Rare Exports (2010)

Harvoin tulee odottettua kotimaisen ohjaajan elokuvaa valkokankalle yhtä paljon kuin jotain Spielbergin,Burtonin,Nolanin tai jonkun muun omavaraisen ohjaajan työtä.Jalmari Helanderin ensimmäinen pitkä elokuva on vihdoin saanut jukaisunsa.Ohjaaja Helanderin omaan ideaan perustuva joulupukkielokuva tuo uudesta näkökulmasta katsoen esiin kriittisemmän version joulunvietosta.Elokuvassa ei päältä katsoen ole paljoa syvällistä pohdintaa joulun merkityksestä tai tarkoituksesta.Mutta siinä on oivallinen viitteellinen loppuratkaisu siitä miten kulutusyhteiskunta markkinoi joulun viettoa pelkästään kaupallisin tarkoitusperin.

Elokuvan idea,jossa pukki kuvataan hieman toisella tavalla on nerokas suomalaisen keksintö.Joulupukki ei välttämättä olekaan mikään puhtoinen joulurauhan tuoja vaan alunperin pukki onkin ollut joulun pilaaja.Tämä elokuva on varmasti niille korvatunturituristeille kauhistus,jotka uskovat kilttiin joulupukkiin.
Elokuvan kantavana voimana toimii tämä uusi tulkinta pukin historiasta,jossa on hieman pakanallisia piirteitä aina saamelaisten mytologiaan.
Elokuvan sankarina on tietenkin lapsi n.10.vuotias Pietari (Onni Tommila),jonka yksinhuoltaja isä on teurastaja (Jorma Tommila).Ohjaaja Jalmari Helander antaa ymmärtää ainoastaan lapsella olevan selkeä käsitys joulupukin todellisesta olemuksesta.Lapsen mielikuvitus saattaa pelastaa jopa joulun.

Elokuva on teknisiltä saavutuksiltaan hienoa työtä,mikään asia ei jäänyt häiritsemään katsomiskokemusta.Rare Exports ei ole koko perheen elokuva,siitä kertoo elokuvan ikäraja K-13!
Tapahtumapaikkana on korvatunturi komeissa tosin norjalaisissa maisemissa,suomesta kun ei löytynyt korkeampaa tunturia kuin norjasta.Kokonaisuutena Jalmari Helander suoriutuu kiitettävästi esikoisestaan,mikä voisi olla suomalaisempaa kuin tehdä joulupukkielokuva.Tähän ei pystynyt edes Renny Harlin aikoinaan.Jalmari Helander on seuraava suuri suomalainen elokuvantekijä!

TÄHTIÄ ¤¤¤¤
264008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Niinpä. Rare export-leffa nousi vuoden katsotuimmaksi - mutta taisi saada mm. iltasanomien elokuva-arvostelussa surkeat kaksi tähteä. Hmmm....? Suomalaiselle elokuvantekijöille taitaa kotimaa olla se karuin paikka.

Äänestä
  • iltasanomat olekin sosdemien sponssaama lehti?

    Äänestä

  • Realistisesti kun ajattelee, niin ei tuolle elokuvalle mitään Avattaren tähtiä olisi voinut antaa, mutta kuitenkin enemmän tähtiä kuin Avattaren tekijän James Cameronin elokuvalle "Piranha II: Lentävät tappajat". Kertoo jotakin. Vai mitä?

    Äänestä


  • UPDATE_8858833 kirjoitti:

    Realistisesti kun ajattelee, niin ei tuolle elokuvalle mitään Avattaren tähtiä olisi voinut antaa, mutta kuitenkin enemmän tähtiä kuin Avattaren tekijän James Cameronin elokuvalle "Piranha II: Lentävät tappajat". Kertoo jotakin. Vai mitä?

    Sitä ei muuten kirjoiteta Avattaren vaan Avatarin. Joka sekään ei olisi ilman tietokone-efektejään mikään ihmeellinen elokuva. Vaikka tietokonetta apuna käyttäen voidaan ja on hyviäkin elokuvia tehty.

    Äänestä

  • puoluepeliä kirjoitti:

    iltasanomat olekin sosdemien sponssaama lehti?

    Sosdemit ovat tehneet sinunkin elämäsi niin helpoksi, että sinulle jää vapaa-aikaa mielipidekirjoitteluun. Ilman heitä tekisit nälkäpalkalla 16 tuntista työpäivää tehtaassa lihottamassa "riskejä" ottavaa ja niistä palkkionsa "ansaitsevaa" kokoomusjohtajaa tai kepulaista maatilan isäntää. Ilman sosdemien kansan kulttuurin aatetta ei myöskään näin hienoa elokuvaa olisi tehty. On heidän ansiotaan verottaa rikkaita ja antaa rahat elokuvien tekoon kansan iloksi. Ilman sosdemeja joulupukkikaan ei pukeutuisi punaiseen eikä jakaisi ilmaiseksi lahjoja! Tuntisit ennemmin syvää kiitollisuutta etkä syyttäisi sinun parhaaksi työskenteleviä sosdemeja kriitikon virhearviosta.

    Äänestä

  • Blade Runner kirjoitti:

    Sitä ei muuten kirjoiteta Avattaren vaan Avatarin. Joka sekään ei olisi ilman tietokone-efektejään mikään ihmeellinen elokuva. Vaikka tietokonetta apuna käyttäen voidaan ja on hyviäkin elokuvia tehty.

    Meillä on Timo Vuorensola (Star Wreckistä Iron Skyihin , budjetti nollasta miljoonaan)
    Ja meillä on Jalmari Helander Rare Export ! Pitkää menestystä ja uusia elokuvia!

    Äänestä

  • UPDATE_8858833 kirjoitti:

    Realistisesti kun ajattelee, niin ei tuolle elokuvalle mitään Avattaren tähtiä olisi voinut antaa, mutta kuitenkin enemmän tähtiä kuin Avattaren tekijän James Cameronin elokuvalle "Piranha II: Lentävät tappajat". Kertoo jotakin. Vai mitä?

    Loistavasti löydetty ja valittu esim. tämä karaktääri ----elikkä se eka joulutonttu joka saatiin kiinni ja pistettiin siihen häkkiin. Siis niin osuvan näkönen luihunaama ja kasvot oli ihan huikeat ja ne ilmeet----iik.

    Äänestä

  • puoluepeliä kirjoitti:

    iltasanomat olekin sosdemien sponssaama lehti?

    Tässä elokuvassa riitti hienona yllätyksenä katsottavaa valkokankaalla (ilmakohtaukset,ym) varsin poikkeavaa suomalaiseksi elokuvaksi.
    Yleensä suomifilmissä actioniksi riittää kun romuttamolta puoli-ilmaiseksi lavastaja/rekvisitöörin tinkimä ruosteinen ladan rämä laitetaan mäsäksi, kun rahaa ei kovin näyttäviin kohtauksiin ole.

    Äänestä

  • Blade Runner kirjoitti:

    Sitä ei muuten kirjoiteta Avattaren vaan Avatarin. Joka sekään ei olisi ilman tietokone-efektejään mikään ihmeellinen elokuva. Vaikka tietokonetta apuna käyttäen voidaan ja on hyviäkin elokuvia tehty.

    Niin, siis avatarhan on animaatio!. Ja Blade Runner on yliarvostettu uskomattoman pitkäveteine tekele, mutta kuuluu ns "katu uskottava" elokuviin joita pitää kehua jos meinaa olla arvostelija :). Ja muutenkin, KOSKAAN! ei pidä lukea arvosteluja etukäteen elokuvasta jonka haluaisi katsoa/aikoo katsoa.
    Arvostelut ei tee elokuvasta hyvää tai huonoa kaikille!, ainoastaan kollektiivisesti ajatteleville.

    Äänestä

Kävin katsomassa viikonloppuna!

Esikoiseksi erittäin hyvä.

Kuitenkin parannettavaa on. Vähän jäi sellainen olo, että jotain jäi uupumaan ja jotkin tapahtumat kerrottiin turhankin pelkistetysti. Esim. miten pukki saatiin ylös vuoren sisältä ja mitä siellä' tapahtui

Englannin ääntämyksessä olisi ollut ehkä vähän petrattavaa niiden ulkomaalaisten tutkijoiden osalta (suomalaisten englannin pitääkin olla vähän tönkköä).

Hiukan häiritsi lähinnä tämän pietarin ja sen toisen pojan "tönkkö" dialogi. Oikeastaan koin poikinen kehnohkon näyttelijäsuorituksen kompastuskiveksi. Olisi vaatinut eniten hiontaa.

Poliisi oli ehdottoman kuningas siinä kohdassa kun selvitteli kadonneita perunasäkkejä.

Arvosana 7½/10 (plussaa siitä että esikoisteos, hyvä tarina ja juoni, hyvä dialogi muiden kuin poikien osalta, hyvät tehosteet)

(Miinusta vähän ontoksi jäänyt ja pelkistetty kerronta, olisin kaivannut lisää yksityiskohtia ja hieman pidempää filmatisointia, poikien huono näyttelijänsuoritus, huono englanti englantilaisilla tutkijoilla)

Kuitenkin yleisilme oli kohdillaan eikä missään vaiheessa tullut sellainen olo, että olisi alkanut pitkästyttämään. Kuitenkin lopputunne oli sellainen, että elokuva jäi hieman "tyngäksi", joten jäänkin odottelemaan innolla jatko-osaa. Tämä elokuva suorastaan huutaa sitä!

Äänestä
  • kannattaa katsoa lyhytelokuvat jotka youtubestakin löytyvät jatkavat hieman tarinaa :D

    Äänestä

  • Aamen. Täysin samaa mieltä.

    Äänestä

  • Kopijyvällinen kirjoitti:

    Aamen. Täysin samaa mieltä.

    ismo laitela

    Äänestä

  • Lienee jotenkin trendikästä dissata suomalaisia elokuvia.
    V2.fi -palstan Jari Tapani Peltonen oli arvostellut kaksi tähteä Rare Exportille.
    Jackass 3-D oli saanut samaiselta arvostelijalta kolme ja puoli tähteä "Jos arvostat erilaisia tapoja kertoa tarinoita, mikset kiinnostuisi showpainista", lukee Jackass- arvostelussa. Tota joo. Niinpä.

    Äänestä

Minustakin elokuva jäi jotenkin kesken, mutta oletan että kyseessä on budjetillinen epäkohta.
Edes James Cameronin varhaiset elokuvat eivät pärjää Helanderin esikoiselokuvalle. Kun sitten on rahaa tarpeeksi, niin tulosta syntyy. Esimerkiksi Peter Jacksonin "Bad Taste" pienen budjetin elokuva ja kun rahaa ei tarvitse säästellä, niin jälki on silloin "Lord of The Rings".
Miehelle vaan rahaa, niin päästään nauttimaan vieläkin RAREmmista elokuvista.

Äänestä
  • Ensimmäiseksi pitkäksi elokuvaksi kuitenkin aika huikea suoritus. Poikien dialogi oli ehkä himpun liikaa stadilaista. Tarina aivan kreisi. Jos kuka on nähnyt Kill Buljon, niin tämä kyllä vetää sille vertoja.

    Äänestä

  • Eino Makuhörppy kirjoitti:

    Ensimmäiseksi pitkäksi elokuvaksi kuitenkin aika huikea suoritus. Poikien dialogi oli ehkä himpun liikaa stadilaista. Tarina aivan kreisi. Jos kuka on nähnyt Kill Buljon, niin tämä kyllä vetää sille vertoja.

    Vielä jokaiseen lastenohjelmaan ennen joulua tietysti,örisevä känninen pukki jahtaamassa viskileka kourassa perheen akkaa ympäri taloa,mätkittyään ensin ukon tajuttomaksi.Niin karisee ne viimeset tenavien uskot jouluun näiltä Daniel-Johan-Nico-Peter-Alexei Virtasilta tai Susan-Camilla-Ensi-Lempi-Betti Möttösiltä.

    Äänestä

  • Eino Makuhörppy kirjoitti:

    Ensimmäiseksi pitkäksi elokuvaksi kuitenkin aika huikea suoritus. Poikien dialogi oli ehkä himpun liikaa stadilaista. Tarina aivan kreisi. Jos kuka on nähnyt Kill Buljon, niin tämä kyllä vetää sille vertoja.

    Tiukka leffa !

    Äänestä

  • Eino Makuhörppy kirjoitti:

    Ensimmäiseksi pitkäksi elokuvaksi kuitenkin aika huikea suoritus. Poikien dialogi oli ehkä himpun liikaa stadilaista. Tarina aivan kreisi. Jos kuka on nähnyt Kill Buljon, niin tämä kyllä vetää sille vertoja.

    Ansaitsee parhaan elokuvan Jussin.

    Äänestä

on suomalaisessa pukkiielokuvassa matkittu toisista elokuvista.
Esim, alien vs predtor kohtaus jossa maassa on reikä ja sinne heitetään soihtu.. ihan täysin matkittu kohtaus.
ja yksi jouluinen kauhuelokuva löytyi vuodelta 1982 josta löytyikin sitten enemmän rare:n matkimaa aineistoa.

Mutta mitäpä noista kun elokuva on hyvä kuin mikäkin, ainakin parempi kuin alien vs predator ja parempi kuin tuo 82 vuonna tehty kauhuelokuva.

Äänestä
  • Elokuva oli oikein viihdyttävä mutta myös minua häiritsi välillä ahdistavan paljon sen Pietarin kaverin (en muista nimeä) tosi surkea näytteleminen. Ihan älyn huono, en muista pitkään aikaa nähneeni niin tönkköä roolisuoritusta. Eikö tämä poju ole ollut monessa leffassa jo? Ja juontaa juniorin lastenkanavaakin? Miten voi olla tuollainen pohjanoteeraus tämä rooli?

    Äänestä

  • fanittajaja kirjoitti:

    Elokuva oli oikein viihdyttävä mutta myös minua häiritsi välillä ahdistavan paljon sen Pietarin kaverin (en muista nimeä) tosi surkea näytteleminen. Ihan älyn huono, en muista pitkään aikaa nähneeni niin tönkköä roolisuoritusta. Eikö tämä poju ole ollut monessa leffassa jo? Ja juontaa juniorin lastenkanavaakin? Miten voi olla tuollainen pohjanoteeraus tämä rooli?

    Ainoa elokuva-arvostelija, jonka makuun ja arvostelukykyyn luotan on City-lehden Harri Närhi.
    Jos hän on vitosen antanut jollekin elokuvalle- on leffa katsottu ja hyvä on ollut.
    Rare Export-elokuva sai Närheltä täydet napakoin sanallisin arvosteluin - eli katsomaan mennään!
    Muut itseään "elokuva-
    kriitikoiksi " kutsuvat (lukuunottamatta tämän palstan "Veteranfania", joka vimpan päälle asiallinen kaveri !) saavat arvosteluineen tästä lähtien jäädä ainaskin minulta väliin.

    Äänestä

  • jestapa jepulis. kirjoitti:

    Ainoa elokuva-arvostelija, jonka makuun ja arvostelukykyyn luotan on City-lehden Harri Närhi.
    Jos hän on vitosen antanut jollekin elokuvalle- on leffa katsottu ja hyvä on ollut.
    Rare Export-elokuva sai Närheltä täydet napakoin sanallisin arvosteluin - eli katsomaan mennään!
    Muut itseään "elokuva-
    kriitikoiksi " kutsuvat (lukuunottamatta tämän palstan "Veteranfania", joka vimpan päälle asiallinen kaveri !) saavat arvosteluineen tästä lähtien jäädä ainaskin minulta väliin.

    Elokuva loppu on minusta paras. Nyt tiedän miten joulupukki ehtii joka paikkaan.

    http://blogit.yle.fi/ihan-tervetta/pimeyden-joululordista-kaupallisuuden-kritiikkiin

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Veteranfan kirjoitti:

Harvoin tulee odottettua kotimaisen ohjaajan elokuvaa valkokankalle yhtä paljon kuin jotain Spielbergin,Burtonin,Nolanin tai jonkun muun omavaraisen ohjaajan työtä.Jalmari Helanderin ensimmäinen pitkä elokuva on vihdoin saanut jukaisunsa.Ohjaaja Helanderin omaan ideaan perustuva joulupukkielokuva tuo uudesta näkökulmasta katsoen esiin kriittisemmän version joulunvietosta.Elokuvassa ei päältä katsoen ole paljoa syvällistä pohdintaa joulun merkityksestä tai tarkoituksesta.Mutta siinä on oivallinen viitteellinen loppuratkaisu siitä miten kulutusyhteiskunta markkinoi joulun viettoa pelkästään kaupallisin tarkoitusperin.

Elokuvan idea,jossa pukki kuvataan hieman toisella tavalla on nerokas suomalaisen keksintö.Joulupukki ei välttämättä olekaan mikään puhtoinen joulurauhan tuoja vaan alunperin pukki onkin ollut joulun pilaaja.Tämä elokuva on varmasti niille korvatunturituristeille kauhistus,jotka uskovat kilttiin joulupukkiin.
Elokuvan kantavana voimana toimii tämä uusi tulkinta pukin historiasta,jossa on hieman pakanallisia piirteitä aina saamelaisten mytologiaan.
Elokuvan sankarina on tietenkin lapsi n.10.vuotias Pietari (Onni Tommila),jonka yksinhuoltaja isä on teurastaja (Jorma Tommila).Ohjaaja Jalmari Helander antaa ymmärtää ainoastaan lapsella olevan selkeä käsitys joulupukin todellisesta olemuksesta.Lapsen mielikuvitus saattaa pelastaa jopa joulun.

Elokuva on teknisiltä saavutuksiltaan hienoa työtä,mikään asia ei jäänyt häiritsemään katsomiskokemusta.Rare Exports ei ole koko perheen elokuva,siitä kertoo elokuvan ikäraja K-13!
Tapahtumapaikkana on korvatunturi komeissa tosin norjalaisissa maisemissa,suomesta kun ei löytynyt korkeampaa tunturia kuin norjasta.Kokonaisuutena Jalmari Helander suoriutuu kiitettävästi esikoisestaan,mikä voisi olla suomalaisempaa kuin tehdä joulupukkielokuva.Tähän ei pystynyt edes Renny Harlin aikoinaan.Jalmari Helander on seuraava suuri suomalainen elokuvantekijä!

TÄHTIÄ ¤¤¤¤

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu