ehdotus ruotsin korvaamisesta venäjällä tekisi Itä-Suomesta gheton, jossa koululaisilla olisi huonommat mahdollisuudet pärjätä työmarkkinoilla.
-voisiko joku esittää todellisen esimerkin tästä muka mahdollisuudesta. Itse olen tutkimusvirassa pks-alueella enkä todellakaan osaa ruottia kuin ehkä: Jag heter ....ge mej pengar... Meillä on nykyään paljon myös kansainvälistä toimintaa ja myös ulkomaalaistaustaisia työntekijöitä. Työkielenä on tietysti SUOMI, mutta myös englanti ja työnantaja mahdollistaa venäjänkoulutuksenkin kun tarvetta on ollut ja nähtävissä lisää. Porukassa on myös suomenruotsalaisia. KOSKAAN ei ole mitään hoidettu ruotsiksi ikinä (22 v). Ruotsiin on paljon yhteyksiä, mutta nehän hoidetaan luonnollisesti englanniksi, heidän toimestaan ja hyvä niin.
-palautetta pliis (vassa guu)
-voisiko joku esittää todellisen esimerkin tästä muka mahdollisuudesta. Itse olen tutkimusvirassa pks-alueella enkä todellakaan osaa ruottia kuin ehkä: Jag heter ....ge mej pengar... Meillä on nykyään paljon myös kansainvälistä toimintaa ja myös ulkomaalaistaustaisia työntekijöitä. Työkielenä on tietysti SUOMI, mutta myös englanti ja työnantaja mahdollistaa venäjänkoulutuksenkin kun tarvetta on ollut ja nähtävissä lisää. Porukassa on myös suomenruotsalaisia. KOSKAAN ei ole mitään hoidettu ruotsiksi ikinä (22 v). Ruotsiin on paljon yhteyksiä, mutta nehän hoidetaan luonnollisesti englanniksi, heidän toimestaan ja hyvä niin.
-palautetta pliis (vassa guu)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Oliko tuo herra vai rouva Lipposen mielipide? Vai molempien? Ainakin herra Lipponen kannattaa pakkoruotsia kouluissa ja vaatii sen ylläpitoa. Lipposen mukaan suomalaisilta menee identiteetti jos ei osaa ruotsia!
Ei tuo KEPU niin kepuli puolue olekkaan
Sana pakko on huono oli ruotsi tai venäjä. Mutta kyllähän itäsuomalaisten olisi huomattavasti hyödyllisepää osta venäjää kun ruotsia. Venäläisiä on täkäläisissä itärajan kaupoissa sairaan paljon. Olisi hyvä että heitä myös osattaisiin palvella. Monikohan yritys täällä on pelastunut konkalta venäläis asiakkaiden toimesta.
RKP:n ylläpitämiltä rahastoilta,joten suomenhurreja on puolustettava henkeen ja vereen.Lipposen kyrpänaama voisi pikkuhiljaa alkaa pitämään sitä rumaa turpavärkkiään pienemmällä,samoin kuin se saman katon alla asuva vosu.Nyt eletään epävarmuuden aikoja,se tulisi lippostenkin muistaa.
työpaikalla ruottia tarvittu ikuna. Englannilla hoidetaan jos suomi ei suju. Se om arkea. Venättä aletaan kohta tartteen täällä Espoossakin, merkkejä on
Näinköhän Lippunen tekee comebackin politiikkaan.
laskeutua politiikkaan. Enemmän on valtaa tuolla Gaspromin pallilla. Ja fyrkkaakin tulee ihan eri tavalla.
Tässä vielä MTV#-uutissivuilta kopioitu:
"- Tämä ehdotus ei ole hallituksen, vaan Kiviniemen oma vendetta (kostoretki) ruotsin kieltä ja ruotsalaisuutta vastaan Suomessa, Lipponen kirjoittaa.
Lipponen varoitti, että jos Kiviniemen ehdotus toteutuu, niin Itä-Suomeen ilmaantuu ghettoja, joissa koululaiset saisivat huonommat edellytykset pärjätä koko Suomessa ja yhteisillä pohjoismaisilla työmarkkinoilla.
-On muita vaihtoehtoja edistää venäjän kieltä kuin asettaa se ruotsin kanssa vastakkain näin vastuuttomalla tavalla, hän kirjoitti."
Luuleeko Lipponen suomalaisia aivan idiooteiksi, jotka eivät osaa itse ajatella, tällainen ei mene läpi ja aiheuttaa vain naurun pyrähdyksiä.
Siis jos Kiviniemi tekee järkevän esityksen kieliasiassa niin se on Lipposen mielestä "kostoretki" ruotsalaisuutta ja ruotsinkieltä vastaan. Mielestäni se on jalatmaassa olemista. Itsekin huomasin koko työurani ajan etten tarvitse ruotsinkieltä työssäni kuin muutaman fraasin. Kerran koko 30-vuotisen työelämäni aikana keskustelin puhelimessa Ruotsin ruotsalaisen kanssa. Kaikki asiakirjat ruotsiksi tekevät joko ruotsinkieliset tai kielenkääntäjät, kouluruotsi ei siihen riitä.
Ruotsinkieliset ovat opetelleet suomenkielen, koska muuten he olisivat Suomessa täysin eristyksissä. Samoin kaikki muunkieliset ovat opetelleet suomen ja toinen kieli on englanti, jota käytetään jos suomenkieli on heikko. Ne pakolaiset, jotka eivät osaa suomea tai englantia käyttävät tulkkia.
Hahhaa vai ghettoja jos ei osaa ruotsia. Eihän siellä edes kukaan puhu ruotsia, mutta jos siellä osaa venäjää niin saa helposti työpaikan. Lipponen lienee tarkoittikin, että jos ei osaa venäjää syntyy ghettoja.
Mitä ne yhteiset pohjoismaiset työmarkkinat ovat? 30-40 vuotta sitten RUotsiin muutti paljon työttömiä Suomesta täysin kansakoulupohjalla ja oppivat ruotsinkielen Ruotsinkielen Ruotsissa. Näinkin pärjää yhteisillä työmarkkinoilla.
Ruotsinkielisyys on väistymässä onneksi ja voimme näin lisätä kielitaitoamme venäjän ja kiinankielellä sekä saksalla, ranskalla ja kuka mitäkin kieltä tarvitsee.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?p=5077246#post5077246
Koska Paavo Lipposen ajatuksenjuoksu tuntuu hieman todellisuudelle vieraalta perustelemattomine väitteineen herää kysymys: Pitääkö Lipposen mielipiteitä esittää mediassa? vaikka hän onkin "Lipponen"
Asiallista keskustelua kuulee mediassa aivan liian vähän sen sijaan näitä sammakoita pyöritellään viikkokaupalla.
Kyllä sitä kaikella tavalla tehdään tuota vaalimainosta. Mahtoiko Lipponen kuitenkaan tarkoittaa saada keskustan kassaan tällä tavalla lisää ääniä. Hän ei vain pienessä vihanpuuskassaan huomannut erehdystään.
Ei ruotsin pakko saa olla niin pyhä, etteikö voisi suorittaa jotain järkeviä ja maan kannalta edullisia muutoksia, eli opettaa määrätyillä alueilla venäjää ruotsin sijaan.
Siellä ei valitettavasti Lipposen perheessä enää ymmärretä SDP:n parasta, vai ovatko he mahdollisesti loikanneet toiseen puolueeseen.