Tulo Nazarethiin

Kirjuri 30.11.

Tulemme Netsherin`in Galilin kautta Migdaliin josta päädyimme taloomme Netsheriinissä. Jocif osti talonsa takaisuin 265.752 dinaarilla. Josta sain takaisin 325752 dinaria, kun talo olikin alunperin minun tekemäni ja minulle tuli lunastyshetkeni, riemuvuosi ja velat piti lopettaa. Minulla ei ollut näet kokorahaa ostohetkellä. Tapathi sekrothia ( riemuvuoden lunastusta ) en saanut heti, kunhan olisin maksanut kokonaisen kauppahinnan. Kolatti, sukulainen oli myyjänä tuolloin, vaikea tilallinen, jolla oli toinenkin talo, rikaskin. Silloinen aika oli hyvinkin vaikeaa taloudellisestikin ja vaikeuksia riitti.

Jeshanina minä olin normaalikasvua vähän pitempi, enkä ollut veljieni näköinen. Minun kasvojeni piirteet olivat yleistä vaaleammat ja silmäni olivat siniharmaat ja tuliset. Voidaan sanoakin olevani jopa pohjoisen kansojen näköinen, josta ystävänikin minua moittivat. Kysyivät jopa olinko Hawlattan so. ukomaalainen. Sirtistä kotoisin alkuperältäni? Vastasin olevani vaalein tuntemani Jitshreeliläinen. Hiukseni olivat ajoin hyvinkin vaaleat auringossa. Lapsena minulla olivat aivan vaaleat hiukset, joka olikin erikoista. Äidilläni oli tummanruskeat hiukset ja kauniit kasvot ja hyvä käyntikin. ( olemus )

Minun, Jestsin ( Hoshanii ) nuoruuteni oli hyvinkin tavallinen. Jetshiwassa kävin oppimassa uskonnollisia asioita ja sainkin jäljentää Jeshaanin kirjaa (Jesajan) josta piti maksaa aika paljon Rabhainille. Minulla ei ollut kovin hyvä käsiala. Olin harras uskon nuorimies. Tapasin Michtalin Mirchiamin, josta ensin pidin hyvästi ja myöhemmin rakastuin. Minun elämäni oli paljon vaikeampaa, kun on yleensä luultu!!!

Oli köyhyyttä oli tuskaa ja tauteja riittämiin. En milloinkaan ole nähnyt tämänkaltaista ylellisyyttä, kun nyt on tässä lihassa olevien keskellä. Minä useinkin kärsin hammaskivuistani ja kiroilinkin joskus. Joskus kalastin Kinsorethistäkin ja joskus jopa Hajardenistakin so. Jordan virrasta. Useimmiten en saanut kalasia, joskus kuitenkin jonkusen sittenkin. Minä ” Jetsi ” ( tarkoittaa Juutalaista yleensä ) olin useinkin ahdistettu, siitä mitä äitini minulle kertoi so. tulevasta tehtävästäni ja so. televasta kärsimystiestäni, joka olikin jo etukäteen minulle määrätty. Sainkin siitä tuskaisasta tiestä lisävarmuuden lukiessani Jesajan kirjaa. Kauheat ajatukset vaivasivat minua unissanikin, joista useinkaan ei loppua tullut. Äitini Mirchiam, oli nähnyt näkyjä minulle tulevasta Karman tiestä so. kohtalon tiestä.

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjuri 30.11.

      Josif sai takaisin talon hinnasta 37.254 pientä Dinaria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7182
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2559
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1230
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1019
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      900
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      897
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      733
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      711
    Aihe