vielä tuo hangessa pyöriminen meni, mutta tuo tuuli pisti vauhtia töppösiin.....onneksi on sauna vielä lämmin...kokeilkaa..suosittelen...alkaa veri kiertämään.:)
Olihan vilakka tuuli
rainman-64
52581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
muttei saunaa. vaan ööliä on ja se riittäköön veren kierrätykseenpi :-)
kyllä tuo sauna pelastaa paleltumilta...:D
Ja ööli janolta... ;)
kävin kolmeen kertaan avannossa. Kyllä veri tosiaan kiertää :)
etkä mikään taikinamössöpullahiirulainen;)
vai taikinamössö joku on ;)
lumi on kylmempää kuin avantovesi, vai eikö se sun järkeesi mahdu mitenkään?;))
ole vertaillutkaan niiden välistä eroa :)
yritin sanoa sulle, että sehän se mies vasta onkin, joka pystyy lumessa piehtaroimaan.;))
omassa mielessään, vai olitko sinä tuo puska hän?;)
Ei pidä tuollaisilla kehua, jos ei oo hangessa pyörähtänyt.:D
Komia on tuo avantosi, tuuralla vai moottorisahallako sen teit? Minä vaihdoin vanhaan moottorisahaan ajat sitten pitkän laipan ja ketjun, sillä olen sahannut mökille vedenottoavannot saunaan kuin myös verkkoavannot. Ketjuöljynä olen käyttänyt ruokaöljyä; täytyy vaan saha olla lämpöisessä jonkun aikaa, että pystyy öjypumppu ruokaöljyä pumppaamaan. Ei likaannu avannot, tavan teräketjuöljyä riittää muutama tippa pitämään avannon pitkään öljyisenä.
tyhmänä putosin kärryiltä :)))))
Mitä mahdoit ajaa takaa? No ei mun tarvitse ymmärtää, mutta avantouinti läpi talven on tunnetusti terveellistä :)
tulee vesi talvellakin putkea pitkin, ei tarvitse sahailla avantoja sen takia.;)
on monikymmenkertainen lumeen verrattuna. Hangessa pyöriminen on nöösipoikien puuhaa avantouintiin verrattuna.
tietoa asiasta, kannattaa tutustua aiheeseen tarkemmin ja vaikka kokeilla, jos kantti riittää.;)
Olen kokeillut kumpaakin ja tiedän, että vedessä on lämpimämpää kuin lumessa.:)
josta aikamies ei viitsi edes mainita.
reikä jäässä ainakin :)))
Hakattiin eka siihen tuuralla kuvio ja sitten "hinkattiin" käsisahalla. Naapuri kyllä huikki, että halvat on hullulla huvit :)
Mootorisaha olis ollut tietty helppo ratkaisu, mutta oltiin nyt niin luontoystävällisiä :))
Moottorisahakin on mökillä. Niinkuin aina yleensä, kun saan hyvän inspiraation :)
ettei monikaan näistä kehujista ole aikamiestä nähnytkään...mitenkään vihjailematta sinne suuntaan.;)
satoja kertoja eikä lumessa pyöriminen tunnu miltään. Fysiikan lakeja ei voi muuttaa.
aloittajaa.
riittävästi tai mielikuvittelit asian.;)
Minulla on varmaa tietoa asiasta, eikä mutua.:)
saattaapi osua metsien mieheenkin kipakasti, kun puutuin asiaan.;)
Lumi sulaa, kun sen lämpötila nousee plussan puolelle. Ei ole kyse lumen lämpötilasta, vaan ilman lämpötilasta kun hangessa pyörit ja se on pakkasella kylmää touhua. Avannossa vesi on kovallakin pakkasella aina plussan puolella, muuten se jäätyy.
Tuuralla tuli vielä 15 vuotta sitten hakattua mökille avanto mutta kyllä tuo moottorisahalla on helpompi tehdä. Nyt on tuo "härveli" verkonuittamista varten niin hommat sujuu;)
satu miks sä oot puskana?varo jos kotka oksentaa sun päälle.vai sitäkö sä piilotteletkin?
On tässä meillä ainakin lunta riittänyt joka talvi. Varmaa on, että kylmä kangistaa nopeammin pariasteisessa vedessä kuin lumihangessa.
kun tunnen asian kuin omat taskuni.
kylmänsiirtokertoimesta sekä siitä, miten suuri osuus ihmisen kehosta ottaa kylmää eli tässä tapauksessa hankea tai kylmää vettä vastaan. Avannossa ottaa koko keho esim. kaulasta alaspäin.
Turhaan venkoilet, asiasta on netissäkin tietoa. Saat pakkasessa ja lumessa alasti nopeasti paleltumia ja hypotermia iskee pakkasessa alastomaan nopeammin hangessa kuin avannossa. Ei kannata kokeilla.
Nyt oli kyse avatouinti vs. hankikylpy ja se, että kumpi on kylmempää pakkasella.
muuta metsää viittaavaa kuin puujalat. Suksi kuusen riitelijä!
Pieniä paikallisia paleltumia voi hangessa tulla nopeammin, tai itseasiassa kummassakaan ei helposti tule, mutta keho jäähtyy vedessä huomattavasti nopeammin. Asian voi testata vaikka pulssimittarin kanssa.
Avantouinti on huomattavasti kylmempää pakkasella.
Jos menet 20 asteen pakkasella hankeen pyörimään, lämpötila on -20 astetta. Jos menet avantoon 20 asteen pakkasella, veden lämpötila ei ole -20 astetta, vaan lämpötila pysyy vedessä plussan puolella.
Menen saunaan ja käyn hankikylvyssä, avantoa ei ole pihallani. Avantouinti on myös tuttua, mutta ei niin kylmää kuin lumessa uinti. Hauskaa iltaa.
edes meitä, jotka todella tuntee asian heh heeee...sulle ei auta vääntää edes rautalangasta muottia, kun ei mene perille, niin eihän sitä pakolla sinne voi laittaa.;)
riidellä.;)
metsääkin riittää ihan omasta takaa enemmän kuin kerkeää itse hoitamaan;)
vänkääminen kun et ymmärrä asiaa lainkaan. Otetaan helppo esimerkki minkä voi kokeilla jokainen kotona. Pistä vesisankko täyteen lunta ja upota kätesi siihen 5-10 minuutiksi. Tee sama kylmällä vedellä, joka on vaikka lumesta juuri sulatettu eli on siis järviveden kylmyinen. Kyllä hangessa pitää kättään paljon kauemmin.
tuo "vastapuoli" olevan;)
piti kirjoittaa;)
sas muuta.satu vaa yrittää selostaa vaikkei tiedä mitään.metsien mies tietää asiaa.
ja tule sitten kertomaan miten kävi. olekin rehellinen. huomaat olleesi väärässä.
uskommehan me. Joulupukkikin tulee parin viikon päästä.
mutta sanopa sinä mihin liitteisiin metsänhakkuu yleisimmin perustuu vai etkö osaa sanoa?
ettei tartte enää;)
Lunta ja sauna, mutta en kehtaa juosta kerrostalon pihaan nakusillaan kierimään...
porukat on kuitenkin jo niin sosees siel talossa, ettei ne mitään huomaa...:D
Mihin minä ne avaimet laitan? Alaovi on jo lukossa.
kädessä menee laita vaikka ranteen ympäri jolain narulla siksi aikaa..:)
Tai sit voisin jättää parvekkeen oven auki kun asun ekassa kerroksessa. Naapurissa on sellanen opiskelijatalo. Voisin pyytää opiskelijanuorukaisia auttamaan tätin parvekkeelle...
taitas olla kummastakin osapuolesta mukavaa.. ;)
Tuskin siinä ainakaan vilu pääsis tulemaan;)
;-D
aika härskiä pyöriä rivarin pihan hangessa alasti...
touhuja;-DDDDDDDDDDDD