kuolleen meren käärön tutkimusten jatkoon. Tutkijaryhmän joukossa on ollut pari LDS tutkijaa ja nyt on pyydetty että Donald Parry jatkaisi tutkimusta ja hebralaisen Raamatun toisen osan kirjoitamista. Juutalaisten, katolisten, ja protestanttien käyttämää hebreankielistä standardi teosta. MAP kirkon jäsenille jotka uskovat Raamattuun sinä muodossa, kuin se tuli kirjoittajiensa kynistä, tämä on todella jännittävää työtä.
. . .The reconstruction of more accurate base texts for the Bible is one of the great scholarly achievements of the past century. In fact, scholars at BYU have been involved in analyzing the Dead Sea Scrolls and one professor there, Donald Parry, has been invited to participate in creating the next edition of the Biblia Hebraica--the standard scholarly edition of the Hebrew Bible that is used by Jews, Catholics, and Protestants alike. For Latter-day Saints who, along with Joseph Smith, "believe the Bible as it read when it came from the pen of the original writers" (HC 6:57), this is thrilling stuff.
. . .The reconstruction of more accurate base texts for the Bible is one of the great scholarly achievements of the past century. In fact, scholars at BYU have been involved in analyzing the Dead Sea Scrolls and one professor there, Donald Parry, has been invited to participate in creating the next edition of the Biblia Hebraica--the standard scholarly edition of the Hebrew Bible that is used by Jews, Catholics, and Protestants alike. For Latter-day Saints who, along with Joseph Smith, "believe the Bible as it read when it came from the pen of the original writers" (HC 6:57), this is thrilling stuff.
Vastaukset 27
Vanhimmat
täältäkö kopioit?
http://www.meridianmagazine.com/lds-church-updates/article/6660?ac=1
lisää tietoa Parrystä ja luettelo hänen julkaisuistaan.
Taasko joku arvostettu ja vakavastiotettava tutkija?
Ainakin Nenskulla taitaa jopa hänen kissansa olla heti Hawkingista seuraava... :-D
unohtua...
linkki jäi pois. Mutta tässä se tulee: http://oldtestament.byu.edu/parry.php
... osaako rakas ystäväsi D. Parry olla objektiivinen tutkija? Vai onko hän mormonismin siemenen omaava subjektiivinen tutkija?
hieman asenne ja objektiivisuus vaikeuksia!!!!!?
Suomesta löytyy erinomainen Kuolleen Meren kääröjen tuntija: Raija sollamo. Kannattaa kääntyä ennemmin hänen kuin helppoheikkien puoleen.
sillä on tämän asian kanssa tekemistä. Jos häntä ei ole valittu tuohon tutkimusryhmään taitaa olla heikompa laatua kuin Perry!
Varmasti parempaa laatua kuin sellainen, joka iskoo satuihin. Tutkimusryhmiin pääseminen ei ole aina laadusta vaan esim. edustavuudesta kiinni. Asiallisten tutkijoiden kiintiö taisi olla jo täynnä...
on mielestäsi edustavampi?
http://www.helsinki.fi/teol/pro/iosot/images/Sollamo.JPG
http://bountifultravel.com/wp-content/uploads/2008/11/DonaldParry.jpg
ollut usean vuoden eläkkeellä. Muutoin ryhmään valituilla varmaan on kullakin erityisosaamista joka on vaikuttanut valintaan. Itsestään selvää on, että tutkijan mahdollinen oma vakaumus ja uskonnollinen tausta eivät voi vaikuttaa tehtävään tieteelliseen työhön .
Muutenhan tieteellistä tutkimusta ei voisi tehdä kukaan.
Olisiko hra Parryn syytä tutustua myös MAP-kirkon alkuperäisteksteihin? Niitä tosin maan päällä ei taida olla kuin pätkä sitä "Abrahamin" papyrusta. Objektiivinen tarkastelu MAP kirkon esittämien kertomusten historiallisesta todenperäisyydestä voisi olla myös hänelle silmiä avaava projekti.
ja hänen tutkijaryhmänsä määrittelevät epäilemättä, mitä taustatyötä tutkimukseen tarvitaan.
Yksityishenkilönä Donald Parry voi tutkia ja tehdä mitä haluaa.
Sollamao tietenkin, mutta kyse ei ollut edustavummuudesta vaan siitä, että mitä edustavat. Ryhmään halutaan joskus pellekiintiöiden vuoksi esim. Smithiin uskovia;-)
lienee joitakin perusteluja väitteillesi. Voisitko kertoa niitä meillekin?
sitä kiintiötä suomi 24 :ssä :-))
Okei annetaan hänen tutkia, mutta miksi ne Mormoonin kirjan historialliset näytöt puuttuvat?
näyttöjä kaipaat?
En. Täällä ei ole kiintiöitä vaan sana on vapaa. Tällä palstalla pelleillä on suuri edustus.
Tietänetkö, ettei Israelin kansan Egyptistä olosta ja 40 vuotta kestäneestä erämaavaelluksesta ole mitään muuta näyttöä kuin se, mitä Raamatussa kerrotaan? Näytön puute ei todista mitään.
kiitos kuuluu sinunlaisille kirjoittajille.
Raamatun eksodustarina ei voi olla totta koska miljoonaisen väestön siirtymistä pois Egyptistä (huomattava osa Egyptin silloisesta asujaimistosta) tällaisen väestön vaelluksesta Siinailla - lyhyestäkin- tai siirtymisestä pienen Kaananin alueelle jolloin se olisi yhtäkkiä moninkertaistanut tämän Egyptin ylivallassa olleen alueen väestön olisi pakosti jäänyt monenlaisia jälkiä .Niitä ei ole. Se tiedetään että Kaananin alue ja Egypti olivat yhteydessä sieltä siirtyi mm nälänhätien ja kuivuuden ajamina pieniä ihmisryhmiä Egyptiin ne aikojen parannuttua palasivat entisille kotiseuduilleen .Tarina pohjautunee tällaiseen .
se tutkijaryhmä, johon Parry on nimitetty, tutki Mormonin kirjaa vaan Raamattua.
Minun kirjoitukseni siis provosoivat nenadoita, tepaneita ja jokuveljiä ja muita vastaavia pellejä kirjoittelemaan ja viittaamaan nimettömiin rabbeihin, "unohteleviin" jeff-pelleihin ja vastaaviin.
Asia selvä.
http://deseretbook.com/Finding-Moroni-Halestone/i/5055365