Voisiko tulevaisuuden lapsilla olisi tulevaisuus?

panii_kissa

Sanokaa nyt minulle, ronettaja, tai joku laillistamisen esitaistelija, mitä se on teiltä pois jos Suomen tulevaisuus olisi päihteetön Suomi?
Eli miksi et / ette voi taistella kaikkien huumeiden maahantuontia vastaan?
Miksi esim sinä, ronettaja, olet nostanut kätesi pystyyn ja väität että huumeita on aina oleva Suomessa. Onko? Oikeestiko? Miksi? Tahdotko niin?
Aina vertaatte viinaan ja… Ihan sama vaikka taistelisimme myös viinaa ja tupakka vastaan. Sopii minulle!
Sekin on ollut tarkoitukseni jo parikymmentä vuotta ja teen sen myöhemmin, vaikka yksin, kunhan ehdin. En ehdi kaikkea nyt. Ja elämänikin on rajallinen.

Olen paljolti myös sitä mieltä, että mennyt on mennyttä, se on yksi osa ongelmaa, johon on olemassa hyvähkö hoitokeino (=ei minun mielestä), eli HuPo ”katsoo muualle”, kuten kaikki tiedämme.
Sen rinnalle tarvitaan vahvempi panostus päihteiden leviämisen ehkäisemiseksi ja päihteettömyyteen. Tuo hyvähkö hoitokeino ei saa levitä vapaasti lailliseksi tai tämä ongelma räjähtää koko Suomen päälle kuin mätä kananmuna.

Ettekö te tahdo että tulevaisuuden lapsilla olisi tulevaisuus?
Tämä ongelma on yhteiskunnallisella tasolla sekä kun kaikki vaan yrittää hoitaa oman tonttinsa ja lapsensa ja lapsenlapsensa. Tässä tarvitaan suurempaa yhteisöllisyyttä sekä yhteiskunnalta vahvempaa panostusta. Huumeiden laillistaminen tuo ihan järjettömät ongelmat. Ja huom vanhojen lisäksi uudet ongelmat.

Mikäköhän on esim Suomen ruotsalaisten huumeidenkäytön osuus? Heillähän on tunnetusti vahva yhteisöllisyys, joka tiettävästi johtuu pienistä piireistä. Siksipä juuri miellä suomalaisillakin voisi olla enemmän yhteisöllisyyttä. Voisiko? Se riippuu ihan Teistä, hyvät suomalaiset!

Me suomalaiset joko taistelemme kaikki yhdessä huumeita vastaan.
Tai hukumme siihen kaikki yhdessä, yhtenä kansakuntana.
Miettikää kumpi?

0

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        249
        45419
      2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

        KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
        Maailman menoa
        34
        11278
      3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        215
        10916
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        36
        9731
      5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

        IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
        Maailman menoa
        85
        8548
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        230
        6539
      7. Pirjo sanoi Esalle

        Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
        Maailman menoa
        0
        3230
      8. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        30
        2269
      9. Tänään torille

        Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
        Hyrynsalmi
        39
        1807
      10. Koulu-uhkaus.

        Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
        Hyrynsalmi
        26
        1540
      Aihe