Veden haaskaus !!

Ovatkohan kaikki maallikot tietoisia, kuinka paljon vettä palokunnat tuhlaa !! Vesi otetaan kaupungin vesijohtoverkosta, ja suihkitaan huoletta minne sattuu esim. Harjoituksissa. Ihan hyvin voisivat pumpata vetensä jostain järvestä/lammesta !
14776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ehdotapa jotain järveä tai lampea.

Äänestä

Onko sinulla muita yhtä hyviä ehdotuksia??

Äänestä

ja kissanviikset. ne otetaan juuri niistä lammista ja muista vesistöistä. itse nähnyt monesti.

ps. mistäs luulet sen veden sinne kaupungin vesijohtoihin sitten tulevan???

Äänestä
  • No sieltä vesistöistähän se nimenomaan tulee sinne vesijohtoihin, mutta kalliiden puhdistusprosesssien kautta !!

    Äänestä

Toivottavasti tämä oli provo... Mieleen tulee kun takavuosina närkästynyt lukija valitti yleisönosastolla Medi-Helin lentojen häiritsevän hänen yöuniaan.

Äänestä

Vieläkään ei tajuta, että vesi on loppumassa. Veden loppumista pitää estää esim. juuri pelastuslaitosten harjoituksia rajoittamalla. Ja veden luontoon laskemista tulee ensi tilassa rajoittaa.

Äänestä
  • Jos pelastuslaitos ei harjoittele mitäs sitten, jos sinun asunto palaa ja paikalle tulee palosammutus joka ei ole harjoitellut, niin siitähän se poru nousee.
    Veden säännöstelemistä sen voi aloittaa ihan omasta itsestään, minkä verran itse sitä lotraat??

    Äänestä

  • Vesi vanhin.. kirjoitti:

    Jos pelastuslaitos ei harjoittele mitäs sitten, jos sinun asunto palaa ja paikalle tulee palosammutus joka ei ole harjoitellut, niin siitähän se poru nousee.
    Veden säännöstelemistä sen voi aloittaa ihan omasta itsestään, minkä verran itse sitä lotraat??

    Varmaan tässä vettä lotrataan, kun se uhkaa loppua. Ja eipä se pela paljo sammuttele ilman vettä...??

    Onko itsellä järki hukass??

    Äänestä

tämä lumimäärä alkaa sulamaan niin vettä riittää jokaiselle tiukkapipoiselle. Pohjavesi tilanne paranee. Ei tarvitse kenenkään itkeä.

Äänestä

Vesi on uusiutuva luonnonvara. Ei se mihinkään ole loppumassa.

Äänestä

Hohhoijakkaa. Ainakin Hyvinkään VPK ottaa vetensä maauimalan vesipostista.

Äänestä
  • Pitkä matka, jos palo/harjoitus on on tois puol kylää....

    Äänestä

  • Miten vesi riittää maauimalassa, kun vpk vie vettä? Mites tpk mistä se ottaa veden?

    Äänestä

harjoittelun vielä ymmärrän, mutta tuttava nukutti lastansa raana täysillä; kuulemma nukkui paremmin. tulee tosta mieleen, että ehkä meistä jokainen voi sitä veden tuhlausta katsoa omalta "tontilta". raanasta juokseva vesi on aina puhdistettua-eli ympäristöä kuormittavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.:_:. kirjoitti:

Ovatkohan kaikki maallikot tietoisia, kuinka paljon vettä palokunnat tuhlaa !! Vesi otetaan kaupungin vesijohtoverkosta, ja suihkitaan huoletta minne sattuu esim. Harjoituksissa. Ihan hyvin voisivat pumpata vetensä jostain järvestä/lammesta !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu