Evokielteisen lahkon synnit paljastuvat

HS:n Kuukausiliitteessä oli 7 kirjoitettua sivua tästä Koivuniemen maanantaipiirin uskonlahkosta.
Siitä selvisi myös että lahko on hyvin selvästi evoluutio-opetus-kielteinen, joten aihe kuuluu tännekin.

Tämän Yle Areenassa olleen lahkolaisen (ollut 17 vuotta lahkossa) haastattelu suoraan omalla äänellä ilman toimittajan suodatteluja. Tämän pitäisi kuulua ulkomaillakin (Lontoossa asti ;)

http://areena.yle.fi/video/1522805

(Ensin 3 minuuuttia on asiantuntijan haastattelu studiosssa, sitten on
se lahkolaisen oma tarinaa 4 minuuttia (puhelinhaastattelua), sitten
jatkokeskustelua studiossa loput, yhteensä 11m 55 sek)

Sittemmin toinen lahkolainen tuli esiin jopa omalla nimellään.
"Tapani (Koivuniemi) ei yleensä koskaan käskenyt. Sen sijaan hän sanoi tietävänsä keinon, joka tepsisi. Se oli harjoitus, jossa vaimo ryömii miehensä edessä ja kutsuu tätä herraksi parin viikon ajan", Wiio kertoo.

Helsingin Sanomat kertoi joulukuun Kuukausiliitteessä muun muassa, että Kustannusosakeyhtiö Koivuniemen menestys perustuu Koivuniemen johtaman lahkon jäsenten riistämiseen.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135262310957

Näyttää, että ylitöitä on tehty rankasti alipalkalla ja lakia rikkoen jne.

Raamattuhan sallii miehen nöyryyttää naisia ja pitää orjia (orjuus ei ole kielletty), joten mihin perustuu se, että he tekevät väärin ? Tekevätkö he väärin ? Vai vaikeneeko fundamentalistit keskuudessamme ?

Sfnetissä pari kreationistia päätti toisin: He eivät ole tehneet mitään väärää tai ainakaan ei ole vakuuttavia todisteita... ja näyttävät puolustavan lahkoa..

Jos evoluutio-opetuksen hylkääminen ja siirtyminen luomisoppiin on hyvän moraalin tae niin mites toi selitetään kun nyt ei voi syyttää Darwinia riistämisestä ja lihavien rasismista ja laihojen ihannoinnista ?

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a.

      hörhöjen ilmaantumisesta? Eihän Jumalaa ole olemassakaan, joten evoluutiohan nuo tuotti, vai mitä?

      • poikjuhg

        "Eihän Jumalaa ole olemassakaan, joten evoluutiohan nuo tuotti, vai mitä?"

        jb/a on nyt sanonut "Eihän Jumalaa ole olemassakaan". Tätä käytetään todistusaineistona toisaalla ja toiste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      96
      2179
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1408
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1370
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1318
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1233
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1048
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      975
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      924
    9. 122
      797
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe