Olen itse ollut aikoinani Vanhoollis Laestadiolainen,ja tiedän että mitään Henkipeliä ei saanut pelata.Kuten Spiritismiä,hyväksytäänkö Jehovan todistuksessa tälläiset pelit?Oon ite monta kertaa paranormaalien sivuilla ja aijon pelata sitä joskus.Minkälaisen kannan otatte peliin?Ja jos ei saa niin miksi ei?Olen kuullut tuttavain kertomuksia tapahtumista joita sattuu kun pelaa,olisin vaan utelias kokeileen sitä,teenkö tyhmästi?
Miten on?
Uteliaisuudesta vain
2133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niin kommentoin oman kantani ja näkemykseni, vaikken mikä Jehovan todistaja olekaan, Jeesukseen uskova kyllä jne... eli että tiätpä ainakin kuullees varoituksen sanan, jos mikäli meinaat mainitsemallas asialla pelleillä ja kantapään kautta tms lähtee testaileen, mahtasko tuo olla haitaks tahi mitähän siitä Jumala ehkä on mieltä.
Käsittääkseni olet saanut aikoinas jo ihan varteenotettavan ohjeen, olla olematta tekemisissä minkän henkimaailman juttujen kanssa, koska ainakin itse Raamattu sanoo kyllä selkeästi, ettei ole mitään mieltä, eikä luulisi olevan mitään tarvettakaan moiseen.
Todistajista taas tiedän sen verran, etteivät hekään sellaisia hyväksy tahi suosittele jne.
Mutta sinähän tietysti toimit asiassa juuri kuten itse tahdot ja päätät, ymmärtänet sen myös oikein hvyin. itseni on myönnettävä, että pelkäisin sen mahdollisia seurauksia kyllä liikaa tänä päivänä enää lähteekseni temppuilemaan sillä saralla, jos sen milloin ymmärrän väliin jättää.
Maailmahan alkaa tosin olemaan niin kyllästetty erilaisin viittein ja sisällöin, koskettaen henkimaailman asioita, noituutta, spiritistmiä yms, että saa alkaa oleen jo tosi tarkkana, edes kyetäkseen pysyttäytymään todella erossa koko hela hoidosta.
Mutta jos sen vielä, että mikä sinua asiassa oikein kiinnostaa? Mitä mieltä todistajat siitä ovat, vai merkitseekö, mitä Jumala on asiasta sanonut? Ellet halua loukata Luojaasi asiassa, on parempi jättää kyseenalaiset pelit väliin.
Ei kukaan ensimmäistä piikkiäänkään ottaessaan varmaan vielä haaveile narkomaanin elämästä, mutta joillekin asian kanssa vain käy huonommin, kuin ehkä toisille. Tiedätkö oman asemasi asiassa.
Kannattaako? Miksi asia sinua jo ylipäätään niin kiehtoo? Mitä sieltä toivot saavasi?
olletko varma, ettet tule paremmin tyydytetyksi pysyttäytyessäsi lukemaan Raamattua, hankkimaan Jumalan ja Jeesuksen tuntemusta ja etteikö Isä täyttäisi tarpeesi niin, ettet tarvitse elämääsi paranormaaleja aktiviteetteja?
No kiitos viestistäsi,Päivi V muuten minäkin,keskustelin mieheni kans asiasta ja hän on ehdottomasti sitä leikkiä vastaan,Mutta elämässäni on tapahtunyt joitain selvittämättömiä tapahduksia et olisi kiva kysyä niiden tarkoitusta,mutta taidan jättää ne tuonnemmaks.Hyvää Pyhää sinule kaimani.