Olen jo muutaman vuoden ajan suunnitellut osallistuvai koelauluihin, mutta aina on tullut jokin este tai jännitys on ollut liian kova. Nyt 26-vuotiaana olen vihdoin päättänyt parhaani mukaan karistaa jännityksen ja osallistua helsingin koelauluihin.. Tosin jännitys edelleen todella kova, ja kynnys mennä yksin on suuri. Mahtaisiko täältä löytyä samojen ajatusten kanssa painivaa tyttöä, joka haluisi mennä koelauluihin kanssani? En ole ilmoittautunut etukäteen, joten odotusaika tulee varmasti olemaan pitkä, joten senkään puolesta "kaveri" ei olisi pahitteeksi. Ja jos jollakulla on vinkkejä lauluvalinnan tai jännityksen suhteen, olisi mukava kuulla niistä:-)
Seuraa koelauluihin?
2
269
Vastaukset
- 100 män
Älä valitse liian vaikeaa kappaletta. Opettele se kunnolla ennen kuin menet sinne koelauluihin.
HUOM!
Tämän luulisi kaikkien tajuavan. Opettele 2 laulua sekä englanninkielinen, että suomenkielinen. Jos olet päättänyt laulaa englanniksi ja tuomarit pyytävätkin laulamaan suomeksi voit luontevasti alkaa laulamaan suomeksi kun ei tarvitse miettiä minkäköhän laulun laulaisin. Aina tosin pelkällä lauluäänellä ja hyvällä esiintymisellä ei pärjää.
Lauluvinkkejä mulla kyllä olisi ja varmasti sellaisia joilla erottuu joukosta siis jos osaa laulaa. Biisit on hyviä, mutta ei välttämättä supertunnettuja suomessa vielä. Jos vähänkään tajuaa niin ymmärtää. Enhän mä tässä voi alkaa niitä sanomaan silloin kaikki tietäis ja vois vetää niitä.
Mine (musiikkivideo)
http://www.youtube.com/watch?v=XPBwXKgDTdE
Myspace
http://www.myspace.com/taylorswift- Miettikää nyt vähän
On typerää valita joku biisi vain siksi, että sitä ei vielä pienessä Suomessa tunneta. Laulajan pitää osata valita itselleen sopivia kappaleita, oli se sitten tunnettu tai ei, jos valitsee liian vaikean, tuntemattoman tms kappaleen, eikä se sovi omalle äänelle, mennään rytinällä pusikkoon. Lisäksi koelaulutilanteessa kappaletta ei kuunnella 10-15 sekuntia pidempään, eli jos siinä ei muuta aluksi lauleskella kuin "a-a-a-a-a-au" niin on takuuvarmaa että tuomaristo pyytää toisen biisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5710090Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit136839Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?706231Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j856144Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus284295Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114282Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464150Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k653995Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?443708Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2863273