HS:n Kuukausiliitteessä oli 7 kirjoitettua sivua tästä Koivuniemen maanantaipiirin uskonlahkosta.
Siitä selvisi myös että lahko on hyvin selvästi evoluutio-opetus-kielteinen, joten aihe kuuluu tännekin.
Tämän Yle Areenassa olleen lahkolaisen (ollut 17 vuotta lahkossa) haastattelu suoraan omalla äänellä ilman toimittajan suodatteluja. Tämän pitäisi kuulua ulkomaillakin (Lontoossa asti ;)
http://areena.yle.fi/video/1522805
(Ensin 3 minuuuttia on asiantuntijan haastattelu studiosssa, sitten on
se lahkolaisen oma tarinaa 4 minuuttia (puhelinhaastattelua), sitten
jatkokeskustelua studiossa loput, yhteensä 11m 55 sek)
Sittemmin toinen lahkolainen tuli esiin jopa omalla nimellään.
"Tapani (Koivuniemi) ei yleensä koskaan käskenyt. Sen sijaan hän sanoi tietävänsä keinon, joka tepsisi. Se oli harjoitus, jossa vaimo ryömii miehensä edessä ja kutsuu tätä herraksi parin viikon ajan", Wiio kertoo.
Helsingin Sanomat kertoi joulukuun Kuukausiliitteessä muun muassa, että Kustannusosakeyhtiö Koivuniemen menestys perustuu Koivuniemen johtaman lahkon jäsenten riistämiseen.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135262310957
Näyttää, että ylitöitä on tehty rankasti alipalkalla ja lakia rikkoen jne.
Raamattuhan sallii miehen nöyryyttää naisia ja pitää orjia (orjuus ei ole kielletty), joten mihin perustuu se, että he tekevät väärin ? Tekevätkö he väärin ? Vai vaikeneeko fundamentalistit keskuudessamme ?
Sfnetissä pari kreationistia päätti toisin: He eivät ole tehneet mitään väärää tai ainakaan ei ole vakuuttavia todisteita... ja näyttävät puolustavan lahkoa..
Jos evoluutio-opetuksen hylkääminen ja siirtyminen luomisoppiin on hyvän moraalin tae niin mites toi selitetään kun nyt ei voi syyttää Darwinia riistämisestä ja lihavien rasismista ja laihojen ihannoinnista ?
Evokielteisen lahkon synnit paljastuvat
2
443
Vastaukset 2
- a.
hörhöjen ilmaantumisesta? Eihän Jumalaa ole olemassakaan, joten evoluutiohan nuo tuotti, vai mitä?
- poikjuhg
"Eihän Jumalaa ole olemassakaan, joten evoluutiohan nuo tuotti, vai mitä?"
jb/a on nyt sanonut "Eihän Jumalaa ole olemassakaan". Tätä käytetään todistusaineistona toisaalla ja toiste.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5901434Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43797Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471689Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5549- 34529
- 40505
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432