Eikö olisi kannattanut Belovin kaltaisen pikkutekijän sijasta keskittyä murhaamaan Andrei Zdanov? Zdanoville ei ollut henkivartijoita Suomessa ollessaan.
Ivan Belov
iltis joul bates
6121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
miehitetty alta aikayksikön
Jospa sen olisi voinnut lavastaa onnettomuudeksi.
Zhdanov oli Suomessa erityisen tarkasti vartioitu. Hän ei lähtenyt mihinkään ilman saattuetta ja henkilökohtaisia turvamiehiä. Lentokoneella oli aina hävittäjäsuoja. Valvontakomissiolla oli noin 250 konepistoolimiehen henkivartio.
Ei varmasti ollut. Hotelli Tornissa asusteli kuten kaikki muutkin valvontakomission jäsenet. Vai että 250 konnepistoolinmiehen henkivartio! HA! Yritä edes keksiä parempia valheita. Esimerkiksi kenellekään suomalaiselle joka meni tapaamaan Zhdanovia ei tehty ruummiintarkastusta siltä varalta että onko aseita. Miten sinä sen selität pönttö!?
Valvontakomission väkeä sijoitettiin mm. Seurahuoneelle, Cosmopolitan ja Karelia hotelleihin sekä tietysti hotelli Torniin. Malmilla oli kuljetuskoneet ja hävittäjäosasto.
Henkivartiosto tuotiin laivalla ja majoittui Kaartin kasarmeihin. Sen vartiomiehet olivat kaikkien hotellien edustoilla ja sisätiloissa. Zdanovilla oli neuvostotapaan lisäksi omat henkivartijat. Torniin saapuvilta sotilashenkilöiltä otettiin pistoolit ja salkut tarkastettiin. Sama koski kaikkia siviilejäkin.
Mikähän höpöheikki sinäkin noine perättömine juttuinesi olet?
Tuskin sitä suomalaiset ampuneet. Venäläiset itse sen tekivät. Luultavasti ilman käskyä kovinkaan korkealta taholta. Joku ehkäpä everstitason mies halusi vähän säpinää eli syyn ryhtyä tiukkoihin painoststoimiin suomalaisia vastaan ja sitä kautta ehkä edetä itse, jos sattui olemaan sopivassa asemassa sellaisia toimia ajatellen... Kapteenismies oli tarpeeksi korkea-arvoinen, että asiasta olisi saatu kunnon selkkaus. Mutta ei kuitenkaan niin kova tekijä, että menetys olisi ollut liikaa. Suomalaiset hoitivat homman ihan fiksusti kotiin. Ei tullut venäläisille aihetta voimatoimiin.