Mielenosoitus nuorten toimeentulon kiristystä vastaan
Ajankohta
7. joulukuuta 2010 · 13:00 - 16:00
Paikka Eduskuntatalo
Lisätietoja Hallitus on esittänyt että täysi-ikäiselle, alle 25-vuotiaalle, myönnettävää toimeentulotuen perusosaa voitaisiin leikata silloin, kun hän on keskeyttänyt koulutuksen tai kieltäytynyt koulutuksesta niin, että hän tällä perusteella ei ole oikeutettu työttömyysetuuteen. Esityksen valmisteluprosessissa ei ole kuultu yhtäkään nuoria edustavaa tahoa. Esityksen toinen käsittely on eduskunnassa tiistaina 7 joulukuuta kello 14:00.
Emme hyväksy, että nuoret asetetaan entistä eriarvoisempaan asemaan toimeentulotuen saamisen suhteen. Esityksen läpi mennessä se asettaisi monet jo heikossa asemassa olevat nuoret entistä vaikeampaan asemaan. Samalla se ajaisi nuoret tekemään vääriä alavalintoja ja ruuhkauttaisi entisestään korkea-asteen opiskelijavalintoja.
Esityksen sisältö ja sen valmistelutapa polkevat nuorten oikeuksia eikä ole millään tapaa hyväksyttävä. Siksi osoitamme mieltämme hallituksen esitystä vastaan tiistaina 7 joulukuuta kello 13:00 eduskuntatalolla.
Mielenosoituksen järjestävät Suomen Lukiolaisten Liitto ja Finlands Svenska Skolungdomsförbund. Mukana ovat myös Suomen Opiskelija-Allianssi OSKU, Suomen Ammattiin Opiskelevat SAKKI, Keskustan Opiskelijaliitto KOL, Keskustanuoret, Sosialidemokraattiset Opiskelijat SONK, Demarinuoret, Svensk Ungdom ja Vasemmistonuoret. Myös muut nuoriso- ja opiskelijajärjestöt ovat tervetulleita!
Esitys löytyy eduskunnan sivuilta: http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 138/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan mietinnöstä käy myös ilmi kuinka ongelmallinen k.o esitys on.
MIELENOSOITUS nuorten puolesta!
7.12.2010
1
390
Vastaukset
- ..-..
En ole nuori enkä osallistu tuohon mutta olen hengessä mukana. Ihmisten elämäntilanteet ovat kaikilla erilaisia ja lyötyä ei saa lyödä lisää. Esim. itse en olisi ikinä jaksanut käydä koulua pitkään aikaan jos vaikka joku lähiomainen olisi kuollut. Niin tärkeä ei mikään maailman koulu ole inhimmilisesti ajatellen että jos ei kertakaikkiaan sinne pysty menemään niin silti pitäisi mennä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2303272Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3552933Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121483- 1221446
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4621360Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171330