edistääköhän se ihmislajin säilymistä vai ei?
Vai onko meitä taas harhautettu?
Hei kaikki evokit. Isänmallisuus on hyvä aate eikö totta. Mutta
7
267
Vastaukset 7
Itse olen sen verran isäni mallinen, että puhelimessa meidän ääniämme ei erota toisistaan edes lähisukulaiset.
- A.E.A.
Missä vaiheessa kristityistä muuten tuli isänmaallisia? Alunperinhän usko yhdisti ekumenisesti kaikkia kristittyjä ja Euroopan alkuperäinen kristillinen kirkko oli täysin ylikansallinen organisaatio? Onko isänmaallistuminen seurausta kristittyjen muusta maallistumisesta?
- a.
Asia on juuri kuten sanoit. Kirkon hajaannus johtui kirkon sulautumisesta politiikan välineeksi, ja kun politiikka jakautui Rooman jakauteuessa niin kirkko tuli viiveellä perässä.
Yhtä kaikki, niin siinä kävi että kirkon ylimmäksi auktoriteetiksi nousi vähitellen poliittinen päätäntävalta.
Tänä päivänä tuo useaan kertaan jakautunut poliittinen päätäntävalta sanelee Suomen ev.lut. kirkolle että mikä on "Jumalan" tahto. Ts poliittisten päättäjien tahto.
Ile ja Vanhanen ym. samanhenkiset ovat mukana sanelemassa Jumalan tahtoa kirkossamme. Yök. - V.loco
a. kirjoitti:
Asia on juuri kuten sanoit. Kirkon hajaannus johtui kirkon sulautumisesta politiikan välineeksi, ja kun politiikka jakautui Rooman jakauteuessa niin kirkko tuli viiveellä perässä.
Yhtä kaikki, niin siinä kävi että kirkon ylimmäksi auktoriteetiksi nousi vähitellen poliittinen päätäntävalta.
Tänä päivänä tuo useaan kertaan jakautunut poliittinen päätäntävalta sanelee Suomen ev.lut. kirkolle että mikä on "Jumalan" tahto. Ts poliittisten päättäjien tahto.
Ile ja Vanhanen ym. samanhenkiset ovat mukana sanelemassa Jumalan tahtoa kirkossamme. Yök.Arkipaivaa ja uskontoa ei pitaisi sotkea keskenaan! Paivittamattomat muinaiset kirjoituskokoelmat eivat saa vaikuttaa nykyajan lakiteksteihin.
" ja Vanhanen ym. samanhenkiset ovat mukana sanelemassa Jumalan tahtoa kirkossamme. Yök."
Paavi eli jumalan sijainen maanpaalla ei ole mitaan muuta kuin tavallinen vanhus joka tekee kaikkensa etta rahahanat pysyisivat jatkossakin auki..Keskieuroopan kirkkojen paljous lahinna yokottaa,joka notkelmaan on kyhatty piruntorjuntabunkkeri-parhaisiin laaksoihin jopa kaksi..Porukkaa ei nykyaikana riita likikaan jokaiseen bunkkeriin,mistakohan syysta? - a.
V.loco kirjoitti:
Arkipaivaa ja uskontoa ei pitaisi sotkea keskenaan! Paivittamattomat muinaiset kirjoituskokoelmat eivat saa vaikuttaa nykyajan lakiteksteihin.
" ja Vanhanen ym. samanhenkiset ovat mukana sanelemassa Jumalan tahtoa kirkossamme. Yök."
Paavi eli jumalan sijainen maanpaalla ei ole mitaan muuta kuin tavallinen vanhus joka tekee kaikkensa etta rahahanat pysyisivat jatkossakin auki..Keskieuroopan kirkkojen paljous lahinna yokottaa,joka notkelmaan on kyhatty piruntorjuntabunkkeri-parhaisiin laaksoihin jopa kaksi..Porukkaa ei nykyaikana riita likikaan jokaiseen bunkkeriin,mistakohan syysta?Pakkasella meidän kyläkirkkoomme ei tule sunnuntaina kuin alle viisi mummoa.
- uffaffaa 23
Saako perustelut, kiitos?
- a.
vaan jakaa sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.139845Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48652- 70629
- 81571
- 39529
- 46510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä36485- 21478
- 95477
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja267466Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37411Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80405Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U35403- 21402
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25397Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.86396Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24386- 13385
- 29374