Miettikääpä sitä. Kissat tietävät oman arvonsa ja käyttäytyvät sen mukaan arvokkaasti. Koirilta valuu kuola ympäriinsä hyh. Osaavathan ne totella kun niille sanoo "istu" mutta kissoilla on sentään jotain omaa tahtoa etteivät alistu tuollaiseen. :)
koirat on tyhmempiä ku kissat!
kissat on ihania
47259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Missä sitten ovat kaikki sokeiden opaskissat, huumekissat, poliisikissat, pommikissat jne?
Luulisi, että älykkäistä noinkin älykkäistä eläimistä olisi helppoa kouluttaa ihmisille hyödyllisiä apulaisia.
Hmmmm!
Tärkeämpää on olla ihmisen seurana kotona ja kehrätä. Ihanan pehmeät kissat :) Noi palveluhommat on koiria varten.
kissat ovat ihanan rauhoittavia (toisin kuin pää kolmantena jalkana paikasta toiseen höseltävät koirat) että jos kaikilla maailman ihmisillä olisi kissa, olisi kaikki rauhallisia ja tyyniä ihmisiä, jolloin taas ei edes tarvittaisi noita pommi- ja huumekoiria :)
No mutta siinähän se kissojen älykkyys onkin etteivät ne alistu ihmisen pompoteltavaksi...
Yksien mielestä koirien ehdollistuminen (Pavlovin koirat) on merkki viisaudesta sillä sen ansiosta koiraa voidaan herkän hajuaistinsa ansiosta käyttää monenlaisissa tehtävissä.
Toisten mielestä herkkä ehdollistuminen on merkki äärimmäisestä tyhmyydestä - ja useimmat varmaankin myöntävät että ehdollistuminen ja laumasieluisuus eivät ole ihmisten kohdalla ainakaan mitään erityisiä älykkyyden merkkejä.
Ei tässä mitään filosofisia viisauden määritelmiä tarvitse että tajuaa miten hölmöä on alistua noin vain ihmisten tahtoon. Mutta toisaalta, jos koirat eivät olisi niin tottelevaisia, olisi ne todellinen turvaliisuusriski, sillä melkeinpä kaikki kouluttamattomat koirat ovat agressiivisia ihmisvihaajia, niinkuin sudetkin.
Onko ihminen älykäs? Älykkäämpi, kuin kissa? Kissa tuskin pohtii tällaista, koska se on eläin ja elää näinollen täysin vaiston varassa. Delffiiniä pidetään älykkäänä eläimenä ja ne oppivat temppuja ehdollistamalla. Myös koirat oppivat monenlaisia asioita ehdollistamalla. Kissat harvoin oppivat mitään, mikä ei kuulu sen vaistonvaraiseen käyttäytymiseen.
aivan turhia kusiaisia joiden pitäjät ovat itsekkäitä paski..sa.
kissani kusee sun nurkkiin :)
Ihminen on älykäs kun pitää kissoista.
sirkuspelleksi hakkaamalla. Voidaanko tästä päätellä että koiraeläin alistuu suht helposti, kissaeläin vain hakkaamalla?
Kissasta ei saa pommikissaa, se on ihan järkevä päätös kissan kannalta, hittoako sitä riskeeraamaan henkeään ihmisen takia. Toisaalta kissa tuskin tietää pommin vaaroista mitään, tosin tuskimpa tietää koirakaan.
Kissasta ei saa myöskään sokean opasta toisin kuin koirasta, mutta tekeekö tämä koiraa välttämättä viisaammaksi? Harvemmin näkee miekkavalaita, delfiinejä tai simpanssejakaan sokeiden oppaina vaikka näitä pidetään jopa koiraa viisaampina.
Koira ei välttämättä älyä toimia sokean oppaana edes omille pennuilleen, vaaliiko se tässä sitten jotain luonnonvalintaa sitä en tiedä. Entä mistä syystä koira sitten toimii sokean oppaana ihmiselle?
-Heikentääkseen salakavalasti lajia vaatimattomalla panoksella :D? - Tuskin.
-Hankkiakseen ruokaa? - Todennäköisesti, onko opaskoirille tehty selväksi että tämä on ainoa tapa selvitä hengissä ja muita keinoja ruuan hankitaan ei ole. Mikäli näin on on koira aika tampio jos ei ymmärrä itse ajatella, luulisi että koiralle on miellyttävämpiäkin tapoja hommata elanto kuin holhota avuttomia.
-Miellyttääkseen? - Epäilen
En tiedä kumpi näistä on ihan oikeasti viisaampi, sitä en tiedä tekeekö se eläimestä viisaamman että ihmisen on helpompi opettaa sille mukavia temppuja ja töitä kuin toiselle eläimelle.
Luonnonvaraisesti ilman ihmisen sekaantumista asioihin molemmat eläimet ovat aika samalla tasolla ja osaavat kommunikoida toisilleen lähinnä murisemalla ja eri äänensävyillä. Joukossa on laumaeläimiä ja yksineläjiä. Kummatkaan eivät osaa kirjoittaa eivätkä juuri käyttää työkaluja.
http://www.youtube.com/watch?v=TZ860P4iTaM
ihana kissa
Koirat eivät ymmärrä mitään syvällistä, ne ovat kuin koneita joille sanotaan istu, niin ne istuu yms. On paljon kissoja jotka ovat tuon videon kaltaisia eli tajuavat sävelmiä ja ovat muutenkin filosofisia ajattelijoita.
Kissat eivät koskaan makaa apaattisina tyhjyyteen tuijottaen kuten koirat.
Kissoista näkee että ne makaillessaan ovat raukean tyytyväisiä oloonsa,
ja ehkä ovat vaipuneet syvällisiin mietiskelyihin.
Kissat saavat haluamansa huolenpidon ja rakkauden olemalla ihastuttavia, koirat joutuvat pokkuroimaan.
ennen pantiin kissat multaan, nyt ne pannaan Suvi-Kultaan:):)
näin oli aikaisemmin, en tiedä mikä margariinimerkki on nyt kissoilla rikastettu
koirat ovat kiinassa suurta herkkua.
ainakin pari kertaa syömässä ravintolassa koirasta valmistettua ruokaa. NAM!
kissa ei pysty tyhmyytensä vuoksi kommunikoimaan yhtä laajasti kuin koira, en ole nähnyt enkä kuullut
huumekissoista,ruumiskissoista,homekissoista eikä tyhmä kissa voi toimia myöskään muissakaan hakutehtävissä eikä avustajakissana kuten avustajakoirat. Näistä asioista on turha kinastella sillä näyttöä on jo tarpeeksi
että koira on viisaampi ja kissa tyhmempi.
no mutta kuinka viisasta on oman häntänsä jahtaaminen?
Tyhmä ihminen näkee kissan älykkäänä, kun vertaa itseensä.
Koiranomistajilla on niin huono itsetunto etteivät ne kestäisi sitä että kissa ei alistu heidän tahtoonsa. Teillä on koiria jotta saatte pompotella edes jotain. heh teillä menisi hermot kissojen viisauden kanssa.
Se ei tajua muuta, lopun ajan siltä on taju pois.
No mitäköhän se koira sitten tekee? No syö ja paskoo ja paskomiseenkin tarvitsee ihmisen avustusta :)
Ihminen kun on yhteisöllinen olento, niin kaikki kattien rakastajat ovat sellaisia ihmisiä mistä pitäisi päästä eroon. Itsekkäitä pas..aisia jolla ei ole mitään annettavaa yhteisölle. HYI
Kissojen omistajat ovat suvaitsevaisia rakastavia eläinihmisiä. Koirien omistajat taas ovat fiinejä toisten arvostelijoita, kuin muut olisivat alempiarvoisia.
En tiedä onko tuo yläkerran naapuri nyt niin yhteisön suosiossa, koira räksyttää ympäri vuorokauden yksin kämpässä ja koko talon väki vihaakin sen takia tätä koiraihmistä.
Toisia ovat nämä idiootit jotka eivät osaa kouluttaa koiriaan kunnolla ja sen takia ne alistavatkin jokaista vastaantulevaa vähänkin heiveröisempää tyyppiä, kuten lapsia. Pahimmassa tapauksessa koira jopa tappaa jonkun.
Olet selvästi asian ytimessä! Pointsit sulle!
Täällä ollaan samaa mieltä! Oikein puistattaa kun koiria tulee vastaan, ehkä johtuu siitä kun lapsuudessa naapurin koira pääsi irti ja puraisi minua. Arvet ovat pysyviä...
Miksi pitää tällaista huutoa pitää tästä asiasta? Jotkut tykkää kissoista, jotkut koirista, itse pidän molemmista, meillä kissa ja koira nukkuu vierekkäin, molemmat yhtä viisaina! Keksikää nyt hyvät ihmiset parempaa tekemistä kuin koirista ja kissoista tappeleminen...
Kissat tietävät oman arvonsa, joka on osapuilleen nolla. Joten ei ne paljoa tiedä!
no kuinka arvokkaita koirat sitten on?
ihmisen arvo verrattuna muihin eläimiin, mielellään joltain puolueettomalta kannalta perustelujen kera. Joku alieni varmaan eksynyt palstalle?
Kissat eivät ole haitaksi kenellekkään, mutta koirat aiheuttavat räksytyksellään ja paskallaan yleistä närkästystä.
no mitenkäs sitten vapaana kulkevat kissat jotka kusevat toisten puskiin?
autojen pellit yms! Jumankauta, ei enää yhtään lintua Suomeen!
Eksy väärälle pihalle.
lasten leikkipaikoille KUSESKELAVAT KATIT joiden omistajat ovat LAISKOJA PAS..JA pitäis tappaa.
No eikös sitten koiranpaskat ole haitaksi lapsille kun kaduille paskoo lapsihan voi vaikka liukastua siihen torttuun.
No mutta sehän olisikin hyvä kun linnut häviäisivät niin kasvaisi vielä lisää tuo hyönteis-ja ötökkäkanta.
Haittaakohan se nyt niin paljon kun kissa kävelee pihan poikki että ihan täytyy henki viedä? Jos jänis juoksisi pihan poikki niin sitten ette varmaan edes huomiota kiinnittäisi. sama asia..
naapurin kissa niin älykäs että ei pasko enään mun tontille ni sillä säilyy henki.
Tässä taas nähdään kuinka agressiivisia ihmisiä kissanvihaajat ovat. Vaikka me kissaihmiset emme pitäisikään koirista niin emme silti tahdo niitä tappaa tai muuten "hävittää koko maapallolta". Just semmosia pyssy kädessä heiluvia kylähulluja on kissanvihaajat.
mitä vadelman väliä
Tällä asialla on suurta väliä
minäpä kaivoin kesällä maasta monta matoa. Huusin ja pieksin niitä tauotta päivä kausia. Ja vielä senkään jälkeen yksikään heistä ei totellut minua.
Eli madot ovat viisampia kuin kissat jotka pitivät oman päänsä tekipä niille vaikka mitä.