Tänään soitin ulosottoviranomaisille ja ilmoitin olevani varaton, äijä sanoi mulle siellä, että nyt on papereihin merkitty että olen varaton. Mitä tapahtuu seuraavaksi? Mulle sanottiin tänään, että tuun saamaan ens vuoden veronpalautukset itselleni ja parin vuoden sisään luottotiedot puhdistuu. Onko totta? Minulle kertoi tämän ihminen, joka on jo käsitellyt tämmöisen prosessin.
Tietääkö joku mitä tehdä seuraavaksi?
jenny_1988_tre
91279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sait varattomuusmerkinnän joka säilyy rekisterissä sen pari vuotta. Ensi vuonna tai seuraavana vuonna jos tulee veronpalautuksia niin ne menee lyhentämättömänä velkojen maksuun, niin paljon kuin velkaa on.
Ulosotossa tietoihisi on laitettu varattomuusmerkintä.
Mitään veronpalutuksia et saa, kaikki menee velkojesi lyhennykseksi.
valitettavasti ole totta, oiskin niin soittasin itekkin olevani varaton, enkä edes puhuis pa*kaa :(
1. Velka vanhenee 4:ssä vuodessa jos ei ole tuloja esim"eli olisit linnassa" tai sitten maksat sen
2. Luottotiedot saat muistaakseni vasta kun olet ollut työssä 3v putkeen.
että näillä t:sivusta seurannut
Viestissäsi oli kaksi asiaa täysin väärin : kohdat 1. ja 2.
"1. Velka vanhenee 4:ssä vuodessa jos ei ole tuloja esim"eli olisit linnassa" tai sitten maksat sen"
"2. Luottotiedot saat muistaakseni vasta kun olet ollut työssä 3v putkeen".
Jestas mitä tuubaa...
Velat vanhenee 15 vuoden päästä velan syntyhetkestä.
Luottotiedot saat takaisin kun on kulunut hiukan tapauksesta riippuen 2-3 vuotta siitä päivästä kun sait merkinnän tietoihisi.
"1. Velka vanhenee 4:ssä vuodessa jos ei ole tuloja esim"eli olisit linnassa" tai sitten maksat sen"
"2. Luottotiedot saat muistaakseni vasta kun olet ollut työssä 3v putkeen".
Hah hah varmaan tosissaan kirjotit, ei kai kukaan ole niin tyhmä että uskois tommmosia
1. velka vanhenee 15 vuodessa, vanheneminen katkaistava viiden vuoden välein. Mikäli tuomittu vankeutta esim. petos niin velka vanhenee 15 5=20 vuodessa, vanheneminen katkaistava myös 5 vuoden välein
2. varattomuusmerkintä 3 tai 4 vuotta, ei poistu vaikka velka maksetaan. Suppean ulosoton este 2 vuotta.
siihen varattomuus merkintään tarvita joitain tositteita, verotodistusta, palkka ym kuittia...en usko, että kukaan uo uskoo, jos ihminen soittaa ja ilmoittaa itse, että on varaton..?
näkee omalta koneeltaan velallisen kaikki tiedot. Mitä virallisesti omistaa ja mitä ansaitsee. Ei niistä mitään todistuksia sinne tarvitse kiikuttaa. Ulosottomies on tarkistanut koneeltaan näkyneet tiedot soitolla, että kyseessä on vähän saatanan perseaukinen tapaus, joka ei saa palkkaa mistään, eikä omista mitään omissa nimissään.