Persu töppäsi eduskunnassa

Perussuomalaisten kansanedustajan Pentti Oinosen muutosehdotusta valtion budjettiin ei käsitelty eduskunnassa, kun mies unohti salissa esitellä asiansa. Siitäkin huolimatta, että istui paikallaan ja vierustoveri yritti tökkiä edustajaa.

- Täysin oma töppö. Nyt kaduttaa valtavasti, Oinonen sanoi pian nukahduksensa jälkeen.

- Olin ihan muissa ajatuksissa. Veltto yritti kyllä tökkiä minua, mutta Veltto nyt tökkii koko ajan, en tajunnut, Oinonen harmitteli ja kertoi vierustoverinsa Veltto Virtasen yrittäneen havahduttaa miestä hereille.

Pentti Oinosen piti esittää eduskunnan istunnossa kahden miljoonan euron vähennystä puoluetukiin. Koska Oinonen ei noussut tekemään esitystä, eduskunta jätti äänestämättä asiasta.
13192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

OLIKO KRAPULASSA??

Äänestä
  • Taisi olla juu.

    Äänestä

  • - vielä pikkusen huppelissa..

    Äänestä

No pari miljoonaa sinne tänne - eihän se budjetissa näy mihinkään. Vai mitä, itseään köyhistä oloista lähtöisin olevaksi mainostava kansanedustaja Oinonen?

Perusäsässäthän eivät tässä hävinneet. Rahaa tulee ensi vaalien jälkeen aika mukavasti kansan kukkarosta puoluetoimintaan (joka ei kauhean demokraattista persuilla ole).

Äänestä
  • Persut pitää Suomen kansalaisia todella aivan tolloina! Sehän oli persuilta tarkkaan suunniteltu homma. Varmaan "kaduttaa ihan valtavasti" kun ei kerinneet peruuttamaan itselleen tulevaa jättipottia. Ja vielä räkäiset naurut päälle.

    Äänestä

esittikö ehdotuksensa tai ei , sillä mikään muu puolue ei olisi hyväksynyt puoluetukien leikkausta , joten jäi ainoastaan yksi turha äänestys tekemättä.

Äänestä
  • Oinonen = Nukkuvien Puolueen johtaja

    Äänestä

  • .. kirjoitti:

    Oinonen = Nukkuvien Puolueen johtaja

    Tuntuu olevan, eli "yhtäköyttäyhdistyksen" porukkaa puolueisiin katsomatta, sopii muistaa, että tuo poliittisten rosvojen itselleen määrittämä puoluetuki 36 miljoonaa euroa ei ole vielä koko totuus.

    Tuon kohtuuttoman suuren summan lisäksi on vielä poliittisille nuorisojärjestöille (ns.broilerikasvattamoille) myönnetyt tuet ja niistäkin tulee jokunen miljoona lisää ja vain herra tietää mitä kaikkia "tulolinjoja" täysin pöhöön poliittiseen puuhailuun kuuluukaan?

    Noita tukia on nostettu aiemmin tekaistujen jäsenmäärien avulla so. ilmoitettu haamujäseniä tuen määrän maksimoimiseksi ja tukien myöntäjät valtionhallinnossa on valittu poliittisin perustein, eli mafia tyyliin touhutaan ja onhan se tottavie ummehtunutta menoa, haisee pahasti!!

    Myös poliittiset nuorisojärjestöt ovat vielä perinteisesti saaneet kuntatasollakin omat tukieuronsa, siellä voi tosin tulla pientä supistusta, kun monet kunnat keikkuu konkurssin partaalla vuodesta toiseen.

    Olisi noissa varmasti hieman putsittavaa ja säästöpurosia, nyt kun leikkauslistat tulee, mutta eihän nämä nilkit omaa oksaansa sahaa, sehän ollaan nähty jo "palkkiotoimikunnan" (muumiot Tuomisto,Iloniemi jne..)"määräämistä" edustajien palkkojen jatkuvista täysin röyhkeistä korotuksista!!

    Äänestä

vaan lisää persuja eduskuntaan torkkumaan ja töppäilemään!

Äänestä

No olipahan jollakulla ainakin aikomus ehdottaa turhienrahareikien tukkimista. Muita puolueitahan ei asia tietenkään kiinnostanut. Ei edes vasureita ja kommareita, silloin kun on rahaa itselle tiedossa Ja ei se läpi kuitenkaan olisi mennyt.

Äänestä
  • Ei tainnut paljon asianomaista itseäänkään asia kiinnostaa.

    Äänestä

aina eduskunnasta ja jopa ministeriaitiosta , joko on unohtunut maahanmuuttoministeri Thorssin kovasti julkisuudessakin esitetty kuva kun nukkui kesken täysistunnon ministerituolissaan.

Äänestä
  • Noista on palkkansa eteen vain riesaa järkevälle yhteiskunnalle, mutta sehän odottaakin vielä tulemistaan.

    Kansan olisi syytä miettiä mistä näille maksetaan ja kuinka nää kahmivat ja kähmivät loputtomasti "kuormasta" etuja itselleen.

    Yhteinen etu on niille täysin käsittämätön yhtälö, huvittaa takavuosien vihreidenkin puheet kähminnän lopettamisen puolesta, kuinkas nekin ovat nyt niin perkeleen tyytyväisiä kun omat edut tapissaan, puoluetukea myöten!!

    Pahinta tietysti, ettei edes arvostelut pure näitä korruptoituneita oman edun tavoittelijoita, rahalla ja asemalla on taivaallinen voima, se tukkii turvat ja siinä unohtuu omat köyhät, joskus pikkuisen teatteria pidetään, muka ollaan niin köyhien ja tallottujen ystävää, mutta yleensä nukutaan täydellä palkalla!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


YLE:n sivuilta kirjoitti:

Perussuomalaisten kansanedustajan Pentti Oinosen muutosehdotusta valtion budjettiin ei käsitelty eduskunnassa, kun mies unohti salissa esitellä asiansa. Siitäkin huolimatta, että istui paikallaan ja vierustoveri yritti tökkiä edustajaa.

- Täysin oma töppö. Nyt kaduttaa valtavasti, Oinonen sanoi pian nukahduksensa jälkeen.

- Olin ihan muissa ajatuksissa. Veltto yritti kyllä tökkiä minua, mutta Veltto nyt tökkii koko ajan, en tajunnut, Oinonen harmitteli ja kertoi vierustoverinsa Veltto Virtasen yrittäneen havahduttaa miestä hereille.

Pentti Oinosen piti esittää eduskunnan istunnossa kahden miljoonan euron vähennystä puoluetukiin. Koska Oinonen ei noussut tekemään esitystä, eduskunta jätti äänestämättä asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu