MIELENOSOITUS nuorten puolesta!

7.12.2010

Mielenosoitus nuorten toimeentulon kiristystä vastaan

Ajankohta
7. joulukuuta 2010 · 13:00 - 16:00
Paikka Eduskuntatalo

Lisätietoja Hallitus on esittänyt että täysi-ikäiselle, alle 25-vuotiaalle, myönnettävää toimeentulotuen perusosaa voitaisiin leikata silloin, kun hän on keskeyttänyt koulutuksen tai kieltäytynyt koulutuksesta niin, että hän tällä perusteella ei ole oikeutettu työttömyysetuuteen. Esityksen valmisteluprosessissa ei ole kuultu yhtäkään nuoria edustavaa tahoa. Esityksen toinen käsittely on eduskunnassa tiistaina 7 joulukuuta kello 14:00.

Emme hyväksy, että nuoret asetetaan entistä eriarvoisempaan asemaan toimeentulotuen saamisen suhteen. Esityksen läpi mennessä se asettaisi monet jo heikossa asemassa olevat nuoret entistä vaikeampaan asemaan. Samalla se ajaisi nuoret tekemään vääriä alavalintoja ja ruuhkauttaisi entisestään korkea-asteen opiskelijavalintoja.

Esityksen sisältö ja sen valmistelutapa polkevat nuorten oikeuksia eikä ole millään tapaa hyväksyttävä. Siksi osoitamme mieltämme hallituksen esitystä vastaan tiistaina 7 joulukuuta kello 13:00 eduskuntatalolla.

Mielenosoituksen järjestävät Suomen Lukiolaisten Liitto ja Finlands Svenska Skolungdomsförbund. Mukana ovat myös Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU, Suomen Ammattiin Opiskelevat SAKKI, Keskustan Opiskelijaliitto KOL, Keskustanuoret, Sosialidemokraattiset Opiskelijat SONK, Demarinuoret, Svensk Ungdom ja Vasemmistonuoret. Myös muut nuoriso- ja opiskelijajärjestöt ovat tervetulleita!

Esitys löytyy eduskunnan sivuilta: http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 138/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietinnöstä käy myös ilmi kuinka ongelmallinen k.o esitys on.

1

443

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..-..

      En ole nuori enkä osallistu tuohon mutta olen hengessä mukana. Ihmisten elämäntilanteet ovat kaikilla erilaisia ja lyötyä ei saa lyödä lisää. Esim. itse en olisi ikinä jaksanut käydä koulua pitkään aikaan jos vaikka joku lähiomainen olisi kuollut. Niin tärkeä ei mikään maailman koulu ole inhimmilisesti ajatellen että jos ei kertakaikkiaan sinne pysty menemään niin silti pitäisi mennä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe