Adventistit eivät usko, että helvetti

oikeasti olemassa. Helvettiä ei taida olla myöskään Jehovan todistajilla, entä sitten mitä muut tästä ajattelevat?
3159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Matteuksen evankeliumissa, Luk läpi uusi testamenti sanoo sen olevan olemassa, jos ei vielä niin tulevaisuudessa.
5:29 Jos sinun oikea silmäsi viettelee sinua, repäise se pois ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi heitetään helvettiin. >> Jakeen lisätiedot
5:30 Ja jos sinun oikea kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki ja heitä luotasi; sillä parempi on sinulle, että yksi jäsenistäsi joutuu hukkaan, kuin että koko ruumiisi menee helvettiin.
10:28 Älkääkä peljätkö niitä, jotka tappavat ruumiin, mutta eivät voi tappaa sielua; vaan ennemmin peljätkää häntä, joka voi sekä sielun että ruumiin hukuttaa helvettiin.
Luukkaan evankeliumi:
12:5 Vaan minä osoitan teille, ketä teidän on pelkääminen: peljätkää häntä, jolla on valta tapettuansa syöstä helvettiin. Niin, minä sanon teille, häntä te peljätkää.

Äänestä

Pelastusarmeijan perustajan William Boothin (1829-1912) Jumalalta
elämänsä loppuhetkissä saama profetia siitä, millainen on
maailma, ja ns. kristikunnan hengellinen tila “päivää ennen
Jeesuksen tulemusta”. Tässä ilmestyksessä on kuusi pääkohtaa, jotka
sisältävät mm. seuraavat asiat:

“1. Silloin on politiikka ilman Jumalaa. Tulee päivä, jolloin koko
läntisen maailman virallinen valtiopolitiikka on sellaista, että
kukaan ei missään hallitsevissa tasoissa enää pelkää Jumalaa. Uusi
sukupolvi poliittisia johtajia hallitsee Eurooppaa, sukupolvi joka
ei pienessäkään määrässä pelkää enää Jumalaa.

2. Silloin on taivas ilman helvettiä. Tulee päivä, jolloin
tapahtuu suuri irrottautuminen siitä, mitä Raamattu nimittää
täyden totuuden evankeliumiksi. Silloin Raamatun profetian
mukaisesti saarnataan korvasyyhyyn. Kuulijat määräävät, mitä
saarnatuoleista julistetaan. Ja silloin yleinen määräys
saarnatuoleille on tämä: ”Puhukaa lempeitä, makeita sanoja. Puhukaa
taivaasta, jättäkää meidät vapaiksi, jotta emme joutuisi
rasittumaan, kun saarnaatte helvetistä.”

Äänestä

jehovan todistajat eivät usko helvettiin, adventisteilla on jonkinlainen piinarangaistus, joka kestää tekojen mukaan ja sitten pelastumaton sammuuu olemattomiin.

Kyllä iankaikkinen kadotus, ero Jumalasta, on Raamtun opettama totuus. Siihen uskovat kaikki kristilliset suuntaukset.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olisi --> kirjoitti:

oikeasti olemassa. Helvettiä ei taida olla myöskään Jehovan todistajilla, entä sitten mitä muut tästä ajattelevat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu