Ateistina en voi SIETÄÄ kirkonkellojen kalkatusta sunnuntaisin ja muulloinkin kun on uskovaisilla jotkut menot päällänsä. Pitäisi saada laki että uskontoa saa harrastaa vain niin ettei se häiritse uskonnottomia kuulumalla tai näkymällä tai vaikka haisemalla (suitsukkeet).
Kirkonkellojen kalkatus loukkaa korviani
8
425
Vastaukset
- Hyvä asia?
Kohta voi minareeteista kuulua ääntä.
- et voi olla tosissas
Minäkään en siedä päityneiden ateistien huutamista ja örveltämistä iltaisin-aamuöisin. En pääse siitä eroon, pitää vaan hyväksyä, kun kerta keskustassa asun.
- Arto T
Jospa se sittenkin on se omatunto joka kolkuttaa.
- läpä läpä
Jos joku huutaa humalassa, niin soita poliisille. Putka kutsuu niin lahkolaisia kuin myös uskonnottomia.
Pitäisi varmaan valittaa kirkonkelloista ympäristövirastoon, saisivat käydä mittaamassa desibelit. Ei kenelläkään ole oikeus tuottaa melusaastetta.
- - Heh -
Heh, minua häiritsee ateistien kielen kalkatus. Muutoinkin ateistilla on aina jotkut menot päällä. Pitäisi saada laki, että ateismia saa harrastaa vain niin ettei se häirite uskonnollisia kuulumalla tai näkymällä taivaikka haisemalla (pierut). TÄMÄ TÄSSÄ OLI VITSI, jonka tarkoitus oli yrittää saada tuon kirjoittajan tajuamaan oman kirjoituksensa tyhmyys.
Tuolla perusteella kaikki ihmisten toiminta pitäisi kieltää. Aina se jotain häiritsee. Ei kai ateistit ole näin hölmöjä. He luulevat olevansa maailman napa, jonka ympärillä kaikkien pitäisi pyöriä. Mene kotiisi kehittymään ja opettelemaan mitä on toisten erilaisten näkemysten ja maailmankuvien ja tekemisten sietäminen sitä kutsutaan suvaitsevaisuudeksi. Onneksi tunnen ateisteja, jotka ovat fiksua ja myös suvaitsevia. Muuten näillä palstoilla saisi aivan älyttömän käsityksen heistä.
Mutta toisaalta tuo on normaali kommentti ateistilta. Sitähän he harrastivat jo aikoinaan Neuvostoliitossa ja muissa itäblokin maissa. Toisin ajattelijat suljettiin vankiloihin ja vankileireille, etteivät he häiritsisiä "avarakatseisten" ateistien elämää. Sama meinikin jatkuu yhtätikin Pohjois-Koreassa.
Onko uusateismi on lähisukua ääri-islamismille. Samat vaatimukset heilläkin on omissa maissa. Tehkää allianssi keskenän kun ovat ajatuksen niin samalaiset.- saatanan apinat
Niinpä. Onneksi minulla on uskovaisia kavereita. Voisin muuten saada aika kaamean kuvan uskovaisista netti-palstoilla.
Itseäni ei kirkonkellot tai uskonnolliset pamfletit haittaa. Minua kuitenkin haittaa se, että rinnastat minut kommunistiin ja heittelen kristittyjen fundamentalistien termejä kuten uusateismi.
Suurinosa kommunisteista ei ole koskaan ollut ateisteja, eikä koko jutulla ole muutenkaan mitään tekemistä ateismin kanssa. Uusateismi on vain hihhulimyytti. Yksikään ateisti-järjestö ei aja totalitarismia.
Itse en siedä enkä suvaitse, vaan kunnioitan. Kannattaa kokeilla!
- Minäkin asun
harvinaisen ruman ja ison kirkon vieressä. Kieltämättä on kalkatus alkanut ärsyttämään.
Minkä takia niitä pitää kalistella? Oikeasti?
Ennen ei ihmisillä ollut kelloja, niin toi oli ymmärrettävästi hyvä aikamerkki. Ja kuka kirkossa käy enää nykyään? Onko prosenttiakaan uskovista, jotka kirkon penkkiä säännöllisesti kuluttavat. - saatanan apinat
Miksi muutit kirkon viereen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614378KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1493165Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482482Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?502407- 982065
- 241883
- 301616
- 231612
- 1541451
- 341253