Mikä oli se eilisen, keskiviikon 8.12.2010, Paavo Väyrysen omistaman tontin juttu Keminmaalta, kun kaikki puhuvat siitä?
VÄYRYNEN KUULEMMA VAIKEANA TV:SSÄ
?????
55517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
niin täydellisesti, että saitin päävalehtelijat, Kapo ja MPP vaikenee asiasta.
oli taas hyvä dokumentti erään kepusatraapin suhmuroinneista.
Tämä oli taas niitä lautakasajuttuja jotta miljardit jäis unholaan.
Paavo tuli tunnustaneeksi läheiset suhteensa Merisaloon ikään kuin vahingossa.
Korvola sortui taas lautakasa metodiikkaansa. Tuo asian ydin, siis Merisalon suhmurointi kepulaisten businesten kanssa, jäi kokonaan haetun skandaalin - Väyrysen muka maksamattomien laskujen - varjoon. Kun Paavo sitten väisti taitavasti tuon haetun skandaalin, Korvola olikin altavastaaja ja se asia meni päälaelleen: Samoin kävi siinä lautaksa jutussa- Itse asia, Kepu-päättäjien ja Nuorisosäätiön väliset rahavirrat jäi hajonneen lautakasaskandaalin alle.
Korvola hakee epätoivoisesti sellaista skandaaliskuuppia, josta Irakgate Ervasti sai aikanaan kunniaa. Korvolan toiminta vaan alkaa mennä yliyritämiseksi ja lopputulos on kehno
että vaikka paavo on aiemmin kertonut tavanneensa arton vain ohimennen joskus jossain,
niin nyt selvisi että kaverukset ovat jo kelkkatehtaan peruskiven muuraustilaisuudessa so-
pineet yhteisistä liiketoimista, joista ei sitten erinäisten sattumusten vuoksi tullutkaan
mitään.
http://areena.yle.fi/ohjelma/6406e7d1c55404461de3e06b9cc73b0d
Joo, tää väyrystelijä sanoi mitä tapahtui kelkkatehtaan peruskiven muuraustilaisuudessa:
"ARTO MERISALOLTA KYSYTTIIN voisiko hän auttaa keminmaan (väyrysen omistama) kauppakeskuksen kehittämisessä hoitamalla siihen aluesuunnitelman".
Rehellinen ihminen olisi sanonut:
"MINÄ (väyrynen vaikutusvaltaisena poliitikkona) pyydän sinua ystäväni Arto Merisalo kehittämään omistamani keminmaan tontin kauppakeskukseksi ja korvaan kaiken sinulle sitten joskus myöhemmin".
milloin ja mihin tarkoitukseen Väyrynen oli tontin alunperin hankkinut.
Ai hankkinut. Lyön vetoa, että se jätkä ei ole koskaan maksanut tontista penniäkään, eikä senttejä.
piti tuokin asia kääntää päälaelleen.
Eikö rehellisyys olisi parempi kuin valehtelu.
Jäit kiinni rysän päältä.
Katsoppa uusintana ja kuuntele tarkkaan!!!
Pitääkö tuollaisestakin asiata vääntää vale???
neuvoskella kepulaisia noissa rehellisyysasioissa. ja mestareita ootte kääntään asiatkin päälaelleen,
ettekä onnettomat änkyrät edes tajua sitä.
kun kuunteli jutun ihan oikeasti.
Väyrynen osti kiinteistön pienen huo,ltoaseman ja ihmisten pysäyttäjän rakentamiseen.
Merisalo oli kuullut että Väyrysellä tuollainen kiinteistö.
Merisalo kysyi että voisiko Hän tehdä suunnitelman tuon kiinteitön hyödyntämiseksi.
Väyrynen otti tarjouksen vasytaan.
Väyrynen ja Merisalo sopivat että Merisalo tekee suunnitelman.
Nova Group maksaa suunnitelman ja jos hake toteutuu se maksetaan kiinteistön lunastuksen mukana.
Tuli lama ja Novalla tuli samalla rahoitusongelmia Rovanimen vanhan kelkkatehtaan saneereuksessa. Ei saanut myytyä sitä osaa kelkkatehtaasta joka oli jo saneerattu myyntikuntoon. Novalla ei ollut sitten myöskään mahdollisuuksia toteutaa Keminmaan hanketta.
MUTTA Valehteluhan on paras tapa nostaa punakoneen äänimäärää jos SIITÄ EI JÄÄ KIINNI! Nyt jäi kinni että narahti. Ei se asian vääristely tee asiasta sen kummempaa kuin se on, vaikka kuinka yrittäisi vääristellä.
siinä suomen kansa pienoiskoossa arto ja paavo,vai pitäiskö muuttaa kepu pienoiskoossa,se olisi vähän lookisempaa
sunaset olisi suurin puolue jos tulisi aina yksi ääni kepun yhdestä valheesta
Taas narahti kepusatraappi valeesta. Eikä ollut Paavolla ensimmäinen eikä toinen kerta. (eikä viimeinen)
--Patologinen valehtelija valehtelee niin hyvin että uskoo itsekin omat sanansa.--
kepulaisenkin mittapuun mukaan varsin sujuva valehtelija. Vaan narahti kuitenkin suhteestaan Merisaloon.
Ihmeellsitä tuo Väyrysen toiminta. Miettii yrityksen perustamista. Tekisi kuten me Hesan demarit: ryyppäisi virkatehtävissä ja siirtelisi papereita pöydällään.
tulis ainakin veronmaksajille halvemmaks kuin perinteinen väyrystely
Poiminta ohjelmasta: "Syksyllä 2008 iski lama". Tämä lama oli juuri se, josta Vanhanen sanoi ettei Suomessa ole lamaa ja ettei lama koske Suomea. Lama painoi jo tuolloin päälle eli Vanhanen puhui paskaa.
Miksi Väyrynen ei maksa velkaansa ja lakkaa pompottelemasta laskua muiden kontolle? Ohjelmassa selvisi, että maksajan rooli on kiistatta Väyrysellä, mutta yrittää selvitä maksusta selittämällä, saivartelemalla ja kiemurtelemalla. Toisaalta olisi parempi, että juttu kääntyisi niin että Väyrynen on saanut 6000 euron lahjoituksen eli lahjuksen. Silloin Väyrysen lento loppuisi ja kansa kiittäisi.
Toimittaja tenttasi hyvin ja Väyrynen kiemurteli ja selitteli parhaan kykynsä mukaan. Nova maksaa? Heh heh, Väyrynen, sulla on sana hallussa, heh heh heh.
Puniikki sinulla ei ole mielenterveys halussa heh heh. Oletko huomannut kuinka kaikki kartelevat sinua? heh heh
En tunnusta mitään aatetta tai väriä, joten pieleen meni. Kumma ettet sinä tajunnut ohjelman täysin selvää viestiä. Siinähän sanottiin, että Väyrynen on maksuvelvollinen. Turha syyttää Novaa tai muitakaan. Katsopa ohjelma uudestaan ja kuuntele erityisen tarkasti.
että saako nova groupin ja Merisalon suunnittelufirma palkkionsa?
Mitä helvettiä se haittaa, vaikka ne jäisi nuolemaan näppejänsä?
Puniikki halussa kartelevat heh heh
"Puniikki halussa kartelevat"
Mitä tuo tarkoittaa suomeksi?
.
että kaikki missä väykky on mukana jää jäljelle vain savuavia raunioita ja laskut maksamatta
.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9520866/47113001
on konkurssipesällä.
Eli toisinsanoen ei tule saamaan koskaan pois.
"Se liittyi Nova Groupin kiinteistöbisnekseen". Eikö tuo ole selvää Suomea!!!
on aina huolissaan kun kapitalistilta jää jotakin saamatta:D Varsinkin kun siinä samassa voi vähän mätkiä Kepua turpiin. Itseasiassa Punikki on onnessaan kun kapitalistilta jää jotakin sammatta mutta se että Kepua saa hutkia sen huolen nimellä, siitä ne tykkää. ihan sama vaikka periaatteensa syö kun saa makeamman maalin.
Suomessa on tuhansia rakennusliikkeitä ja suunnittelutoimistoja.
Sattumaltako Väykky valitsi Merisalon firman hanketta toteuttamaan?
Mikä näitä ketkuja vetää yhteen???
"Mikä näitä ketkuja vetää yhteen??? "
Sitähän se keskusrikospoliisi tutkii.
Ja koko ajan paljastuu uutta tutkittavaa ketkukepulaisten puuhista, mitä pidemmälle mennään.
Vaan merisalo tarjoutui tekemään.
Tuossahan kaksi eri asiaa. Valita tai tarjoutua tekemään.
väyrynen vaan sattui mainitsemaan merisalolle tontistaan ja aikeistaan, ja
avuliaana miehenä merisalo sitten lupautui auttamaan hankkeessa.
kun Korvola ajelee kameroiden kanssa ympäri Suomea, huuhaata etsien, vihreänä kateudesta, kaikki sen ohjelmat on valetta yhtä tyhjän kanssa, kumma kun ei nyt lähtenyt sepustamaan jotakin lautaksaa, lupamaksajien rahoilla, eikö ne demarit muuten pärjää kun aivan pitää etsiä keskustasta jotain valheita, tuollaisen saisi pistää ulos talosta, ei ole kuin Alihanka kunnon toimittajia, hän osaa oikeista asioistakin koota ohjelman.
"Merisalo oli kuullut että Väyrysellä on tuollainen kiinteistö. Merisalo oli tehnyt ehdotuksen että jos He tekisivät suunnitelman sen kiinteistön hyödyntämiseksi... Ehdotus liittyi Nova Groupin kiintestöbusineksiin"
"Minullla (Väyrynen) oli tarkoituksena toteuttaa pienempi hanke ihmisten pysäyttämiseksi Pohjantähden kohdalle".
"Sovittiiin että Nova Group tekee suunnitekman ja jos hanke toteuituu se maksetaan Nova Groupille".
Onko Teillä vakkkua korvissa vai tarvitsetteko kuulolaitteen? Terveydenhooitajat terkkareissa poistavat vaikkua korvista, eli puhdistavat niitä. Se auttaa huomattavasti kuuloon. Suosittelen.
Sitten jos kuulossa jotakin vikaa niin se on vähän vakavanpi juttu. Se saattaa vaatia korvalääkärillä käynnnin. Pienen ensiavun saattaa saada siitäkin että ottaa sen "vihreäsuodattimen" pois korvasta. Silloin se punaääni vähän vaimenee ja sinne sopii muutakin ääntä.
"Merisalo oli kuullut että Väyrysellä on tuollainen kiinteistö"
Mistä se sen muualta olis kuullut kuin Paavolta itseltään.
Oikeastaan kepuänkyröiden kanssa on turha kinata mistään,
uskotte tähän auringonlaskun puolueeseen kuin Jumalaan.
Väyrynen tekee bisneksiä Merisalon kanssa ja Merisalo antaa Väyryselle kymppitonnin, jotta Merisalon muutkin bisnekset pyörisivät paremmin.
Raha rasvaa rattaita. Kiviniemi sanoo, että "pääasia on, että kaikki on avointa".
Hyvä näin
mistä Merisalo on tiedon saanut? Eihän siinä kukaan ole menettänyt mitään kun hanketta ei ole aloitettu, eikä ilmeisesti koskaan aloiteta.
Tuo vain todistaa oppositiopolitiikan tyhjyyttä, että ei osata/ keksitä mitään järjellistä moitittavaa.
senkin typerä tunkiopaviaani ja sontatalikko.
tunnustat hävinnesi depatissa.
Missä vitun debatissa? Vastaa apina
niille kulmille, kun on niin paljon muutakin bisnestä siellä.
http://www.pohjanranta.com/etusivu
http://www.pohjanranta.com/nuorisokoti/
http://www.pohjanranta.com/sateenkaari/index.html
Pääministeri ja keskustan puheenjohtaja Mari Kiviniemi ei näe moitittavaa ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrysen (kesk.) liiketoimissa vaalirahoittajana tunnetun liikemies Arto Merisalon kanssa. Ylen A-Studio kertoi eilen, että Merisalo on ollut Nova-yhtiöidensä kautta mukana Väyrysen Keminmaalle kaavaileman liikenneasemahankkeen suunnittelussa.
Minusta on tärkeää, että jokainen ministeri tekee asianmukaiset ilmoitukset muun muassa viran ulkopuolisesta liiketoiminnastaan.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/12/kiviniemi_hyvaksyy_vayrysen_liiketoimet_2207343.html
demarit ei hyväksy mitään yksityistä liiketoimintaa. Siitä voi kehittyä menestyvä yritys ja silloin porvarit rikastuu.
tehdä asianmukaiset ilmoitukset liiketoiminnastaan.
Kiviniemi:
"Minusta on tärkeää, että jokainen ministeri tekee asianmukaiset ilmoitukset muun muassa viran ulkopuolisesta liiketoiminnastaan."
"Ei mikään tässä maassa ole ollut sellainen rosvo kuin keskustapuolue. Ja kun nämä nykyiset poliitikot eivät edes ymmärrä hävetä, saatana..."
Matti Vanahen, patologinen valehtelija, on täytynyt olla Keskustapuoluelaisten tekemien rikosten edesauttajana ja hyväksyjänä. Ikävintä on, että mikään ei muutu puolueessamme, kun mm. Kiviniemi hyväksyy Paavo Väyrysen hämärät liiketoimet. Kuka voisi puhdistaa maineemme?
jo pelkästään sillä, että häntä ei syytä epärehellisyydestä kukaan järkevä ihminen.
Kai puhdistuksen täytyy tehdä puolueenne puheenjohtajan Urpilaisen. Taitaa vain olla taulukaupoilla Kokkolan suuntaan. Opiskelijat jäävät ilman ruokaa, kun oppilaitoksien varat menevät Urpun tauluihin.
Vanhanen on poliisin kuulustelussa tänään taas. voi kepua.
Keskustan ahdingon nimi on luulo, ettei kaikenlaisista juonimisista jäisi kiinni.
Se, ettei Kiviniemi kehtaa tunnustaa Väyrysen ja Merisalon juonia on ihan luonnollista. Kukapa puolueen puheenjohtaja tai pääminnisteri haluaisi sitä tunnustaa, että hänen ministerinsä on juonimut omia bisneksiään ketkuliikemisten kanssa, joilla on talousrikostuomioita takanaan, ottanut näiltä kymppitonnin rahaa vastaan ja jatkanut bisneksiään siihen saakka, kun liikemiesten kusetukset tyssäsivät paljastumiseen.
"Perjantaina vangitulla Juha Kajolla on läheiset suhteet keskustaan.
_Kajo on myös pääministeri Mari Kiviniemen ja hänen puolisonsa Juha Louhivuoren ystävä._"
Kaikkein viimeksi Kiviniemi kehtaa tunnustaa omia juoniaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010121012847551_uu.shtml
Kajo näyttää osanneen hoitaa omat raha-asiansa hyvin.
Yhtä sujuvasti ja pokkana valehteli kuin ennenkin.
Suomessa kiinteistöjen kauppakirjat ovat julkisia asiakirjoja!