Ensimmäistä frettiä hankkimassa kissaperheeseen

nala-nala

Heip!

Oon jo jonkun aikaa miettinyt että fretti olisi mukava ja vähän erilainen lisä nykyisen elukka kokoonpanon lisäksi. Nyt ajattelin sitten alkaa ottamaan kunnolla selvää millanen eläin tämä on ja mitä vaatii ym. Taloudesta löytyy entuudestaan kolme kissaa, 2,5v leikattu narttu, 2v leikattu poika ja ½v leikkaamaton tyttö. Pikkusen olen näiden kahden eläimen toimeentulemisesta lukenut, ja yleisesti ottaen vastaavanlaiset kokoonpanot ovat hienosti toimineet.
Voisin seuraavaksi listata kysymyksiä mitkä askarruttavat, ja olisi kiva jos joku viitsisi asiallisesti vastata niihin :) Koitin itsekin vastauksia ettiä, mutta aika heikoin tuloksin. Toki jos jollekkin muuta tarvittavaa ja tärkeää tietoa tulee mielen, kerrohan toki.

-Ennenkuin fretti tulee uuteen kotiin, mitä kaikkea tulisi olla hankittuna? Entä paljonko näiden kustannukseksi suurinpiirtein tulisi?

- Jos sinulla on fretti ja kissoja, pidätkö frettiä myös silloin vapaana kun ketään ei ole kotona, vai häkissä? Olisiko fretille ok, että minun ollessani poissa (töissä ja asioilla), se olisi häkissä ja kotiin tullessani olisi sitten vapaana?

- Onko väliä hankinko aikuisen vai pentu fretin? Jos ottaisin aikuisen, sopeutuisiko se kissojen kanssa, vaikka edellisessä perheessä niitä ei oli ollutkaan? Onko pentu vaikea kouluttaa? Kumpi olisi minun tilanteessani parempi vaihtoehto, aikuinen vai pentu?

- Millainen ruokarytmi fretillä on? Mitä kuuluu päivittäiseen ruokavalioon? Ruokakustannukset esim. per kuukausi?

- Kun kaikki tarvittavat olisi hankittu, tavarat ja tieto eläimestä, mistä kannattaisi alkaa kyseelmään? Millä hinnoilla pentuja myydään, entä aikuisia?

Kiitos jo etukäteen jos joku viitsii vastailla!

1

514

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastata

      "-Ennenkuin fretti tulee uuteen kotiin, mitä kaikkea tulisi olla hankittuna? Entä paljonko näiden kustannukseksi suurinpiirtein tulisi?"

      Esimerkiksi leluihin ei kannata kovin paljon rahaa tuhlata. Täällä ainakin lelut viedään heti piiloon=) Vinkuleluista kyllä tykkäävät, ja seuraavat niitä mihn tahansa, mutta heti kun sen saa hampaisiin niin viedään pois... ja tullaan seuraavaa hakemaan=)
      Pahvilaatikot on meillä kova sana, isot ja pienet, kunhan niiden sisälle pääsee kääntymään.

      Nukkumapaikan, oman rauhallisen kolon fretti tarvitsee. Siihen sopii hyvin häkki, kunhan tosiaan muistaa että fretti ei ole häkkieläin..
      Häkkiin esimerkiksi riippumatto.
      WC-laatikoita tarvitsee, meillä ei ainakaan riitä vain yksi. Fretti on siitä hassu (ainakin minun tapaukset olleet) että ei kelpaa jos sinä päätät missä laatikko on, se päättää mihin nurkkaan haluaa kakata ja sinne sitten kannattaa laatiko laittaa=)

      Tärkeintä on kuitenkin tarkistaa että fretti ei voi itseään satuttaa kotona. Se on tosiaan äärettömän utelias ja uhkarohkea, ja änkeää mihin vaan...

      "- Jos sinulla on fretti ja kissoja, pidätkö frettiä myös silloin vapaana kun ketään ei ole kotona, vai häkissä? Olisiko fretille ok, että minun ollessani poissa (töissä ja asioilla), se olisi häkissä ja kotiin tullessani olisi sitten vapaana?"

      Edellisessä asunnossa fretit ja kissa olivat valvomatta yksin kotona samoissa tiloissa, tottakai vasta sen jälkeen kun oli parin kuukauden ajan seurannut tilannetta valvotuissa oloissa, ja pikkuhiljaa antoi olla yksin. fretin valttinahan on että se pääsee helposti piiloon paikkoihin mihin kissa ei yllä, mutta en olisikaan fretistä yhtä huolissani kuin kissoista... Täällä kissa kyllä välttää frettejä niin hyvin kuin pystyy, joskus uskaltaa jätkää vähän naamalle läpsiä mutta sen jälkeen luikkii kyllä pakoon=) Tyttöni kerran purrut kissaa jalkaan, ei kyllä kovin pahasti, mutta pieni jälki tuli...

      Häkkiolo riippuu paljon siitä millainen häkki hankit, kovin pienessä häkissä et voi frettiä pitää. Suositeltava olisi melkein iso, kaksi- tai kolmikerroksinen johon mahtuu paljon virikkeitä (putki tasosta toiseen jne)

      "Onko väliä hankinko aikuisen vai pentu fretin? Jos ottaisin aikuisen, sopeutuisiko se kissojen kanssa, vaikka edellisessä perheessä niitä ei oli ollutkaan? Onko pentu vaikea kouluttaa? Kumpi olisi minun tilanteessani parempi vaihtoehto, aikuinen vai pentu?"

      Kaikki ovat yksilöitä. Jotkut käyvät todella nätisti laatikolla, toiset eivät. Tpiset purevat, toiset eivät ole ikinä tajunneet että hampaita voi käyttää muuhun kuin ruuan puremiseen.
      Pennun kouluttaminen on kyllä vaativaa, mutta aikuinenkin saattaa purra, ja testata uutta omistajaa ja käyttäytyä kuin pentu.
      Kissojen suhteen en sanoisi että on mitä väliä otatko aikuisen vai pennun, enemmän väittäisin että kissat vieroksuu frettiä kuitenkin...

      "Millainen ruokarytmi fretillä on? Mitä kuuluu päivittäiseen ruokavalioon? Ruokakustannukset esim. per kuukausi?"
      Jos syöttää kuivamuonaa, ruokaa voi pitää kulhossa vapaasti. Fretti syö kun on nälkä, meillä ei olla ainakaan ikinä syöty liikaa vain sen takia että ruokaa on ollut tarjolla.
      Suosittelisin kyllä että perehtyisit raakaruokintaan, koska se on kuitenkin fretille parempaa.

      "Kun kaikki tarvittavat olisi hankittu, tavarat ja tieto eläimestä, mistä kannattaisi alkaa kyseelmään? Millä hinnoilla pentuja myydään, entä aikuisia?"
      Paljon tietoa, freteistä ja kasvattajista löydät varsinais-suomen frettiliiton sivuilta, vs-fretit.com
      Pentujen hinnat taitavat liikkua 300e paikkeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      212
      1287
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      826
    3. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      225
      796
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      732
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      54
      664
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      651
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      585
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      570
    10. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      560
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      294
      541
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      58
      539
    14. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      531
    15. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      45
      526
    16. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      523
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      514
    18. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      509
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      473
    Aihe