Totuus on se että he voittivat uhkailemalla ihmisiä. Ottamalla panttivangiksi entisten tsaarinupseerien perheitä. He myös hyödynsivät sellaisten ihmisten epätoivoa kuin Dmitri Parskyn epätoivoa jotka olivat valmis vaikka myymään sielunsa itse perkeleelle kunhan Saksa ei miehittäisi Venäjää mihin se kyllä olisi pystynyt jos Kerenski olisi jatkanut sotaa.
Neuvostopropaganda väritti sisällissodan myöhemmin työläisten yhteiseksi kappailuksi tsaaristisia verenimijöittä vastaan.
Neuvostopropaganda väritti sisällissodan myöhemmin työläisten yhteiseksi kappailuksi tsaaristisia verenimijöittä vastaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Juutalaisuus on uskonto ja leninin isoisä jo kääntyi kristinuskoon,niin miten Lenin oli juutalainen. Jos hän oli juutalainen oli hän kaikkea muutakin.
Leninin isä oli Ilja Uljanov (1831–1886), venäläinen virkamies, joka työskenteli tavoitteenaan demokratian edistäminen ja ilmainen koulutus. Myös Leninin äiti, Maria Aleksandrovna Blank (1835–1916), tunnettiin vapaamielisenä aatteiltaan. Leninin sukupuusta löytyy juutalaisia äidin isoisän kautta, joka kääntyi kristinuskoon, ja vastaavasti volgansaksalaisia äidin kautta. Leninillä oli ruotsalaista, saksalaista ja juutalaista taustaa. Hänen isänsä suku oli alun perin nimeltään Uljanin ja taustaltaan ilmeisesti mordvalainen (toisten lähteiden mukaan tšuvassi).
Leninin äidin isä kääntyi kristinuskoon jotta pääsisi yliopistoon
Niin tekvivät kaikki juutalaiset jotka halusivat jatkaa opintojaan.
Aika yleistä, eikä se sitä tarkoittanut että henkilo vaihtoi uskontoaan.
Stalinin pankkirosvoilu yleensä auttoi keskeisesti.
Tiedätkö mikä hauskinta? NSDAP sai alkuvuosina lähinnä elinvoimansa jäsenmaksuista. No saatana eihän Uljanovilla perkele ollut varaa jäsenmaksuja rutiköyhiltä kannattajiltaan periä.
Stalin ryösti pankit kun taas Lev hoiti enemmän käytännölliset asiat. Stalin ja Trotski olivat ainoat jotka saivat tulla Uljanovin työhuoneeseen ilman sovittua tapaamisaikaa.
Trotskilla ja Stalinilla ei ollut muuhun kyvykkyyttä kun rosvoiluun ja muiden ihmisten murhaamiseen. Sotilasasiat jättivät aina ammattilaisille joita molemmat uhkailivat. Trotski Tsekalla, Stalin NKVD:llä. Yhteistä kummassakin oli vain niskalaukauksen uhka.
Ei niillä tainnut olla mitään puoluekokouksia. Tai ei sellaisia jonne rivijäseniä olisi päästetty. Käsitääkseni jokaisesta soasialistisesta ryhmästä oli ympäri Venäjän valtakuntaa edustajat nimetty. Bolsut riitaantu muiden kanssa koska ei Fuhrer Leninille annettu rajatonta valtaa.
Ja mitä tuohon rahakysymykseen tulee niin ei ne aina pankkeja tarvinnut ryöstää. Kun "puoluekongressi" kokoontui nimettiin ympäri Venäjän valtakuntaa delegaatioita. Tai siis bolsuilla oli oma delegaatio. Esimerkiksi Stalin ja muutama kolme muuta tyyppiä edusti bolsujen Kaukasian ryhmää Tampereella joulukuussa 1905.
RSDLP joutui pitämään näitä kokouksiaan ulkomailla koska Tsaarin viranomaiset vainosivat heitä. Ulkomailla kuten esim. Suomessa ja Ruotsissa oli riittävästi tukijoita jotka järjestivät majoituksen, ruokaa ja juomaa sekä kuljetukset.