputuksen ennätyksen kyllä vielä ja vedän ne 8 hampurilaista/olut putkee kanssa joku päivä. Muuten tässä ei ole kyllä paljoa menossa kehumista.

        Nii naisväki, mites teijän saavutukset?


      • juupas juu

        se profiili sun, missä listataan kaikki maailmanennätykset ja muut mitalit?


    • niinniinniin

      Liki kaikki miehet, joilla on ollut deitti-ilmoituksessa kuva ja kuvailee itseään komeaksi tai hyvännäköiseksi, ovat olleet lähinnä tavallisen näköisiä...

    • on kiinnostunut

      Komea, rikas, menestynyt, tai kuka tahansa itseensä tyytyväinen on kauhistus huonosta itsetunnosta kärsivälle naiselle, jopa joku hyvännäköinen vaate toisella, saattaa saada kateellisen naisen raivoon.

      • urkkikurkki

        tulin näille sivuille ihan sattumalta ja totean että perhana. olen tavallinen ja etsin tavallista, suurin osa meistä on tavallisia, ei tavallisia on sitten jotkut tunnetut ja menestyneet henkilöt...muusikot poliitikot, kaiken kansan tunnetut henkilöt on minusta ei tavallisia. ja kaikki me ollaan tai suurin osa eronneita ja karanneita niin silti vielä profiilissa väitetään että ollaan luotettavia ja hyviä ja kaiken puolin parhaita. mutta minä itse tietenkin olen se paras ei mitään vikaa...


    • vaatimattomuutta

      Puhutpa asiaa.

      Match.comissa on profiileissa kohta, johon saa ruksittaa arvion omasta ulkonäöstään: kuuma pakkaus / erittäin viehättävä / viehättävä / keskiverto / jotain huonoa (en nyt muista). Ne tyypit, jotka ruksaavat kohdan "kuuma pakkaus" tai "erittäin viehättävä", ovat aika surkuhupaisia. Kuvasta yleensä näkee, että kyseessä on ihan tavallinen mattimeikäläinen.
      Vastaavasti ne, jotka rastittavat kohdan "keskiverto", antavat heti positiivisemman vaikutelman itsestään. Kuvasta voi sitten itse nähdä, ettei naama ainakaan pahempi ole kuin näillä "kuumilla pakkauksilla".

      Ei toki itseään tarvitse väheksyä, mutta överiksi vedetty itsekehu on ainoastaan naurettavaa.

      • sitäpä sitä

        "Ei toki itseään tarvitse väheksyä, mutta överiksi vedetty itsekehu on ainoastaan naurettavaa. "

        Ja tätähän nykypäivänä riittää molemmin puolin.


      • "Match.comissa on profiileissa kohta, johon saa ruksittaa arvion omasta ulkonäöstään: kuuma pakkaus / erittäin viehättävä / viehättävä / keskiverto / jotain huonoa (en nyt muista)"
        Jos olisin tuolla niin kait minä laittaisin tuon keskiverron tai ehkä huonomman, omasta mielestäni jos olisi pakko laittaa. Hankala sanoa kun kukaan ei ole ikinä sanonut ulkonäöstäni mitään, varmaan aika keskiverto siis.
        Tai jättäisin tuon kohdan kokonaan auki, minkä luultavasti tekisin.


    • ...

      Minua taas naurattaa naiset jotka kehuvat itseään kauniiksi vaikka heillä on kuvallinen profiili. (Varsinkin jos siel kuvas möllöttää joku ylipainoinen/tylsä nainen.)

      Voin ehkä jotenkin ymmärtää sen jos, kuvaton kehuu itseään kauniiksi/komeaksi mutta, jos on kuva niin eiköhän porukka osaa vetää itse omat johtopäätökset siitä, että onko kaunis vai ei.

      • kaikki kaunista :)

        Eiks se oo niinkin, et kauneus/komeus on katsojan silmäs...
        Ja miksei sais olla sitä mieltä, et on komee/kaunis. Onks noi muka niin yksselitteisiä määritelmii, häh?


      • sanat paljastaa
        kaikki kaunista :) kirjoitti:

        Eiks se oo niinkin, et kauneus/komeus on katsojan silmäs...
        Ja miksei sais olla sitä mieltä, et on komee/kaunis. Onks noi muka niin yksselitteisiä määritelmii, häh?

        Jotkut vaan luulee itsestään liikaa....parempi toisen kuin itsensä kehuminen :)


    • -miekkone

      Kannattaa mielummin laittaa vaatimukseksi kaunis tai nätti tyttö, niin se karsii suurimman osan niistä, jotka tietävät eteti heillä ole varaa komistukseen.

    • jhgf

      niissä deitti-ilmoituksessa saa vähän kehuakin itseä? pääasiahan on saada ihmiset kiinnostumaan, ne päättää sit itte haluaako tutustua.

    • juupas juu

      menin kerran treffeille tällaisen "profiilissa maininta komea" miehen kanssa.
      Mies oli melkoisen ruma ja myös vanhempi mitä oli profiilissaan ilmoittanut!

      Sen jälkeen en ole suostunut enää treffeille yhdenkään "komean" kanssa.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1422
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      110
      1173
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1023
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      964
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      861
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      823
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      712
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      634
    Aihe