Lapuan kaupunginhallitus on vuokrannut kaupunginhallituksen II varapuheenjohtajalle ja kaupunginvaltuuston I varapuheenjohtajalle Lapuanjoen varrelta suomalaiseen kultuurimaisemaan kuuluvaa puistoaluetta "hompparakentamista" varten. Maavuokra vuokra-alueesta on alhainen. Mahdollinen "vesipuisto" tulee tuhoamaan kansallisen ja lapualaisen kulttuurimaiseman.
Onko Lapuan kaupunginhallitukselta mennyt nyt "puurot ja vellit" sekasin ?
Onko Lapuan kaupunginhallitukselta mennyt nyt "puurot ja vellit" sekasin ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
että täällä asiasta kiinnostuneita ja tapahtunutta ihmetteleviä ihmisiä on tämänkin verran. Olisiko ajateltavissa, että tänne muuttaneet uuslapualaiset olisivat paikallisia kalkkiksia enemmän kiinnostuneita siitä, mikä ympäristössämme on arvokasta ja säilyttämisen arvoista?
iloisesti yllättynyt keskustelun ja kannanottojen laajuudesta. Sensijaan en yhdy edellisen kirjoittajan näkemykseen siitä ketkä näistä aisioita on enemmän kiinnostuneita.
kuten keskustelussa olisi hyvä olla - panin kysymysmerkin lauseeni perään ja käytin konditionaalia, jonka pitäisi ymmärtäväiselle lukijalle kertoa, että se oli yksi ajateltavissa oleva mahdollisuus eli ehdollinen ajatus. Ei kiveen kirjoitettu "näkemys".
Jos vuokramiehenä on eduskuntavaaliehdokas ja vuokraajan edustajana toinen vaaliehdokas, saattaa asia kiinnostaa mediaa ja eritysesti "keltaista lehdistöä".
Mitä tuleman pitää, jää nähtäväksi.
luin todella ehdollisen ajatuksesi huolimattomasti