Ihmetyttää ja hämmästyttää pientä kulkijaa, semmoinen pikkuinen ajatus että, mistä ne kreatonistit saavat nuita asioita päähänsä?
Siis joo, muistelin jutellaani jonku kaa joskus ja hänen perustelujen lähteet olivat vuodelta Paavo ja kuokka.
Miten enää nykymaailmassa tuommoinen joka kuitenkin jaksaa ja viittii etsiä tietoa, päätyä enää tuohon näkemykseen jossa kreatonistit nyt ovat? Siis ei kai ne lue vieläkin niitä Paavon ja kuokan aikaisia lähteitä?
Jos ei, niin mistä ne nuo ideat saa? Ei riitä mun polla käsittään.
Siis joo, muistelin jutellaani jonku kaa joskus ja hänen perustelujen lähteet olivat vuodelta Paavo ja kuokka.
Miten enää nykymaailmassa tuommoinen joka kuitenkin jaksaa ja viittii etsiä tietoa, päätyä enää tuohon näkemykseen jossa kreatonistit nyt ovat? Siis ei kai ne lue vieläkin niitä Paavon ja kuokan aikaisia lähteitä?
Jos ei, niin mistä ne nuo ideat saa? Ei riitä mun polla käsittään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei Ateisti75,
anna kun kerron sinulle tarinan kahdesta evokista. Ehkä se autta sinua ymmärtämään hieman paremmin. Kuuntele siis...
...
Olipa kerran kaksi Evokkia, jotka kävelivät taannoin jossain päin sydän-Hämettä. Toinen evokeista, laiskanpullea isäntämies Hauhosta tuumaili
- Kuules evoveljeni. Mitäpä jos ottaisimme pienen muuntumiskilpailun. Kumpikin yrittää päihittää tuon etanan nopeudessa ja luonnonvalinnassa. Hävinnyt sitten ostaa Tuuloksen kestikievarista kaksi gallonaa sahtia (isäntä oli entinen amerikan siirtolainen eikä hallinnut SI-mittajärjestelmää).
- Kiinni veti. Aina minä makroevoluutiossa voitan tuollaisen plösähtäneen evokinretaleen, nahrahti toinen evokeista, pystytukkainen hollolalaisnuorukainen.
- Kalut ovat kyllä tähän aikaan vuolesta tosi liukkaita. Ollaan varovaisia, totesi hollolalainen.
Isäntämiestä puolestaan nauratti hollolalaisen liudentunut d-kirjain. Vaan eipä tohtinut kohteliaisuudesta ihan ääneen sentään nauraa. Tyytyi vaan päästämään paukkuvan pierun hyväntuulisuutensa osoitukseksi.
Siitäpä sitten evokit pistämään töppöstä toisen eteen. Hämeessä kun oltiin ei matka joutunut kovin ripeästi. Ajatuskin kulki verkkaisen viipyilevästi, ikään kuin kehää kiertäen.
VROOM ...suhahti punainen salama isäntien ohi. Oliko se auto vai oliko se raketti?
- Voi halvatun halvattu, huusi pulleampi evokki naama punaisena.
- Eikö tuo perkeleen Helsinkiläiskreationisti ole taas ostanut uuden Ferrarin.
Pullea isäntämies pui nyrkkiä kreationistin perään, vaikka tämä oli jo hävinnyt näköpiiristä.
- Eikö jumalavita ole enään mitään rotia. Ajella hurjastellaan miten sattuu. Ja sitten selitetään että kaikki olemassaoleva on ID argumentilla selvitettävissä. Voi halvattu!
Tämä ei ollut ensimmäinen kerta kun hauholaisen otsasuonet pullistuivat kreationistien takia. Monesti oli häneltä kysytty, miksi ihmeessä sinä muuten rauhallinen evokkismies hermoilet tuollaisten pullistelijoitten takia. Ja samaa oli kysynyt Hauhon mies toki itseltäänkin. Hän oli selittänyt aina itselleen että jos täällä kaiken maailman kreationistit pääsevät isottelemaan, niin kohtahan sitä hillutaan raamattuseuroissa koko seurakunta.
Mutta taisipa todellisuudessa kateuden syöpä kalvaa Hauhon miehen sisintä. Olivathan kreationistit häntä kaikessa pidemmälle kehittyneitä. Ajelivat paremmilla autoilla ja pilkkikisassakin saivat enemmän saalista.
- Voi EI! Huusi silloin nuorempi evokki. Voi eiei ...Eino!
- Eino on kuollut...käsitätkö sinä ...tuo auto ajoi Einon yli. Etkö sinä ymmärrä? Huusi nuorempi evokki paniikin vallassa ja tarttui isäntämiestä rinnuksista.
Samassa vanhempi evokkikin tajusi mitä oli tapahtunut. Kreationistin Ferrari oli ajanut hollolan evokin Eino-etanan yli. Eino oli kasvanut rakkaaksi hänellekin niinä vuosina, joina he olivat käyttäneet Einoa verrokkiryhmänään oman evoluutionsa ja järjenjuoksunsa suhteen. Salaa hauholaista harmitti lisäksi hävitty 2x7,5 kaljatuoppia (1 gallonahan on vähän yli 3,5 litraa) sillä hän oli varma että oli ollut makroevoluutiossa pidemmällä kuin evokkikumppaninsa.
Nuoren mieheen silmiin ilmestyi pelottava leiskunta. Vanhemman evokin oli pakko kääntää katseensa pois tuosta hengen palosta.
- Tämän minä vielä kostan mutisi hollolalainen. Minä näytän noille kretsuille kaikkien evokkien puolesta niin totta kuin nimeni on Zenon P. Niedermayer, Kuhmalahden vielä syntymättömien evokkien kantasolujen luovuttaja....
että Raamatussa on paljon parempia satuja kuin on tällä Kuisman pojalla. Mutta tottahan se on, että tuommoinen sadunkerronta auttaa ymmärtämään Kuisman ajatuksenjuoksua, ja ymmärtämään tuon ihmisparan ahtaan mielen rajoitteita. Ei olla ilkeitä Kuismalle, eihän. Ei se voi mitään sille että se on tommonen.
Varhaiskeskiajalla ajoi viikinkilaiva karille Airiston vesillä. Kaikki hukkuivat paitsi yksi mies ja sika.
- Näin sanotaan Turun kaupungin syntyneen.
Sen jälkeen onkin aika kulunut evoluutiota odotellessa.
Jatka vaan ihan rauhassa satuiluja, Kuisma. Parempi että siihen aikasi pistät kun että kylillä käyt kauppojen ja kunniallisten ihmisten kotien ikkunoita kivittämässä. Ja pysyt erossa niistä mopopojista kanssa, ne on pahoja vaikutteita sinulle.
Miksi SINÄ olet huolissasi kunniallisista ihmisistä.