ja mistä peräisin ortodoksi pappien käyttämä sanallinen(vetävä) puhetyyli kirkonmenon aikana on ja kuka sen on laittanut alulle, miekenkiintoinen juttu muuten ja sitä on toisaalta kiva kuunnella ja matkia näin huumori mielessä!
kuinka vanha
tsaijaijai..
7292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
"ja mistä peräisin ortodoksi pappien käyttämä sanallinen(vetävä) puhetyyli kirkonmenon aikana on"
Eiköhän se ole peräisin käytettyjen autojen kauppiailta.
sinä vaan niitä autojas mut älä ota voittoo niistä, anna köyhille kuin almu konsanaan puahaha..
on peräisin hyvin aikaisin varhaiskirkon ajalta, jostain 100-300-lukkujen tienoilta. Siitä kyllä löytyy tietoja niille, jotka ihan tosissaan haluavat siitä jotain tietää... muuten kuin pilkkaamalla!
Mistäs sen olisi voinut tietää, että jo muinoisten juutalaisten käyttämästä resitaatiosta on kyse jos tiedustelun kohteena on 'sanallinen vetävä puhetyyli'?
uskontotunneilla, vaikka olisit eriuskoinenkin! Pitäisi sinunkin jollain tasolla tietää, milloin ajanlaskumme on alkanut ja miksi! Samoilla tienoilla ovat syntyneen kirkonkin erilaisia tapoja syntynyt, jotkut käytössä tänä päivänäkin. Lukemalla viisastuu... jos ei muuten.
periytyy juutalaisesta jumalanpalveluksesta, mahdollisesti jo Salomon rakentamasta Jerusalemin temppelistä tai ainakin myöhemmästä synagogajumalanpalveluksesta. Synagogia alettiin rakentaa "Baabelin virtain vierillä", kun juutalaiset oli viety Babyloniaan pakkosiirtolaisuuteen, ja I temppeli oli hävitetty. Kun juutalaiset palasivat kotimaahansa, he toivat synagogapalveluksen mukanaan.
Kun Kristus luki tooraa synagogassa niin hänkin hyvin todennäköisesti resitoi. Alkukristityt omaksuivat paljon vaikutteita juutalaisesta jumalanpalveluksesta. Esim meikäläisen ehtoopalveluksen kaava on samantapainen kuin vastaavassa juutalaisessa jumalanpalveluksessa, luetaan luomispsalmi ym.
Jokaisessa kielessä on omat puhelaulunuottinsa. Musikaaliset ihmiset oppivat hyvin resitoimaan. Epämusikaaliset huonommin. Siksi lukijoiksi kannattaa valita musikaalisia ihmisiä, esim kirkkokuorolaisia. Papeille luonnollisesti on muitakin valintaperusteita kuin musikaalisuus, mutta ei musikaalisista lahjoista ole haittaa heillekään.
tämä asia selkis vaikka tuossa muut vastaajat pulisivat joutavia.