Pitkälle lennolle 1v. kaksosten kanssa? Hulluako?

oh no!

Hei,

Meidän olisi tarkoitus lähteä 22h lennolle (yksi välilasku) 1,2kk ikäisten kaksosten sekä 5v. esikoisemme kanssa viikon päästä. En jotenkin osannut avata suutani ajoissa että eihän tällainen reissu ole mitenkään järkevää, liputkin olivat sellaiset halpikset joita ei korvata mikäli ei reissuun lähde.

Mutta asiaan. Onko kellään kokemusta pitkistä lennoista 1-vuotiaiden kaksosten kanssa? Meillä ei ole vauvoille omia paikkoja vaan matkustavat sylissä. Mitenhän nukkumiset ja syöttämiset koneessa onnistuvat? Kaikki vinkit otetaan vastaan!

3

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7,5h kohta koneessa

      Hei Miten reissusi meni? Anhan hyviä vinkkejä lennolle.

    • BB-fani

      yhtä helvettiä. ainakin muille matkustajille.

    • lentäjä ja lentäjä

      Höpö höpö, kksosemme olivat ensimmäisellä reissullamme Espanjaan 6 kk, toisella 8 kk ja 11 kk matkalla Kiinaan. Miehen työn perässä...tai siis ihan vapaaehtoisesti reissasimme. Kaikki reissut menneet tosi hienosti, jos teitä kaksi matkassa, niin ihan kuin yhden kanssa matkustaisi !

      Korvaongelmia meillä ei ole koskaan ollut maassa, eikä ollut kyllä ilmassakaan (nousuissa/laskuissa). Olemme lentäneet päivällä ja yöllä eikä rytmiin pääsyssä ole koskaan ollut mitään ongelmia (toinen meillä nukkuu yleensäkin hyvin, toinen ei). Rohkeasti vai reissuun !

      Kysy lentoyhtiöltä vauvakaukaloita/perhepaikkaa ja itkusta älä murehdu...koneen äänet peittävät kyllä mahdolliset itkut alleen =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      23
      5098
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      62
      3012
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      12
      2910
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2821
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      18
      1597
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      86
      1570
    7. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1516
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      409
      1221
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1110
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      215
      981
    Aihe