Neljänkympin alueella 72km/h ..ja sillä irtosi 18kpl päiväsakkoa, mutta ajokortti säästyi vaikka olen työtön ja en tarvi korttia mihinkään. Miten muilla on käyny vastaavissa ylinopeus lukemissa?
Ylinopeutta 32km/h
Kaahari
132800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ylitys yli 50%, jolloin kortti lähtee taatusti.
Ei lähteny 30/45 tilanteessakaan. 80 rs tuli.
omakohtainen kokemus Hämeenlinnantiellä 80 alueella nopeuteni oli 118 km/h ja poliisi sanoi, että jos olisi noussut vielä 120 km/h:ssa olisi kortti lähtenyt välittömästi. Syynä 50% ylitys, joka on rajana, jos ei ole vilkas/muuten ruuhka-aika liikenteessä eli ruuhka-aikana olisi heti lähtenyt vaikka jäi alle 50%. Sakkoja tuli "mummon markoissa" 3570.
mulla oli 72km/h ja 18 päiväsakkoa 40 alue mullakin, kortti säily, ei ois paljon tarvinnu että ois lähteny
50km/h alueella tuli ajettua tossa keväällä 89km/h ja kortti säilyi. Sanoivat kytät että saat korttis pitää.
Päiväsakkoja tuli 22kpl ja kun opiskelija/työtön olen niin 132€ rapsahti. Pienin sakkohan on se 6€/päivä.
Suhteellisesti halvalla pääsin, mutta kyllä vitutti toikin summa.
Se miksi ei kortti lähtenyt vaikutti luultavasti se että ajoin tuon nopeuden joskus n. klo: 23.30 taajama alueella (kaupungissa asuinalue 5km päässä keskustasta) mutta siellä oli erittäin hiljaista.
Eiä tarvii ihmetellä ...
Moottoritiellä 100 km/h alueella klo 0:55 141 km/h. 22 päiväsakkoa, mutta kortti säilyi. Ei paljon opiskelijan tuloilla painaneet, kun menivät vain hitusen yli rikesakon.
Tuli ajettua vähän liian kovaa. 94km/h tutkaan 40km/h alueella. 30 päiväsakkoa ja ajokortti hyllylle kuukaudeksi. En kuitenkaan joutunut käräjille, kun oli sen verran lieventäviä asianhaaroja (aamuyö, ei liikennettä, ei matkustajia, ensimmäinen kerta). Oli kuulemma "vain" vakava piittaamattomuus, ei törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen.
...keskellä päivää rajoitus 40km/h ja tutkan näyttö 61km/h.Sakkoja tuli jotain 120euroa,en tosin muista aivan tarkkaan. Kortin lähdöstä ei poliisi edes vihjaillut. Onkohan se todellakaan niin että 50% ylityksellä pitäisi kortin lähteä oli rajoitus mikä tahansa? En usko enkä viitsi alkaa asiasta faktatietoa kaivelemaan.
Kerran epäilty ylinopeudesta 88km/h alueella jossa 8km/h rajoitus. Kaisu Kivimäki olisi antanut 70€ sakon. Oikeus oli sitä mieltä että ei ollut sakon paikka
Jännää miten nimimerkit Bussissa ja 1516 kirjoittavat samoista turkulaisista poliiseista ja tapahtumista. Mutta eiväthän ne ole saman kirjoittajan nimimerkkejä, ei ole. Eihän? Heheh.
Jos haluat stalkata! Tee se TAIDOLLA... Tutki kellonaikoja, kirjoitustyyliä, kirjoitusvirheitä, välimerkkejä jne...
Noh tule muistuttamaan Kaisu Kivimäen KALLIISTA virheestä vielöä monta kertaa :)
"Mutta eiväthän ne ole saman kirjoittajan nimimerkkejä"
Aivan ei ole...
"Kerran epäilty ylinopeudesta 88km/h alueella jossa 8km/h rajoitus."
Missähän Suomessa on tuollainen nopeusrajoitus? On tainnut olla jokin "väärä" liikennemerkki, jota 1516 on luullut oikeaksi merkiksi, kun ei kaikkia merkkejä tunne.
Tai sitten on nähnyt merkin junan ikkunasta, rautateillä kun nopeusrajoitukset lyhennetään jättämällä nolla pois ,jolloin tuollainen 8 tarkoittaa 80 km/h.