Koulut pakotetaan rikkomaan lakia

Vanhempi -----

Oppilaalla pitäisi olla lain mukaan oikeus rauhalliseen oppimisympäristöön koulussa. Koulujen pitää noudattaa periaatteita, jotka todellisuudessa tekevät tämän mahdottomaksi. Oppilaat tekevät melkein mitä vaan ja opettajat eivät voi tehdä asialle oikeastaan yhtään mitään. Tuttu tarina varmaan hyvin monelle meistä.

Jos kouluissa noudatettisiin vähänkään samanlaista kuria kuin muutama vuosikymmen sitten, niin tarkkailuluokilla olisi melkein yhtä paljon oppilaita kuin tavallisilla luokilla. Miksi asialle ei tehdä mitään? Ongelmaisia on liian paljon. Kyse on järjestelmässä olevasta virheestä. Kurittomuus on otettu "kasvatuksessa" kunnia-asiaksi. Sitä kutsutaan vapaaksi kasvatukseksi. Eikö kuulosta hyvältä? Huono puoli tulee usein karulla tavalla vastaan, kun on vapauksia ilman vastuuta. Niin tässäkin tapauksessa.

Jos nykyiset kukkahattutätien mieleiset kaikensallivat kasvatusmetodit ovat aivan erityisen hyviä, niin miksi sitten tulokset ovat umpisurkeita? Kohta meillä on puolet alle 35-vuotiaista sairaseläkkeellä, kun pää ei kaiken paapomisen jäljiltä kestä todellisuutta.

4

743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfhr

      Tänään tuli taas yksi valitettavan tyypillinen esimerkki vapaan kasvatuksen nuorisosta. Noin 13v nuori yritti pahoinpidellä sattumanvaraisesti valikoituneen 4v lapsen, mutta mummo ehti hätiin.

    • opeope

      Koulun rehtori voi vaikuttaa paljon opettajien mahdollisuuteen kohdata hankalia oppilaita. Työskentelin Virolahden yläasteella. Valaisen hieman rehtorin ympärilleen luomaa toimintakulttuuria.

      Oli aivan sama miten oppilas käyttäytyi, mitä teki tai sanoi -kaikki negatiivinen johtui aina opettajasta. Yleisesti ottaen oli säälittävää ja omalta kohdalta ikävää nähdä moista yksisilmäisyyttä. Rehtorilla itsellään ei ole mitään opetuskokemusta ala- tai yläasteelta. Taidot tai edes ymmärrys ryhmän käsittelystä pyöreä nolla. Hän toteutti keskustelunavauksessakin käsiteltyä nuoren ymmärtämistä yli kaikkien rajojen. Hän ei vaan yksinkertaisesti ymmärtänyt edes selitettäessä eli auttavallakaan tasolla ryhmän toiminnasta yhtään mitään.

      Ymmärtämättömyys yhdistettynä oppilaiden loputtomaan ymmärtämiseen veivät minulta auktoriteetin ja luokista työrauhan. Kaiken huipuksi rehtori alkoi syyttelemään minua työrauhaongelmista. Itse olin melko kokematon, mutta samanlaisesta nöyryyrttävästä ja ammattitaidottomasta kohtelusta saivat osansa monet muutkin. Kyseisessä koulussa on kyllä hyvin taitaviakin opettajia, joísta ainakin osa oli kuulemma vastaavanlaisissa ongelmissa.

      Nykyisin rehtorille on kuulemma tullut oikein tavaksi opettajatyön rutiininomainen haukkuminen opettaja kerrallaan. Itse olen suureksi onnekseni päässyt toimivaan työympäristöön ja puolen vuoden työskentelyn jälkeen vastaavanlaisissa tehtävissä voin sanoa, että en olisi ikinä uskonut miten paljon johtamisen kulttuuri voi asioita muuttaa.

      • Isä.

        Lapseni on kyseisessä koulussa. Kun kuuntelen hänen tuntemuksiaan, niin ihmettelen kurinpitomahdollisuuksien puuttumista. Yksi tai kaksi oppilasta saavat riekkua mielin määrin ja opettajista tai rangaistuksista ei tarvitse välittää. Joskus voi tulla jälki-istunto, mutta se ei liikuta. Jos jälki-istunnoista syytetään opettajaa, niin en ihmettele levottomuutta luokissa.
        Miksi yksittäistapausten annetaan pilata kaikkien oppimismahdollisuus? Eikö koulu voi laittaa häiriköitä tarkkikselle tai erottaa koulusta? Entä rehtorin puhuttelut tai uhkaukset jatkotoimenpiteistä oppilaille?


    • Yrittäjä,,

      Onko Virolahden koulussa tapahtunut kova tuuletus nykyisen reksin aikana? Tämä on eräs selvä merkki ongelmista, joka ei tosin ainoana mittarina ole välttämättä luotettava.
      Monet vakivirassa olevat ovat varmaan juurtuneet varsin tiukasti eivätkä lähde kulumallakaan pois. Uusia tulokkaita kuten "opeope" on varmaan hankalampi saada jäämään, jos olosuhteet ovat tukalat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      398
      2110
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe