Joululahjavinkkejä

Mimiiii

Kaipaisin hieman apua. 4 ja 5-vee tytöille ajattelin ostaa leffoja ja kysyisin, että mitkä olis OIKEESTI hyviä?? Onko Hello Kittyt kauheen lapsellisia?? Entä Niko-lentäjän poika? Madagascar?? Sanokaahan mistä tyttönne/ itse ootte tykänneet??

1

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      Hui, toivottavasti mikään ei ole vielä liian lapsellista noin pienille. Paitsi vauva-tv.

      Hello Kittyä on ainakin syksyn aikana julkaistu, "Hello Kitty ja kantokylän kaverukset" on sarjan nimi. Vaikuttaa aika laadukkaalta sarjalta, on rauhallisen oloinen vaha-animaatio, ei tietokoneanimaatio.

      Mutta se mitä suosittelisin on elokuva Naapurini Totoro. Kyseessähän on ihan klassikkoleffa, sopii ehdottomasti lapsille, on hauska ja varmasti tempaa mukaansa. Ja mikä parasta aikuinenkin jaksaa sen katsoa.

      Madagascaria en tuon ikäisille vielä hankkisi. En oikein tykkää DreamWorkisin leffoista, joten kieltäisin ne mieluusti kokonaan mutta vaikken olisikaan tätä mieltä niin sen huumori puree varmaan vanhempiin vähän paremmin. Ja kun tuon ikäisille löytyy sopivampiakin elokuvia, esim:

      Disneyltä voisin suositella vaikka Aristokatteja, Dumboa, Pientä merenneitoa...

      Sitten studio Ghiblin elokuvista juuri Totoroa, suht tuoretta Ponyo rantakalliolla ja Kikin lähettipalvelua. Kaikki ohjaajamestarin Hayao Miyazakin ohjaamia.

      Pixarilta sopivin voisi olla Nemoa etsimässä.

      Sitten on yksi valtavan hyvä virolaisanimaatio, Keksijäkylän Lotta. Varmaan jäänyt aika tuntemattomaksi, harmi koska se on tosi hauska.

      Pekka Töpöhäntä! Riemukas ruotsalaisanimaatio. Tosin näytetään tv:stä aika usein.

      Pakko lopettaa ennenkuin innostun ihan liikaa. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1251
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      692
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      37
      579
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      120
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe