HS:n Kuukausiliitteessä oli 7 kirjoitettua sivua tästä Koivuniemen maanantaipiirin uskonlahkosta.
Siitä selvisi myös että lahko on hyvin selvästi evoluutio-opetus-kielteinen, joten aihe kuuluu tännekin.
Tämän Yle Areenassa olleen lahkolaisen (ollut 17 vuotta lahkossa) haastattelu suoraan omalla äänellä ilman toimittajan suodatteluja. Tämän pitäisi kuulua ulkomaillakin (Lontoossa asti ;)
http://areena.yle.fi/video/1522805
(Ensin 3 minuuuttia on asiantuntijan haastattelu studiosssa, sitten on
se lahkolaisen oma tarinaa 4 minuuttia (puhelinhaastattelua), sitten
jatkokeskustelua studiossa loput, yhteensä 11m 55 sek)
Sittemmin toinen lahkolainen tuli esiin jopa omalla nimellään.
"Tapani (Koivuniemi) ei yleensä koskaan käskenyt. Sen sijaan hän sanoi tietävänsä keinon, joka tepsisi. Se oli harjoitus, jossa vaimo ryömii miehensä edessä ja kutsuu tätä herraksi parin viikon ajan", Wiio kertoo.
Helsingin Sanomat kertoi joulukuun Kuukausiliitteessä muun muassa, että Kustannusosakeyhtiö Koivuniemen menestys perustuu Koivuniemen johtaman lahkon jäsenten riistämiseen.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135262310957
Näyttää, että ylitöitä on tehty rankasti alipalkalla ja lakia rikkoen jne.
Raamattuhan sallii miehen nöyryyttää naisia ja pitää orjia (orjuus ei ole kielletty), joten mihin perustuu se, että he tekevät väärin ? Tekevätkö he väärin ? Vai vaikeneeko fundamentalistit keskuudessamme ?
Sfnetissä pari kreationistia päätti toisin: He eivät ole tehneet mitään väärää tai ainakaan ei ole vakuuttavia todisteita... ja näyttävät puolustavan lahkoa..
Jos evoluutio-opetuksen hylkääminen ja siirtyminen luomisoppiin on hyvän moraalin tae niin mites toi selitetään kun nyt ei voi syyttää Darwinia riistämisestä ja lihavien rasismista ja laihojen ihannoinnista ?
Evokielteisen lahkon synnit paljastuvat
2
415
Vastaukset
- a.
hörhöjen ilmaantumisesta? Eihän Jumalaa ole olemassakaan, joten evoluutiohan nuo tuotti, vai mitä?
- poikjuhg
"Eihän Jumalaa ole olemassakaan, joten evoluutiohan nuo tuotti, vai mitä?"
jb/a on nyt sanonut "Eihän Jumalaa ole olemassakaan". Tätä käytetään todistusaineistona toisaalla ja toiste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616