Ruotsalaiset ovat aina kehuskelleet, että he kyllä pärjäävät venäläisten kanssa paremmin kuin sivistymättömät ja jääräpäiset härmäläiset, mutta eipä se ruotsalaisten taistelukaan ole helppoa Venäjällä. Kun uuden kauppakeskuksen rakentaminen vaatii yli 300 viranomaislupaa, ja sähkö on tuotettava omalla generaattorilla, niin kyllä siinä lipevien ruotsalaistenkin hymy hyytyy. Venäläiset ovat ruotsalaisiakin lipevämpiä kauppamiehiä (lue: jarrumiehiä).
http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2010/11/26/rakennuslehti-ikea-kypsyi-venalaisiin/201016505/12
http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2010/11/26/rakennuslehti-ikea-kypsyi-venalaisiin/201016505/12
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ruotsalaisten oma vika, pitäisihän heidän tietää että Venäjällä pitää joka käänteessä maksaa lahjuksia sekä virkamiehille että suojelijoille. Saavat olla tyytyväisiä jos kaikki selvisivät hengissä.
Venäjällä tuli Ikealle hyvin kallis seikkailu, sillä sähköntoimistuksista ei millään saada sopimusta, koska Ikea ei halua maksaa suojelurahaa. Jos isokaan firma ei Venäjällä pärjää, niin pienen on turhaa edes yrittää tavoitella niitä markkinoita.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20101249405
Sun kusipään ei kannata Venäjän sähköstä liikaa nauraa. Minä ainakin maksan saatanasti ylihintaa sähköstäni Fortumille, että ne seikkailee siellä. Samoin sähkön siirtohintaa pitää nostaa, kun sen yhtiön rahaa laitettiin päättömästi tundalle kaapelointifirmaan. Liekkö ollut evakkojen kakarat päättämässä?
Tuskinpa evakoilla on ollut mitään tekemistä Fortumin sekoiluissa Venäjällä. Rikkaaseen ruotsinkileiseen sukuun kuuluva Lilius oli silloin sähläämässä Fortumin johdossa, kun katastrofaalisen huono kauppasopimus Venäjällä allekirjoitettiin.
Kauppaneuvotteluissa Venäjällä Lilius on oppinut muutamia venäläisten oligarkkien toimintatapoja. Tälläkin hetkellä Lilius seilaa Svan-purjeveneellään maailman meriä ihan samalla tavalla kuin rikkaat venäläiset oligarkitkin. Valtion omaisuudella keplottelu kannattaa kaikkialla.
Ikean ahdinko Venäjällä vain syvenee. Olisi Ikean johtajan kannattanut kysellä suomalaisilta, miten luotettavia kauppakumppaneita venäläiset ovat, mutta eiväthän kaikkitietävät ruotsalaiset suomalaisten kokemukseen perustuvia mielipiteitä kaipaa. Nyt Ikeakin opettelee Venäjän kauppatapoja kantapään kautta.
http://www.taloussanomat.fi/kauppa/2010/12/10/ikean-perustaja-venaja-sotkuista-vastuu-on-minun/201017243/12
Keskenkasvuinen poika lähetettiin vanhaan hyvään aikaan Kannaksella viemään halkoja määrättyyn osoitteeseen Pietariin. Palvelija otti halot vastaan ja isäntä maksoi.
Kotona isä nuhteli poikaa kun rahaa tuli liian vähän. Silloin poika oppi että halkojen myynnissä pitää palvelijalle antaa natsajua, eli tsajua varten rahaa. Ikea ei tiennyt tätä tsaijuasiaa.
... eikä maksa mitään.
Venäjällä onnistuu oman sähköntuotanto helposti ostamalla Puna-Aarmijan ylijäämävarastosta yhden Ydinsukellusveneen, Niitähän pötköttää joutavana tuolla Muurmanskin seudun rantamaisemissa, kuin rannalle ajautuneita valaita. (katso Google Earth, vakoilukuvat)
Tuolaisen Valaskalan atomivoimareaktori tuottaa sähköä jopa pienelle kaupungilla ja varmasti muutamalle ostoskeskukselle. Ei muuta kuin parkkeeraa moisen tuohon ostarin lähimaastoon, niin lämpöä ja valoa ynnä säteilyä riittaa varmasti. Ja niitähän SUUREN Venäjänmaahan sopii....