Kuka "siunaa" kirkkomme toiminnan?

kyllästy-NYT

Onkohan tässä mitään uutta....
"Perheen miehen vanha äiti oli fanaattinen adventisti, joka kieltäytyi juomasta kahviakin, vaikka lääkäri oli todennut diagnoosin, jossa potilaalla oli "laiska sydän" ja lääkäri oli kehottanut ottamaan pari kolme kuppia kahvia päivittäin sydämen virkistykseksi ja aivoverenkierron edistämiseksi.

Eipä ollut tuttavaperheen miehen äiti ottanut lääkärin neuvoista vaarin ja oli tokaissut vain, että kahvin juonti on syntiä ja itse lääkärinkin olisi hyvä luopua kahvista.

Sarastui 80- vuotiaana miehen äiti dementiaan ja altzheimer tautiin. Molemmat diagnosoitiin.

Eipä mennyt aikaakaan, kun adventtikirkon talousjohtaja sai kuulla lääkärin lausunnoista. Hän otti puhelimitse yhteyttä miehen äitiin ja kyseli taivasosuuksista ja siitä, miten mahtaa sen perinnön ja omaisuuden käydä, jos se jää pojan haltuun. Voi ratketa poika huonoille teille saatuaan yhtäkkiä omaisuutta.

Adventtikirkon talousjohtaja esitti suoraan, että olisi paljon parempi testamentata koko omaisuus lahjoituksena adventtikirkolle, niin ei joudu poikakaan maksamaan omaisuusveroa eikä olisi muutakaan vaaraa.

Ja niin siinä sitten kävi, että adventtikirkon talousjohtaja yhdessä adventtikirkon oman lakimiehen kanssa teki koko äidin omaisuudesta lahjakirjan adventtikirkolle pojan edes tietämättä asiaa.

Tällaista on adventtikirkon toiminta yhä."

5

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskontojen petosta!!

      Sitä vartekohan koko pulju on perustettu, että se myy jotakin käsittämätöntä "taivaspaikkaa" joidenkien uskolla höynäyttämiensä ihmisten maallisen perinnön, lahkon omaisuudeksi luovutuksen ehdolla, ja tallaisia ihimis-ressukoita vain tuntuu riittävän. Ei voi sanoa kuin hyvänen aika sentää näitä ihmispoloisia!

      • benedi

        Minä lahjoitin adventtikirkolle kaksi osaketta, joissa molemmissa oli vuokralaiset.
        Tuli päivä, jolloin menimme talousjohtajan kanssa niitä katsomaan,...katseltiin,
        juteltiin vuokralaisten kanssa, niitä näitä, samalla kun nämä kaljanjuonnin
        ohessa , jotakin ehtivät vastata.

        Menimme pois, jäin kyydistä, ja vastaanottaja sanoi: " Ilmoitamme sinulle
        kokuksen jälkeen"

        He ilmoittivat: " Emme valitettavasti voi ottaa lahjoitustasi vastaan"
        Kerroin aiemmin, kun minulta on jäänyt kymmenyksiä rästiin, niin annan nuo osakkeet!

        Miten siis on, kuitataanko kymmenykset maksetuksi, kun lahjoitin kuitenkin kaksi
        kohtuullisen arvokasta yksiötä,...ei tosin mistään Hesan keskustasta!?

        Minä kuittaisin, sillä uskossa lahjoitin osakkeet, pyytämättä mitään vastineeksi, joten ne on nyt uskossa maksettukin!
        Kaksi osakekirjaa oli kait rahapajan painamia,....kultaa ja hopeaa ei minulla ollut, mutta kaksi osaketta oli, ne annoin!

        Puhutte siis aivan perättömiä, että adventistien talousihmiset ovat tällaisia: " Missä raato on, sinne kotkat kokoontuvat"
        Asunnot nyt eivät olleet mitään raatoja, mutta asukkaista en sano mitään! Hih


    • Suomesta en tiedä, mutta ainakin Amerikassa on Adventtikirkolla kursseja, joissa jäseniä "autetaan" tekemään testamentti.

      • tööt!

        sikäläinen lakiviidakko on sellainen, että kyllä siinä oppia tarvitaan, jos kirkolle haluaa jotain testamentata.


    • benedi

      Kun tuo rouva ,leski? oli jo antanut elämänsä Kristukselle, niin
      jouti kait hänelle antaa omaisuuskin?

      Ny, on vain enää ratkaisematta eräs kysymys: Jos Jumalalle uhraa omaisuutensa, ja esim,, myy sen, ja 200,000 € shekki on tämän Alszhaimeri tädin kädessä,.

      Jos hän ojentaa shekin pojalleen, niin onko tämän tädin poika Jumala, jolle täti halunnut uhrata omaisuutensa?
      Jos hän ojentaa, sen adventtikirkon talousjohtajalle, niin onko hänkään Jumala?
      Kun Jumala on salattu Jumala, ja shekki polttelee kädessä, niin kerrohan nyt rauhallisesti sinä " kyllästyNYT"
      ihan omin sanoin, kenellekkä tuo raha (omaisuus) pitäisi luovuttaa, että se tulisi Jumalalle annetuksi,...poikahan ei ollut Jumala!!

      Jos hän vie sen poliisille, miksi hän niin tekisi, rahahan on hänen, ja poliisi ei ole Jumalaa nähnyt!
      Suomen pääministerillekö raha pitäisi antaa, ja sillä saataisiin aikaan uusi pääministeri!

      Ottaisiko Uskova_1 sen vastaan, tältä tädiltä? Entä helluntalaiset? Entä jehovalaiset?
      Olisiko luterilaisilla käyttöä tuolle summalla, ja onhan oikeauskoiset ortodoksit, olisiko oikein antaa se heille?

      Kuka teistä ryhtyy tuomariksi ja jakomiehekisi, kenelle mummelin rahat kuuluisi parhaiten?

      Keskustellaanpa nyt siitä!! Sehän kysymys jäi kokonaan teiltä selvittämättä ja perustelematta!
      Eikös se juuri ollut se riitainen asia??,..ja teidänmielestänne yli euron antaminen adventtikirkolle
      on jo pahasta!

      Te ootte kummaa porukkaa, ratkaistaan nyt ensin tämä, osaatteko yksimielisesti ratkaista
      kenelle rahat pitäisi antaa, jos mummu on halunnut antaa ne Jumalalle??

      Vastatkaa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      175
      1550
    2. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1235
    3. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      13
      1211
    4. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      51
      1101
    5. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1074
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      972
    7. Onko enää rakkaudentunteita

      Minua kohtaan?
      Ikävä
      51
      752
    8. Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen

      Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm
      Maailman menoa
      252
      737
    9. Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?

      Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel
      Ikävä
      33
      730
    10. Haluatko sä enää

      Mun kans mitään? ❤️ on ikävä
      Ikävä
      37
      712
    Aihe