Ateistina en voi SIETÄÄ kirkonkellojen kalkatusta sunnuntaisin ja muulloinkin kun on uskovaisilla jotkut menot päällänsä. Pitäisi saada laki että uskontoa saa harrastaa vain niin ettei se häiritse uskonnottomia kuulumalla tai näkymällä tai vaikka haisemalla (suitsukkeet).
Vastaukset 8
- Hyvä asia?
Kohta voi minareeteista kuulua ääntä.
- et voi olla tosissas
Minäkään en siedä päityneiden ateistien huutamista ja örveltämistä iltaisin-aamuöisin. En pääse siitä eroon, pitää vaan hyväksyä, kun kerta keskustassa asun.
- Arto T
Jospa se sittenkin on se omatunto joka kolkuttaa.
- läpä läpä
Jos joku huutaa humalassa, niin soita poliisille. Putka kutsuu niin lahkolaisia kuin myös uskonnottomia.
Pitäisi varmaan valittaa kirkonkelloista ympäristövirastoon, saisivat käydä mittaamassa desibelit. Ei kenelläkään ole oikeus tuottaa melusaastetta.
- - Heh -
Heh, minua häiritsee ateistien kielen kalkatus. Muutoinkin ateistilla on aina jotkut menot päällä. Pitäisi saada laki, että ateismia saa harrastaa vain niin ettei se häirite uskonnollisia kuulumalla tai näkymällä taivaikka haisemalla (pierut). TÄMÄ TÄSSÄ OLI VITSI, jonka tarkoitus oli yrittää saada tuon kirjoittajan tajuamaan oman kirjoituksensa tyhmyys.
Tuolla perusteella kaikki ihmisten toiminta pitäisi kieltää. Aina se jotain häiritsee. Ei kai ateistit ole näin hölmöjä. He luulevat olevansa maailman napa, jonka ympärillä kaikkien pitäisi pyöriä. Mene kotiisi kehittymään ja opettelemaan mitä on toisten erilaisten näkemysten ja maailmankuvien ja tekemisten sietäminen sitä kutsutaan suvaitsevaisuudeksi. Onneksi tunnen ateisteja, jotka ovat fiksua ja myös suvaitsevia. Muuten näillä palstoilla saisi aivan älyttömän käsityksen heistä.
Mutta toisaalta tuo on normaali kommentti ateistilta. Sitähän he harrastivat jo aikoinaan Neuvostoliitossa ja muissa itäblokin maissa. Toisin ajattelijat suljettiin vankiloihin ja vankileireille, etteivät he häiritsisiä "avarakatseisten" ateistien elämää. Sama meinikin jatkuu yhtätikin Pohjois-Koreassa.
Onko uusateismi on lähisukua ääri-islamismille. Samat vaatimukset heilläkin on omissa maissa. Tehkää allianssi keskenän kun ovat ajatuksen niin samalaiset.- saatanan apinat
Niinpä. Onneksi minulla on uskovaisia kavereita. Voisin muuten saada aika kaamean kuvan uskovaisista netti-palstoilla.
Itseäni ei kirkonkellot tai uskonnolliset pamfletit haittaa. Minua kuitenkin haittaa se, että rinnastat minut kommunistiin ja heittelen kristittyjen fundamentalistien termejä kuten uusateismi.
Suurinosa kommunisteista ei ole koskaan ollut ateisteja, eikä koko jutulla ole muutenkaan mitään tekemistä ateismin kanssa. Uusateismi on vain hihhulimyytti. Yksikään ateisti-järjestö ei aja totalitarismia.
Itse en siedä enkä suvaitse, vaan kunnioitan. Kannattaa kokeilla!
- Minäkin asun
harvinaisen ruman ja ison kirkon vieressä. Kieltämättä on kalkatus alkanut ärsyttämään.
Minkä takia niitä pitää kalistella? Oikeasti?
Ennen ei ihmisillä ollut kelloja, niin toi oli ymmärrettävästi hyvä aikamerkki. Ja kuka kirkossa käy enää nykyään? Onko prosenttiakaan uskovista, jotka kirkon penkkiä säännöllisesti kuluttavat. - saatanan apinat
Miksi muutit kirkon viereen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.611907Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt261492- 991082
- 45830
- 87783
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20599- 28591
- 31533
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56528Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,105470