Optimaxin huollosta on kyse. tuli taas lasku huoltoliikkeestä ja huomasin että taas oli vaihdettu sinkit. sekä sivu että trimmin. en ole aikaisemmin kiinnittänyt huomiota asiaan mutta nyt kun tarkistin niin sama huoltoliike vaihtanut ko. sinkit 3 peräkkäisenä talvena. ihan OK jos näin pitää tehdä mutta alkaa tuntumaan pikku hiljaa että toi ei todellakaan ole tarpeellista.
asiantuntijat - miten on ?
asiantuntijat - miten on ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos niissä näkyy syöpymää kovin niin pitää vaihtaa vaikka kesken kesän,,,,, pari kolme vuottaa luulis kestävän hyvin jollei jossain ole kovia sähkövuotoja......tai vaikkapa puuvenettä lähellä.
Sinkit kannattaa pitää kunnossa sillä niiden tehtävänä on suojella kallista moottoria uhrautumalla, mutta järkeä voi silti käyttää. Varsinkaan järvikäytössä ei paljon syöpymistä esiinny ja sinkit kestävät pitkään.
On kuitenkin hyvä muistaa, että suojaa antaa vain pinnaltaan puhdas sinkki joka on sähköisesti yhteydessä suojattavaan moottoriin.
Nyrkkisääntönä on, että kun sinkit ovat pienentyneet alle puoleen alkuperäisestä, niin ne vaihdetaan.
Jos kesässä menee melkeinkään puolet, niin pitää jo vaihtaa. jos kahdessa kesässä noin puolet tai vähän yli, niin sitten taas. Joka vuosi kuitenkin puhdistus. Makean veden alueella saattaa kestää vuosia.
Ennen huoltoon vientiä tarkista sinkkien kunto ja jos sinun mielestä ei tarvitse vaihtaa, niin mainitse asiasta huoltoliikkeelle. Huoltoliike turvaa oman nahkansa vaihtamalla varmuuden vuoksi. Jos vanha sinkki ei jostain syystä kestäkään koko kesää ja jotain syöpyy moottorissa rikki, niin kuka on vastuussa?
Jos kesässä menee puolet sinkeistä, niin eiköhän silloin koneessa ole jotain vikaa, johon huoltoliikeen pitäisi puuttua? Vähän sama kun vaihtaisi autoon sulakkeen hajonneen tilalle tutkimatta mikä niitä sulakkeita polttaa.
Kuten teräspotkuri, oliko sinulla muutakin sydämelläsi?